Babičce je 75 let. Zajímalo by mně, jaká má práva při prodeji bytu do osobního vlastnictví, který si nemůže vzhledem ke svému věku koupit pro jeho vysokou cenu. Co s ní může udělat případně nový majitel, který si její byt koupí do osobního vlastnictví.
Tak ho kupte vy. Třeba na babičku. Pokud jste s ní bydlela máte na to právo. Pokud ne, sehnala bych peníze a babička ať ho koupí.Nový majitel ji může nechat byt na dožití, ale může ji také vystrnadit do domova důchodců ci podobně. Nebo se pokuste zeptat v nějaké bance, zda by ji dali hypotéku, kterou byste vy event. splácela, anebo jaké mají možnosti půjčení peněz. Pokud je to byt v dobré lokalitě, neváhala bych. Tržní cena bude určitě jiná než při prodeji do OV: Hodně štěstí. Zu.
Nový majitel může, ale také nemusí s ní sepsat novou nájemní smlouvu, podmínky pronájmu však mohou být hodně odlišné od současných. Z praxe vím, že většinou sepisují noví majitelé bytů s nájemníky nájemní smlouvy na dobu určitou, a to do té doby, dokud nepotřebují byt pro sebe či příbuzné, nebo pro nájemníky, kteří jsou ochotní přistoupit na tvrdší podmínky a zaplatit víc. Přikláním se k tomu, aby se vaše rodina domluvila, shromáždila peníze a byt koupila. (Existují i jiné formy úhrad než hotově.) Můžete se totiž brzy dočkat toho, že babička nebude mít kde bydlet a bude se stěhovat k někomu z vás. Majitel bytu totiž není povinen po uplynutí doby nájmu hledat a nabídnout náhradní byt, natož aby sháněl místo v domově důchodců. Navíc do domova důchodců se přijímají klienti z jiných důvodů než těch, že zrovna nemají kde bydlet. Povinnost postarat se o babičku zůstává v režii vaší rodiny. Přeji hodně štěstí!
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.