Nejste přihlášen/a.
Dobrý den
Chci se zeptat jaká je normální životnost klasického vypínače na světlo. Mluvím o klasické bílé kostce kterou mají doma snad všichni, vlastně ten nejobyčejněší design.
Nechápu že ten samý vypínač v mistnosti kde se vypíná zapíná mnohem častěji slouží léta bez problému a v místnosti kde tráví čas většinou hosti a rozsvítí se tam jen málokdy tak odejde dřív jak ty vypínače vytížené častým používáním.
Ten samý vypínač je třeba i v koupelně a tam jsem měnil asi před rokem jen prasklý kryt ale strojek jsem nechal původní a stále to maká. Jinak ten je tam asi víc jak 15 let.
Třeba v obýváku máme snad ještě uplně původní starý jak samotný panelák a funguje stále normálně.
Od čeho se tedy ta životnost odvíjí a lze jí nějak ovlivnit?
Životnost je dána výrobkem, jeho kvalitou, typem kontaktů, proudem který spinač spíná a vypíná, druhem zatížení- klasická žárovka, klasická zářivka s tlumivkou a kondenzátory, kompaktní (zářivková) žárovka, nebo LED žárovka / svítidlo, případně jiný spotřebič s odporovou, induktivní, nebo kapacitní zátěží a pochopitelně na množství cyklů-sepnutí a vypnutí. Takže odpovědět jednoznačně, jaká je "životnost", ať v počtu cyklů, nebo délce používání, se nedá. V běžných podmínkách a žárovkou klasickou s příkonem cca 100W a občasným spínáním může být desítky let, u osvětlení třeba více zářivkami s příkonem cca 800W a cyklem několikrát denně (kancelář a pod.) "odejde" třeba za rok.
Takže tím odpovídám na první část závěru otázky - od čeho se odvíjí. Ale nakonec jsi si i odpovídal ve své otázce i sám.
Co se týče ovlivnění, to je možné pouze výběrem výrobku (jaké má kontakty, pro jaký proud je určen (pro osvětlení bývají většinou 10A, případně 6A) a někdy u nich výrobci uvádí i možný počet cyklů, které "by měl vydržet". Občas může dojít k jeho poškození i "vyhřátím" připojovacího kontaktu, v souvislosti s připojeným vodičem a jeho dotažením. Toto bývá zejména v případě vodičů hliníkových, používaných ve starších instalacích. Toto nebývalo takovým problémem u starších spinačů, které měly korpus bakelitový (termoset), v současné době, při používání plastů (termoplast), může být častější. Ale toto je zase eliminováno, používáním měděných vodičů a samosvornými svorkami.
Osobně, v el.instalci našeho staršího RD, kde máme některá vedení ještě i v Al, tak si "schraňuji", ze starých zásob nakoupených v době "dávné", kolébkové spinače původního výrobce EP Písek a Modřany. A i v mé dlouhodobé praxi se mi docela osvědčily. Dněšní výrobky sice mají podstaně pěknější vzhled (disain), ale jejich "výdrž"a občas i montáž při výměně do starší el.instalace v Al, nestojí za nic. Ale to už je asi věc názoru.
životnost se odvíjí jednak od provedení, ty staré komunistické jsou podstatně robustnější materiál, a pak od zátěže, eventuelně typu zátěže, jinak bude jiskřit pro žárovku a jinak pro LED, protože ta má vlastní zdroj a v tom je velká kapacita, která se musí nabíjet. Takže jde o to jaké kde máte světla.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.