Otravná předsedkyně SJV

Od: odpovědí: 32 změna:
Dobrý den.
Koupili jsme byt v paneláku. Většina sousedů jsou důchodci. My mladý pár s dcerou.
Bydlíme tady pár měsíců, a už třikrát mě předsedkyně SV upozorňovala na něco co se jí nebo sousedům nelíbí.
1. Když mám službu na úklid, mohu uklízet pouze o víkendu, nejlépe v neděli.
2. Platby za služby atd nemáme posílat až na konci měsíce (mám trvalý příkaz na 25. den v měsíci), i když oficiálně se může posílat do posledního dne v měsíci.
3. Moc často používáme větrák v koupelně, máme to omezit, sousedy obtěžuje hluk, a spálíme motor. Nikdo jiný v domě ventilaci asi nepoužívá protože my hluk neslyšíme.
Je toto normální? Může mě takhle “buzerovat”? Čekám s čím přijde příště... Děkuji.
32 odpovědí na otázku

 

 


9x

Odkažte ji slušně do příslušných mezí. Uklízet společné prostory můžete kdykoli, o víkendu může být omezení kvůli hluku. Ten je ovšem třeba prokázat měřením. Kdy platíte služby je jen a pouze vaše věc, vůbec nic jí do toho není, pokud platíte v předepsaném termínu (do konce měsíce). Větrák v koupelně používáte, protože tam je a vy jej užíváte k danému účelu. O vlivu používání ventilace na motor jsem před chvílí psal v jiném vlákně, co se hluku týká, ať prokáže měřením, že je vyšší, než může být. Neprokáže to, protože se s tím počítalo už při projektování stavby a centrální ventilace.

Doporučuji si přečíst Stanovy SVJ, abyste věděla jistě, co můžete a co ne. Zároveň tam můžete najít způsoby případných odvetných akci z vaší strany. Pokud se totiž vzepřete, počítejte se střety v domě. Pak bude dobré mít něco připravené, čím jim dáte jasně najevo, že její/jejich buzeraci snášet nebudete.

Pokud Stanovy nemáte, je předsedkyně SVJ povinna vám je poskytnout.


doplněno 06.11.19 12:10:

A ještě jedna připomínka: Až si přečtete Stanovy a nenajdete tam pro její buzeraci oporu, kašlete na ni a chovejte se pdle svého. Prostě její kecy ignorujte.


doplněno 06.11.19 12:22:

A ještě bych být vámi prostudoval Domovní řád, tedy pokud existuje.


Děkuji, dobrý nápad. Stanovy jsem ještě neviděla.

Jen pro zajímavost posílám část stanov kde jsou práva a povinnosti členů společenství / vlastníků bytových jednotek.
Domovní řád ještě nemám, vyvěšen není.
Otravná předsedkyně SJV

 


5x
To jsou prostě důchodci... Ani bych za to nic nedal, že když budete uklízet v neděli, tak si budou stěžovat, že moc mlátite mopem o kýbl a je to ruší při nedělním studiu letákových akcí. Nevím, ale ventilátor v bytě je vaším zařízením a může jím být fuk, jestli si ho spálíte.

 


5x
avatar bimbam

Platby a větrák nevidím jako problém. Jako problém vidím, že po týdnu, ve kterém máte službu, zřejmě nepředáváte další rodině vše v pořádku. Pokud je v domě zvykem uklidit společné prostory o víkendu, přebírá následující rodina v pondělí vše úplně nebo poměrně čisté. Pravděpodobně to čisté přebíráte i vy. A pokud svůj úkol splníte už v pondělí nebo v úterý, nemáte s úklidem mnoho práce. Ale za další dny vaší služby se do domu nanosí poměrně dost špíny. A o tu se musí v dalším týdnu postarat některý ze sousedů. Asi bych také nechtěla mít službu po vás a určitě bych s předsedkyní SVJ jednala a požadovala nějakou nápravu.

Sama bydlím v rodinném domě, proto jen teoretizuji. Za úplatu přenechat úklid někomu jinému. Nebo se přizpůsobit a jednou za čas neodjíždět na víkend z domu. Kolik bytů v tom paneláku je? Po kolika týdnech byste si zorganizovali domácí a úklidový víkend? Pokud je v domě jen do šesti bytů, hodně by mi záleželo na dobrých sousedských vztazích a něco bych pro to dělala. Pokud je tam více bytů, tak snad není problém jednou za dva měsíce i méně často o víkendu uklidit.

 


3x

Mimoděk bych jí zalhal, že mám ještě jeden byt a v tom stávajícím nejsem úplně spokojen. Uvažuji o přestěhování do druhého bytu a pronájmu tohoto...ale je to pešek, zatím váhám. Případných zájemců je totiž dost, ale všichni z řad těch, které nesmíme jmenovat. Je to holt kruté dilema, ale tady je to čím dál horší, sousedi věčně nespokojení..."no řekněte sama, co byste na mém místě dělala vy?"

Takže asi tak. *vezen*

 


2x

Na to je jediné řešení. Na příslušné schůzi se nechte zvolit za předsedkyní SJV

 


2x
avatar dakon

Bydlite s ostatnimi, tak je potreba tolerance z obou stran, nez se Vam to tam zabehne. V nedeli odevzavejte cisty dum. Vetrak nikdo asi neposoudi. Hodne stesti v novem dome a nemyslim si, ze by na Vas chteli neustale neco vytahovat. Bude stacit si poladit vzajemne vztahy

 


1x
avatar nonek

nikoho si nevšímáme ...to také může být jeden z důvodu nevraživosti (nemluvíte, nepozdravíte, jste pro druhé namyšlení, atd...to hádám) a to nepůsobí dobře na "starousedlíky". Ještě jedna věc, v jakém stavu je větrání? Ložiska motoru...jde asi o centrální větrání. Nebo máte ventilátor přímo v koupelně? Pokud je v koupelně, jak je uložený, upevněný na konstrukci...i to může působit nadměrný hluk, když nebyly dodrženy zásady montáže během rekonstrukce ...

A k úklidu...sousedé ulízejí kdy, máte stanoven třeba ústní dohodou den úklidu?

1. Když mám službu na úklid, mohu uklízet pouze o víkendu, nejlépe v neděli.

a v doplňující odpovědi


doplněno 06.11.19 12:09: My o víkendu většinou nejsme ani doma. Tak v tom případě nějak nerozumím...

Zdravíme. Jedná se o CENTRÁLNÍ ventilaci.

Tak pokud centrální ventilace dělá hluk, doporučuji provést revizi a odstranit závady...ložiska motoru, oběžné kolo ventilátoru,...


No to znamená že můžeme vytírat až v neděli když se vracíme... třeba kolem sedmé večer. To nikomu nevadí, hlavně ze je to v neděli.

 


1x

Buďte rádi, že je v domě pořádek a řád a že předsedkyně SVJ je aktivní. Asi máte v domě ulizeno podle pořadí a rozpisu, funguje vám prádelna, sušárna a mandl podle rozpisu, ve sklepě, na chodbách a na schodištích je uklizeno, nikdo nemá na chodbě nebo ve sklepě odložené staré krámy, skříně, koberce. Máte zajištěné pravidelné kontroly stavu domu, žárovky svítí, kliky nejsou ulomené, výtah, hromosvody a hasicí přístroje mají pravidelné revize, probíhají pravidelné schůze SVJ, máte zajištěné a hlídané hospodaření domu, nikdo ho nerozkrádá, máte asi zajištěné i odečty spotřeby tepla a spravedlivé rozpočítání.

Asi máte spravedlivý poměr k užívání společných prostor, protože jste spolumajiteli společných prostor a máte nárok na přiměřené využívání sklepů, prádelny, mandlu, sušárny a nikdo si to pro sebe nezprivatizoval, nezabral a předsedkyně jako rázná žena asi dbá na pořádek domu a tiše na to tohlížejí i ostatní obyvatelé domu, kteří si předsedkyni a samosprávu zvolili

Přizpůsobíte se, užívejte si příjemné bydlení v dobře vedeném domě, kde je pořádek.

P.S. motor nespálíte, má jištění, takže v případě přetížení by vypadl pouze jistič, motor neshoří, to je jenom takové laické vyjádření přetížení.


Tak susarnu máme, já ji tedy nepoužívám. Sklep má každý svůj - kóji. A v kolárkárně/kočárkárně je starý nábytek, spotřebiče atd. :)

 


0x

Jestli to s tím úklidem nebude tak, že tam asi máte rozpis na každý týden. U nás to tak je. Když tam mají stanoveno úklid o víkendu, tak to asi tak dodržují. Někdo před vámi uklidí v sobotu a vy třeba ve středu, tak ten další co je po vás má více špíny, pomalu za dva týdny. A to asi naštve. Platbu vám měli vysvětlit hned v začátku bydlení, ptali jste se, zda nebude vadit, když odešlete 25. v měsíci? A s tou ventilací, větráte jak potřebujete, to je jasné, ale sousedy ten hluk otravovat může. Myslíte, že by ste to nemohli omezit?


Na nástěnce je pouze úklid a jméno toho kdo uklízí. Nic víc. My o víkendu většinou nejsme ani doma. Platby se mají dle Správy domů která nám dělá vyúčtování atd posílat do posledního dne v měsíci. Mě spíš přijde že ji vadí vše...

 


0x

Ano, tohle je jedna z nevýhod hromadného bydlení. Člověk co člověk obecně mívá různé pocity, pohledy na věc, citlivost vnímání, názory a zkušenosti. Průměrný občan ČR, bydlící v RD stěží vyjde se všemi sousedy a to jich má pouze 2-4, vzájemě si (skoro) nic nemusí a dělí je mraky volného prostoru. (Top jablka sváru jsou zpochybňování ohraničení pozemků; vlastnictví, stav a vzhled plotů; stromy; umístění a legalita sousedovo staveb; okna mířící na pozemek; hluk; psi a jiná zvířata; děti). Naproti tomu bydlení hromadné skýtá spoluvlastnictví některých částí domu, sítí a vybavení, je tedy předurčeno k nalezení shody oprávněných zájmů spolubydlících. Nově příchozí je v nevýhodě. Je předem podezřelý, rezidenti mají již sjednocené názory, nehledě na to, že mnohý nově příchozí často více či méně rekonstruuje.


Já myslím že my špatní sousedi nejsme. Hluk se snažíme nedělat, nikoho si nevšímáme, a byt jsme koupili už po rekonstrukci...

Dle Jahelky se paneláčníci téměř nesoudí, zatímco domkáři jako na běžícím pásu. Nemyslete si, že případné bydlení na samotě vás před podobnými problémy ochrání. I když je sousední pozemek neobývaný, přesto někomu patří. Majitel se dříve či později dostaví a hodně dlouho, s velkou chutí a osobním nasazením bude hledat vhodnou hůl. *vezen*

 


0x
avatar jabraka

centrální ventilace je problém,sám jsem bydlel leta pod sušárnou,kde byla instalována odsávací jednotka.Rachot ventilátoru znemožňuje spaní dospělých i dětí,které jsou ještě k tomu vyděšeny.Trochu pochopení by od vás neškodilo.To je totiš nedostatek nynější demokratické společnosti,která usiluje dát lidem práva,ale bez jakýkoliv povinností.Pokud máte nové myšlení,je jakákoliv diskuze zbytečná.To se týče i dalších práv,zda vrtat zdi v neděli,nebo házet vajgly z okna do zahrádky,kterou udržuje jedna z důchodkyň zdarma okolo domu.

JABRAKA

Centrální ventilace pro koupelny, wc a kuchyně je na střeše, bydlím pod ní v sedmém patře 46 let, z toho 42 let byla v provozu, nikdy mě nerušila a nevyděsila, pouze to dovedlo v zimě vytáhnout teplo z bytu, vyděšenej jste pouze vy, nevím o jakém pochopení tady píšete, když nechci mít v koupelně vlhko, tak použiji ventilaci, je tam přece od toho! ale vy máte staré myšlení a plesnivíte si po svém a chcete to i po ostatních.

 


0x

ad1) nevím jak je to rozložené většinou úklid začíná v pondělí a končí nedělí takže v neděli večer by měli být společné prostory uklizené (u nás -pokud toto není splněno,tak se úklid posouvá,tuhle jsme místo n pondělí začínali ve středu a končili normállně nedělí-soused na to pozapomněl )Asi takhle-zeptal bych se jí to v týdnu neuklízet? ani když je venku slaná břečka ze sněhu? Opravdu až v neděli?!

ad2)komu zasíláte platby za služby ,že do toho kdy to máte zaplatitt kecá předsedkyně SVJ?Asi takhle slušně bych ji s tímto poslal do části zád,kde se už zády nenazývají.Teda dle toho jak je to stanoveno Stanovami SVJ příp dom.řádem (totéž platí pro úklid!)

ad3) Nadhodil bych možný výskyt plísní = zhoršené prostředí a tím zvýšená možnost a zhoršení nemocí...

 


0x
avatar lidus

Může a vy se můžete bránit. Nejprve nastudovat stanovy a zápisy ze schůze kde je napsané, kdy se uklízí, jak se platí.

Větrák v koupelně sice máme ale 30 let jsem ho nezapla, večer nechám dveře od koupelny otevřené a jelikož se tam koupeme nebo sprchujeme a nepaříme prase není třeba větrák, na wc denně, digestoř denně a bez problémů. Motor spálíte, pokud ho zapínáte opakovaně a na dlouho nebo jako někteří koumáci to tlačítko podložíte aby se nevypnul cca za 2min ale běžel půl dne. Úklid je denně na mezipatře, přízemí se vstupem dle počasí, schofdiště, výtak, společnný prostor 1x týdně. Uklidit v neděli večer fakt nestačí. Řešení je snadné, najme se firma nebo jen za vás uklízeč, platíte kdo chce neuklízet sám.

 


0x

Jaký máte rozpis úklidu? Je v tabulce uvedeno, že Horáčkovi měli službu 3.11. a Nováčkovi 10.11.? Nebo v týdnu od 4.11. do 10.11.? Domnívám se, že nikdo Vám nemůže určovat, jestli má být úklid proveden v neděli večer nebo ve středu dopoledne. Nebylo by asi dobré uklízet v pondělí ráno, když byt před Vámi dělal úklid o den dříve. Ale máte na to celý týden a je jedno, kdy si svou povinnost splníte. A pokud má někdo pocit, že by chodba měla být v neděli večer jak ze škatulky, tak ať se toho ujme sám.

 


Samozřejmě tam je jen: “Tento týden uklízí: Nováková” :)

 

Tak je podle mě logické, že Nováková udržuje ten určený týden dům v čistotě a v neděli večer ho předá uklizený.

 


0x
avatar bimbam

Olgo, mně na vás a vaší dosavadní komunikaci zde na poradně zaujalo *ee*, že jste jako přínosné sama ohodnotila odpovědi, které vám nějak přizvukují a doporučují odkázat předsedkyni do jistých mezí. Také už víme, že nepoužíváte sušárnu... Ale na docela důležitou připomínku ohledně slušnosti předat v neděli uklizený dům a na otázku, po kolika týdnech na vás ta strašlivá povinnost zůstat v neděli doma a uklidit připadne, jaksi nereagujete.


To bude asi tím, že už mě ta předsedkyně vážně štve.
Ano, dům předávám čistý. Uklizim v neděli večer, když to tedy musí být v neděli. A dokonce i během týdne jako jediná chodbu alespoň zametu. :)
Úklid mám jednou za měsíc...není to úklid celého paneláku samozřejmě, ale zhruba poloviny, proto jednou za 4 týdny. :)

Když už uklízíte v neděli, tak to ty tři zbývající rodiny jistě ocení. A důležitá třecí plocha s předsedkyní SVJ ubude.

Obě moje děti pracují v předsednictvu SVJ. Jeden jako předseda a druhá, podle materiálů, které stále dostávám k jazykové korektuře, jako velmi aktivní členka. Od obou vím, že se slušnými a komunikativními lidmi se dá dobře vyjít a že sousedské vztahy mohou být i v bytových domech příjemné. Ani v jednom z domů nejsou žádné rozbroje, stížnosti a podobně.

Omlouvám se za hrubku v první větě. Původně jsem napsala mně se líbí...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]