Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Hodně vody se ztratí v potrubí

Od: voddi odpovědí: 20 změna:

Četla jsem člának o plýtvání vodou a spotřebě v ČR. Někde tam psali, že "i hodně vody se ztratí v potrubí"? Chci se zeptat, co je tohle zač? Nebo jde o typický novinářský blábol? Přeci voda je nestlačitelná a nemůže mizet jen tak.

 

 

20 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

3x
avatar martincakl

Proč by to byl blud..

Je to realita a v podstatě "logická".

Potrubí vodovodní síť má úseky s různým stářím a není prostě 100% "vodotěsná" (ano, byl by to ideál..ale není to reálné).

Přesto se v ČR ztráty vody v potrubí snížili za posledních cca 20 let o 50%.

PVK uvádí ztráty vody cca 13,5% za rok 2018 (v roce 1995 toto číslo bylo až 42,5%).

 

hodnocení

2x
avatar jethro

Voda ale může mizet prasklinami a netěsnostmi.

 

lmgify
hodnocení

2x

Netěsnostmi v napojení trubek v podzemí nebo jejich prasknutím nebo zkorodováním uniká voda. Takto se ztratí asi 17% (tj. šestina) vyrobené vody, než se dostane ke koncovému zákazníkovi.

Dříve to bylo přes 25%, v Praze dokonce 43%.

 

hodnocení

0x
avatar ferax

Vodárenské firmy drobné úniky myslím neřeší, ale když se to nasčítá, je to hodně.

 

lmgify
hodnocení

0x

ČR má jednu z nejnižších spotřeb vody na obyvatele mezi vyspělými státy (pod 90 litrů na osobu za den). Příčinou je vysoká cena vody, která je ještě vyšší v porovnání k platům. Veškeré zisky odcházejí do zahraničí majitelům vodárenských společností. Cena vody v Německu je nižší než v ČR a to ani nemluvím o tom porovnání s jejich platy.

Něco je zjevně špatně.

Ale za tu vysokou cenu si můžeme sami - viz DataMarta *smich*

Druhá věc je, že nízká spotřeba vody není apriori špatně (třeba z důvodů ekologie).

lmgify

@jedubabicka: Co máte přesně na mysli?

V 90.letech prodali obce vodárenské firmy zahraničním majitelům, aby investovali do opravy infrastruktury. Ti místo toho vytočili cenu na mnohonásobek a od té doby tu zlatou monopólní krávu dojí jako by zítra měl skončit svět a prodat ji zpátky obcím ji pochopitelně nechtějí.

@Imgify - Tohle:"Kdyby Češi využívali více drahá mobilní data, zvednou se operátorům příjmy a tarify zlevní, uvedla Nováková..." *smich*

idnes.cz/...

Babičko, chápu, že nemáte tuchy o ekonomice, ale asi takhle.

Náklady na "výrobu" vody tvoří asi 10% celkových nákladů. Rozpočítávat náklady přepočtem na kubík je nesmysl a znamená, že pokud vytočíte méně kubíků, budou dražší. A pokud někde klesne průtok pod hygienické minimum, bude se pitná voda přepouštět rovnou do kanalizace.

Stejně jako s daty. Pokud postavíte síť za miliardu a za celou její existenci uskuteční jen jeden zákazník jeden přenos, pak jeho nákladová cena bude miliarda za síť plus nulanula nic za náklady přenosu.

@ra252 - Uctivě děkuji za vysvětlení - jak vody tak dat - pokusím se, abych to nezapomněla *smich2*

lmgify

pokud vytočíte méně kubíků, budou dražší. A pokud někde klesne průtok pod hygienické minimum, bude se pitná voda přepouštět rovnou do kanalizace
Přesně tohle se stalo. Zahraniční majitelé skokově zvýšili cenu vody, lidi omezili spotřebu a nakoupili šetrnější přístroje (vodovodní baterie, wc, ...), prudce klesla spotřeba vody, ztráty v rozvodu ale zůstaly, takže se vyrobilo a prodalo méně vody, musela se zvýšit cena, poptávka byla méně než minimální technologický objem čištění vody, takže přebytečná voda se lila zpátky do řeky, takže se vyrobilo více vody než se vybralo peněz a znovu se muselo zdražovat atd. až jsme se propracovali ke skoro nejdražší vodě mezi rozvinutými zeměmi a v podstatě nejdražší vodě v porovnání k platům a to vše v zemi, která netrpí systematickým nedostatkem vody jako některé jiné evropské země. *zed*

 

hodnocení

0x

Máte pravdu. Neztratí se v potrubí, ale z potrubí.

 

jenda2*
hodnocení

0x
Ztraty spatnym potrubim nebudou az tak aktualni. Pri pretlaku 1,5 baru do nejakych 5 baru by v hornich patrech panelaku nemeli zadnou vodu.

 

hodnocení

0x

Mimochodem - čemu vadí zavlažování půdy ve městech říční vodou?

lmgify

Náklady na vybudování paralelní vodovodní sítě s nepitnou vodou jsou údajně vyšší než použití pitné vody. Navíc mám pocit, že úpravny vody pracují hluboko pod svým maximálním objemem, protože spotřeba vody a ztráty v potrubí v posledních 30 letech výrazně klesly, takže vyrobit více pitné vody nebude problém.

Nevím, jestli by šla použít přímo říční voda například v auomobilových kropičkách nebo jestli by se musela kvůli hygienickým předpisům nějak částečně upravit, jen ne až do stupně pitné vody.

 

Chtěl jsem naznačit, že "ztráty" z potrubí jsou vlastně zavlažováním a ve větších městech jde o vodu původem říční.

 

jabraka*
hodnocení

0x

Také jsem v televizi pořad o odpadních vodách sledoval,šlo o to,že dešťová kamalizace při malýchprůtocích končí v čističce,Pokud je deště víc,pouští se obchvatem přímo do řeky.Zajímavá je myšlenka,že většina zeleně je umísťována na vyvýšených stanovištích,takže deěťovka stéká z vozovky přímo do kanálu.Kdyby se silnice stavěly na mírném náspu nebo trávníky okolo po d úrovní silnice,nebylo by třeba zavlažování už dva dny po dešti.Projektanti musí změnit myšlení!

JABRAKIA

To ovšem bude třeba tu zeleň na zimu heverem zvednout, jinak ji zavlažování slanou špínou zlikviduje.

 

hodnocení

0x

Mimochodem, i to plýtvání vodou je samosebou novinářský blábol.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]