Nejste přihlášen/a.
Dobry den, mam problem s vlhkosti baraku, ktery konci s hranici pozemku a navazuje souseduv pozemek. jedine mozne reseni se zda byt odkopani baraku a zasypat to sterkem. nutno podotknout ze se barak nachazi v CHKO a souseduv barak se nachazi cca 20 metru od meho baraku a neni moznost jakekoliv zastavby hned za mym pozemkem. tzn ze tam na vzdy bude jen trava. mohu tedy barak odkopat v podstate na sousedovym pozemku?
@dino1982 - mohu tedy barak odkopat v podstate na sousedovym pozemku?
Technické řešení snad poradí jiní, ale zákon říká
NOZ § 1013
(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.
Podle právního výkladu pak mezi přímé imise lze zahrnout i svádění vody na cizí pozemek.
Co na to soused?
není možno vodu z vašeho pozemu či střech svádět na cizí pozemek...
(5) Stavební pozemek se vždy vymezuje tak, aby na něm bylo vyřešeno
a) umístění odstavných a parkovacích stání pro účel využití pozemku a užívání staveb na něm umístěných v rozsahu požadavků příslušné české technické normy pro navrhování místních komunikací, což zaručuje splnění požadavků této vyhlášky,
b) nakládání s odpady a odpadními vodami podle zvláštních předpisů 13), které na pozemku vznikají jeho užíváním nebo užíváním staveb na něm umístěných,
c) vsakování nebo odvádění srážkových vod ze zastavěných ploch nebo zpevněných ploch, pokud se neplánuje jejich jiné využití; přitom musí být řešeno
1. přednostně jejich vsakování, v případě jejich možného smísení se závadnými látkami umístění zařízení k jejich zachycení, není-li možné vsakování,
2. jejich zadržování a regulované odvádění oddílnou kanalizací k odvádění srážkových vod do vod povrchových, v případě jejich možného smísení se závadnými látkami umístění zařízení k jejich zachycení, nebo
3. není-li možné oddělené odvádění do vod povrchových, pak jejich regulované vypouštění do jednotné kanalizace.
(6) Při vymezování stavebního pozemku nebo při změně využití zastavěného stavebního pozemku lze prokázat splnění požadavků odstavce 5 regulačním plánem nebo dokumentací pro vydání územního rozhodnutí i s využitím dalších pozemků.
(7) Ke každé stavbě rodinného domu nebo stavbě pro rodinnou rekreaci nebo souvislé skupině těchto staveb musí vést zpevněná pozemní komunikace 3) široká nejméně 2,5 m a končící nejdále 50 m od stavby.
říká zakonyprolidi.cz/...
mě se nazdává, že do otázky jste napsal něco jiného, než do nadpisu. Vám nejde o nějaký meliorační kanál na sousedově pozemku. Ptáte se, zda můžete vlézt na sousedův pozemek a kolem domku vykopat škarpu, abyste mohl domek zaizolovat proti zemní vlhkosti. Po zaizolování škarpu zase zarovnáte. Rozuměl jsem dobře?
Já myslím že akci nic nebrání. Je snad ale jasné, že potřebujete sousedův souhlas. Nemůžete mu jen tak vlézt na pozemek a začít kopat.
A druhá věc, proč chcete použít štěrk? Škarpu vykopejte až po základy, domek podřízněte, stěnu pořádně zaizolujte, z vnější strany izolace ještě z nějakých starých cihel postavte kantku a pak škarpu normálně zaházejte vykopanou hlínou. Taková izolace vydrží věky a zásah do přírody je skoro nula nic.
Ano mate pravdu. presne jeak pisete. vykopat skarpu zaizolovat a zase zahrnout. jestli to bude hlinou nebo kacirkem bych uz nechal na odbornikovi. v tento moment mi jde pouze o princip ci muzu nebo ne. v tuhle chvili mi to soused nechce umoznit. jde o to pokud by mi mela vlhkost zpusobovat skodu. jestli existuje nastroj jak to jde i bez sousedova souhlasu.
@dino1982 - jestli existuje nastroj jak to jde i bez sousedova souhlasu
Teoreticky ano, ale to je na dlouhé lokte, protože byste musel podat žalobu. Soud by nejdřív zkoumal, zda práce nelze provádět jinak (tedy z vašeho pozemku) i to, zda sousedův zájem na nerušeném užívání nemovitosti nepřevažuje nad zájmem opravy stavby. Stav nouze (§ 1037 NOZ) by zřejmě neprošel.
Jinak platí
NOZ § 1021
Vlastník umožní sousedovi vstup na svůj pozemek v době, rozsahu a způsobem, které jsou nezbytné k údržbě sousedního pozemku nebo k hospodaření na něm, nelze-li tohoto účelu dosáhnout jinak; soused však nahradí vlastníku pozemku škodu tím způsobenou.
Otázka je jak vysoká by byla náhrada škody a náhrada za omezení vlastnického práva - respektive na jakou částku by soused "slyšel".
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.