Nejste přihlášen/a.
Prosím pár rad s řešením odvěrávání ventilátorem z malé koupelky.
V místnosti není okno a odvětrávání chci spouštět po použití WC nebo osprchování. S automatickým vypnutím po 10-15 minutách.
Byla by to jednoduše cca 50cm plastová trubka skrze zeď ven. Jaký zvolit průměr? 100, 125, 150?
Díval jsem se že ventilátory se vyrábí s již zabudovaným časovým vypínačem a i se zpětnou klapkou.
Je nějaká spolehlivá značka, výrobce?
Zapojuje se tento ventilátor na "světelný" rozvod nebo zásuvkový?
Děkuji za rady
Ventilátor lze zapojit na světelný obvod. Třeba se světlem, nebo i s externím časovým spínačem s doběhem třeba... Jedna rada a velmi důležitá! Odpadní trubka musí mít spád aby kondenzát, který vznikne změnou teplot bude odtékat ven, tam pozor, bude zase promočená omítka, tak bych doporučil trubku udělat z přesahem...Pokud bude špatný spád, tak poteče do ventilátoru a budeš ho každý měsíc měnit. Klapku bych zvážil, jak venkovní, tak i tu na ventilátoru, při její nepoužití bude přirozené odvětrávání vlhkosti, které je určitě žádané, ale v zimě může být zase chladno, ventilátor bych použil obyčejný s externím časovačem do krabice. Ale to je věc názoru. Nejčastěji se používá 100mm.. Ale uvažoval bych klidně i o 125mm...
Jak jsem tu již několikrát v příspěvcích zmínil,nezapomeňte na dostatečný přívod vzduchu zvenčí.Ventilátor při zavřených dveřích vytvoří vysoký podtlak,který může způsobit i nemožnost otevřít dveře.Doporučujeme stejný průřez otvoru jako výfuková trubka.(podřezaný spodek dveří.
JABRAKA
Ale no tak... Aby vznikl v místnosti podtlak, znemožňující otevřít dveře, musel by mít ventlátor několik metrů v průměru!
Známý humorista jabraka. Už jsme si zvykli, že nejde o rady, ale o "humor". Horší je to pro ty, kteří to neznají.
Třeba na JE v hermetických boxech je tlak 86kPa (absolutní) a tam se opravdu dveře špatně otvírají...
Jen si to aspoň vyzkoušej,chytráku,než budeš kritizovat!Proč se v panelákových koupelnách asi delají 3 cm škvíry pod dveřma?
Paneláky bych za příklad nedával, to je jeden paskvil vedle druhého. To se stavělo na čas, ne na kvalitu.
Jabraka má pravdu,při troše smůly se to může podařit. Já to zažil dvakrát. Jednou kombinace ventilátoru a nových,zatěsněných obložek a dveří. Pokud jel ventilátor,fakt byl problém to otevřít. Podruhé panelák,odsávání na střeše a téměř všechny partaje ty díry zaslepily. V tom posledním bytě to žralo děti,kočky,psy a záclony...
Panelákové centrální odsavače byly konstruovány na podtlak 200 Pa. To v kombinaci s nesmyslně utěsněnými okny z PVC opravdu brání slabším povahám otevřít vchodové dveře. Síla na ně je pak nějakých 300N (30 kg) a to tahem dvěma prsty za nepříliš přístupnou kouli každý nedá. Ovšem dnešní pidiventilátorky tenhle problém nemají. Nevětrají, ale aspoň vrčí.
j abraka - "Proč se v panelákových koupelnách asi delají 3 cm škvíry pod dveřma?"
Protože by ventilace jinak nefungovala. Když se snažím odněkud odsát smradlavý vzduch, musím samozřejmě místo něj umožnit přisání jiného. Když to neudělám, dveře to samozřejmě přisává, ale 15 cm ventilátor rozhodně ne natolik aby se nedaly otevřít (rčitě by to tu někdo dokázal spočítat). Já mám osobní zkušenoat s odsáváním vzduchu mobilní klimatizací, která má rozhodně
Jenda - samozřejmě, Jabraka má pravdu co se týká účinosti větrání, ale on tvrdí, že vznikne tak velký podtlak, že nepůjdou otevřít dveře. A to je nesmysl.
ra252 - Takže podtlak v bytě mi brání otevřít bytové dveře, které se otevírají dovnitř ? Asi jsem nedával ve tyzice dost pozor
.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.