Nejste přihlášen/a.
Bojler neohřívá ihned po odběru, ale až když teplota vody klesne pod nastavenou hodnotu. Ohřev je poměrně pomalý. Mimo to ohřívá jen v době "nízkého tarifu", přepínaného dálkově energetickým závodem. Kdyby ohřev měl začít až po vyčerpání 80 % teplé vody, mohlo by se stát, že to bude zrovna v době vysokého tarifu, takže by bojler vodu neohřál a brzo byste byl bez teplé vody úplně a musel byste čekat víc než 8 hodin, než se Vám znova ohřeje.
Dobrý den, pod slovem bojler si asi většina lidí představí ten elektrický (jako např. @magdon) Vy, ovšem, píšete i o spotřebě plynu, což se zdá, že uvažujete o pořízení bojleru na plyn. Takže upřesněte dotaz. Zdravím!
magdon i ben mají pravdu, nejdříve doplňte, jaký to má být boiler.
Nelze čekat na odběr až 80% teplé vody a pak zapnout vyhřívání, to neumí žádný boiler.
Zajda, proč 150 litrů, když plyn dokáže 60litrů ohřát nežli se vykoupete? Mám (mimo jiné) kotel s boilerem na 60 litrů a stačí to stále dohřívat.
zajda888 - plynová i průtoková je karma. Nemá nádobu na vodu, ale vodu ohřívá ihned a nemusíte hlídat její množství, resp. puštěná je teplá stále. Když není puštěná teplá voda, tak není odběr plynu (nic se zbytečně nedohřívá). Ovšem, spotřebu plynu, jakou má zapnutá karma neznám, resp. rozdíl mezi karmou a plyn. bojlerem / zásobníkem vody, který vodu dohřívá možná někdy zbytečně.
Mám karmu PO371, funguje dobře, jednou za rok zkontroluji, případně vyměním membránu, promažu to co je potřeba promazat a spotřebu neřeším. Koupání, sprchování a mytí nádobí jsou položky nezbytné, bez kterých se domácnost neobejde, takže to neřeším.
mám možnost plynového prutokového ohřívače a plynového zásobníku na teplou vodu. Ze zkušenosti již průtokáč nikdy, jen zásobník.
V průtokáči se musí okamžitě studená voda 5°C ohřát na 40 a více stupňů. To musí být množstvím plynu, či regulací průtoku.
Solidní karma má spotřebu 2,6 m3/hodinu, bojler kolem 0,8 m3 /hodinu.
Karma sepne při každém puštění teplé vody , bojler dohřívá při poklesu teploty pod nastavenou teplotu s určitým teplotním rozdílem - při krátkodobém puštění TUV hořák nemusí zapnout.
Dávali jsme bojler místo karmy u tchyně - výhoda stabilní teplota vody a menší spotřeba plynu .
Bojlery jsou nečastěji tlakové. Tlak studené vody do spodku nádoby vytlačuje horkou vodu od vršku nádoby (z vršku jí jímá trubka uvnitř bojleru - proto přívod i odvod dole na bojleru u visacích na zeď). Termostat a topná spirála jsou dole. Při poklesu nastavené teploty sepne spirála a dohřeje.
V RD, kde jsou možnosti nízkého tarifu ovládaného přes HDO přijímače blokující relé bojlerů je zajištěno, aby se tohle bojleru dělo (to natápění a hlídání nastavené teploty) jen při nízkém levném tarifu (nejčastěji v noci dle tarifikace).
V zapojení nastálo sepne a rozepne dle teploty. Né dle % odběru.
Dražice mají digitální bojlery ovládané i smartphony. Možné řešení pro Vás, ale je to asi zbytečnost...
Jsou ještě průtokové bojlery s malým obsahem pod umyvadlo. Ty nejsou tlakové a jsou na stejném principu vytlačování teplé vody studenou.
Nebo průtokové elektrické ohřívače přímo na vodovodní baterii, kdy mají uvnitř čidlo tlaku apři poklesu tlaku (puštění teplé vody hadem přes vložky, sepnou spirály a hřejí.
přidám se s otázkou, nad kterou dumám už delší dobu, co je ekonomičtější nahřát vodu jen na potřebnou teplotu a pak si pouštět jen teplou a nebo nahřívat bojler na max teplotu a pak vodu při odběru míchat?
Prakticky jsem to neměřil ale teoreticky při ohřevu na vyšší teplotu jsou vyšší ztráty na ohřívači i v rozvodech .Jenže u elektrického bojleru na noční proud je třeba nahřát na vyšší teplotu aby teplá voda v požadované teplotě byla k dispozici- ale zase v nižším tarifu
Ekonomičtější je nahřát na vyžší teplotu a míchat v baterii.
Ta voda vzásibníku je vytlačována studenou vodou. Pokud bude v zásobníku vlažná, tak s každým puštěním jen teplé (odběru vlažné) voda v zásobníku velice rychle vychladne vodou co jí vytlačuje ta studená na přívodu do bojleru.
Pest,
...pak si pouštět jen teplou...
Ale to je o množství, které spotřebujete. Páč když ohřejete na 40°Cm tak dostanete +/- ze 120 litrového boileru asi 80l teplé vody. Pak záleží, kolik ztratíte při cestě vody a chladnutí mezi spotřebou. Když dáte 60°C, tak 40°C vody dostanete mícháním daleko více.
Nepočítám to přesně, jen odhadem.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.