Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
rodiče si nechali předělat elektriku v domě od místního elektrikáře. Když jsem nakoukl dovnitř, trochu mne zaujal způsobi zapojení přívodu od elektroměru, resp. i bod rozdělení PEN.
Načrtnul jsem to v malování pro přehled
1. hlavní vypínač (4pólový) na přívodu přerušuje i PEN, je to ok?
2. bod rozdělení PEN na PE a N - z hlavního vypínače to jde do můstku, odtud už N pro chrániče a tento můstek je propojen vodičem s PE můstkem, do kterého je pak připojen i vodič ze základového zemniče. Průřezy - přívod 4x16mm2 hliník, propoj mezi N a PE 10mm2 měď, k zemniči 16mm2 měď, N k chráničům 6mm2 měď. Může to takhle být?
3. trochu souvisí s předchozím bodem - z ,můstku, kde je PEN rozdělen vedou modré vodiče ke chráničům každý zvlášť, nám kdysi na škole mistr vtloukal do hlavy, že je lepší to prosmyčkovat. Fungovat to bude tak i tak, ale co je čistější?
Díky moc za info
Na tvém obrázku by měl být PŘÍVODní PEN vodič veden rovnou na vrchní svorku barevně nakreslenu kombinací barev žlutá a zelená. Pokud to připojoval opravdu elektrikář, tak ve většině případů to ještě po něm kontroluje revizák (může být i revize).
Zde je citace, z portálu elektrika.cz. Jedna věc je povinost uzemňovat PEN nebo PE po 100m. To je jasné od nepaměti, vždy musí být proveden zemnič, smysl je jasný, toto udává 33 2000-4-41. Toto uzemnění by mělo zabránit zavlečení napětí po PENu do Vašeho domu a zajištění nulového potenciálu na něm, v případě sítě TN v RD tedy i na neživých částech.Pokud si provedete u RD rozdělení PEN na PE a N, tak uzemněním tohoto místa zemničem do 15 ohmů, si zajistíte to, že v případě úderu do venkovní přípojky máte navíc další "útlumový zemnič" před hranicí Vašeho domu, dále v případě přerušení vodiče PEN Vaší přípojky se z vaší sítě RD stane síť TT, která při doplnění proudovým chráničem bude schopna vypnout tak, že nedojde k poškození spotřebičů nebo úrazu. O smyslu se dá polemizovat, taková síť se nedá provozovat dlouho protože " vodič PEN vzniklý ze země" takové sítě bude měkký a fázové napětí bude plavat, je to ale jediná bezprostřední záchrana okamžitého zničení spotřebičů, ochrana osob je v tomto případě při FI 30mA 100%. U instalací bez FI je takový zemnič poslední záchraná cesta ke snížení nebezpečného dotykového napětí proti zemi. Praktická proveditelnost takové ochrany je samozřejmě jiná u RD nebo paneláku.Uzemnění bodu rozdělení PEN je např. v ČSN 22 2000-1ed.2 na obr.A.31B2.
A abych nezapomněl, PEN samozřejmě nevypínat.
Ano, zapojoval to elektrikář (cca. 50let). Původně to zapojil bez vodiče (zž CY10), který propojuje zemnící můstek s tím, do kterého vede přívodní PEN. Prý je to tak ok, uzemnění všech okruhů je přes základovýc zemnič.
Nemyslím si, že to bylo ok, kdyby třeba zemnící pásek venku časem uhnil nebo ho někdo poškodil, bude veškerá instalace bez uzemnění. Nebo se pletu?
Další den přišel se synem (rodinný podnik zřejmě) dokončili zapojení a nakonec tam doplnili ten zž propoj mezi oběma nakreslenýma můstkama.
Otázkou tedy je - je nutné chtít po nich, aby to přepojili - přívod nahoru na zemnící můstek a z něho pak na ten boční a nebo je to takhle funkční a bezpečné?
kdyby to nepropojil, tak by to byl uplny paskvil.. nejsem z oboru, ale nemyslím si že na pen se může dostat za normálních okolností napětí... proto přerušovat pen beru jako kontraproduktivní, ne-li proti předpisum... ale lepší bude když se vyjadří zkušený ele...
Správně musí být všechny"zelenožluté" PEN vodiče na jedné svorce a z té se odbočuje teprve vodičem na svorkovnici "N" . Takhle propojené jako je to na obrázku to zrovna košér není. Osobně bych to takhle nezapojil. Ten "elektrikář" si při úpravě vodičů pravděpodobně zkrátil moc PŘÍVODní zelenožlutý PEN vodič, byl krátký, tak ho připojil na nejbližší svorku a zrovna "N". Druhý den dodělal propojení. Pouze odhaduji, neznám skutečný stav rozvaděče/rozvodnice.
Hm, takže trochu paskvil to bude.
Takže by to mělo být tak nějak jako na upraveném obrázku, akorát tedy ještě bez rozpínatelného PEN na přívodu.
Pouze akademický dotaz - co se stane, když by se PEN rozepínal, tak jak to mají udělané teď? Hrozí poškození zařízení na 230V z důvodu vyššího napětí, když bude chybět střed?
ano, takto + bez vypínání PEN je to správně (prostě ho jen místo do vypínače zapojíte rovnou na můstek).
Prakticky při vypínání PEN nic nehrozí, protože by se vypínal zároveň s přívodem, takže se nemá kde objevit jaké napětí. Ale PEN ani PE se vypínat nesmí.
PEN se prostě NEROZPOJUJE/NEVYPÍNÁ a spojuje se na svorkách kvůli vyrovnání elektrického potenciálu. V případě velkého sucha, kdyby si odpojil PEN vodič na PŘÍVODU na vypínači (myslím PEN od Energetiků, ze sítě) a měl by se okruh uzavírat přes zemnič a přes suchou zeminu (ta by se změnila na izolant) tak by se nemohl tedy uzavřít okruh směrem k napájecímu transformátoru sítě. Kolik myslíš, že by si naměřil Voltů na ochranném kolíku zásuvek, kdyby si měl puštěný např. vysavač? Měřil by si proti PEN ze sítě energetiků.
Vysavač bych mohl mít puštěný, ale naměřil bych NIC, byly by vypnuty i fáze, jedná se o čtyřpólový vypínač...
nonek, teď si mě trochu rozstřelil..
Formuloval jsem to v dotazu pro tazatele trochu nepřesně, přiznávám. Nevím jestli se v současné době vyrábí čtyřpólové vypínače na DIN lištu, které mají vypínání/kontakty na PEN vodič, ale pochybuji. Výrobce se musí řídit také normami a elektrikář by tohle s PEN měl znát. Vše tedy vychází z tazatelova obrázku a hypotetické situace, ale i tak velmi dobrý komentář..
Vypínače čtyřpólové na DIN např. MSO-32-3N se vyrábějí (strana H5) a těch typů je více; sice v žádném případě NE! pro spínání PEN ale pouze N...a o tom to je...takže lze použít 3-pól vypínač a PEN v žádném případě nespínat, ale to už jen opakuji...
Foto skutečného rozvaděče tu pořád nemáme, ale podle tvého náčrtu se mi to zdá v pořádku. Snad bych jen přesunul zž drát do červeného kroužku a tu část prohlásil za svorku PEN (viz můj obrázek). Dalším přepojováním modrých drátů vůbec nic nezískáš, zbytečná práce. A samozřejmě PEN se nevypíná, zž drát vyvést z vypínače, možná vypínač zrušit úplně, jeho přínos pro instalaci taky nevidím.
dusger-ten vypínač na přívodu má i tu výhodu, aby si nemusel "letět" k elektroměrové skříni vypnout hl. jistič, když se chceš hrabat v onom rozvaděči na jističích nebo propojích. Schodíš vypínač a v klidu např. přidáš další jistič nebo ho vyměníš. Elektroměrové skříně s hl. jističem občas bývají i 70 metrů od domu (z vlastní zkušenosti).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.