Nejste přihlášen/a.
jí mám takový dojem, že tazatel má doma kdo ví jaký slaněný kabel a hodlá ho za každou cenu použít. Takže tady mu asi není rady. Jen se tazatele zeptám, jste pojištěn? A pokud ano, budete nárokovat škodu? Pak potřebujete na elektroinstalaci revizi. A jestli vám to revizák podepíše, což pochybuji , tak se pak nedivte, že budete mít za krkem obecné ohrožení. A k tomu vám tady nikdo požehnání nedá, páč by se mohl stát spolupachatelem...
Na 15 metrech snad nemusíte šetřit. Použijte kabel aspoň 5x4, co vy víte, třeba budete za pár let potřebovat svářečku, soustruh, kolotoč... Do dřevníku umístěte podružný rozvaděč a máte otevřené možnosti do budoucna. Což vám radí i váš elektrikář. Poslechněte ho i v dalších radách, protože podle toho popisu tomu rozumíte jako koza petrželi.
Nějak se mi to seklo, tohle prosím smazat
Na 15 metrech snad nemusíte šetřit. Já bych použil kabel aspoň 5x4 mm2, co vy víte, třeba budete za pár let potřebovat svářečku, soustruh, kolotoč... Do dřevníku podružný rozvaděč a máte otevřené možnosti do budoucna. V podstatě to samé vám radí elektrikář - poslechněte ho i dalších radách, protože podle toho popisu tomu rozumíte jako koza petrželi.
Ale nesedí mi ten "kabel s vlásky". Pro zásuvkové, ale i jiné pevné rozvody se používají pevné kabely (plešaté, bez vlásků) s označením CYKY. Kabely s vlásky nesou označení CYSY a používají se pro pohyblivé přívody, jako je třeba prodlužka nebo kabel od lampičky či jiných spotřebičů.
Pokud tu zásuvku odjistíte 10A jističem, nebude hrozit nic. Akorát vy budete naštvaný, že to bude padat. Větší jistič na kabel 1.5 mm2 dát nesmíte. Ještě tak 13 A, ale to už je na hraně. Použití takového kabelu je prostě hovadina. Navíc je to proti normám, normální revizák se vám pod to nepodepíše a když se něco stane, pojišťovna se vám může vysmát.
Tloušťka kabelu nezávisí na tom, co do toho plánujete zapojovat, ale jaký bude na daném okruhu jistič a délka vedení. Nelze fungovat s tím, že "mám jistič na 16A, ale dráty jen na 10A". Vy to víte, ale někdo jinej (manželka, děti, nový majitel) to vědět nebude, připojí tam něco jinýho (třeba sekačku 3KW), jistič nespadne, ale dráty se rozpálí, zničí si izolaci a způsobí problém. Musíte zajistit, že překročení kapacity drátů zabrání ten jistič.
Normu nezajímá, kolikrát do roka budete zařízení používat, ale instalovaný příkon. Pokud je to jednofázová zásuvka, tak kabel CYKY 3x2,5. Pokud třífázová tak kabel CYKY 5x2,5 nebo CYKY 4x2,5, podle toho, zda bude potřeba N+PE, nebo jen PE. Gumový kabel se používá od zásuvky ke spotřebiči. V žádném případě do země, nebo někde pověsit na stěnu.
To vaše vyjádření je trochu zmatené.
Kabely CYSY jsou např. pro pohyblivé přívody, bývají nižšího průřezu. Používají se např. pro připojení spotřebičů s menším příkonem, nebo jako prodlužováky. Lze je používat většinou i tam,kde se používají gumové kabely, ale nemají takovou mechanickou odolnost.
Zjednodušeně CYSY jsou na kabely, které nejsou pevně přidělané na zeď, do zdi, do země nebo jinde. Prostě tam, kde se počítá s tím, že se s nimi bude hýbat, budou se ohýbat, bude na nich třeba něco viset (lustr) atd. CYKY nemají dobrou odolnost proti opakovanému ohýbání, ale mnohem lépe drží ve šroubovacích svorkách. Proto je to takhle rozdělené.
olinl - co to tu plácáš za nesmysly, že se elektrikářům nechce. Když tomu nerozumíš, tak se do toho nemontuj. Slaněné kabely se pro instalace nepoužívají, ale jsou pro pohyblivé přívody. Pro instalace používáme kabely CYKY.
petula00® - tak si to přečtěte pořádně, mluví o slaněných kabelech jako o alternativě, kterou elektrikáři nechtějí udělat. Nejde o to, co někdo chce, nebo nechce, ale o to co lze nebo nelze podle norem Kdo nerozumí problematice, třeba nechápe. A kdo tomu nerozumí, nemůže radit.
To, že se běžně, pro pevnou instalaci, používají plné vodiče, že je to výhodnější a že je s nimi práce jednodušší, je sice pravda, ale nechceš mi říct, která norma a její článek zakazuje použití slaněných kabelů typu CYSY i pro použití v "pevné" instalaci?
Pochopitelně za dodržení správného uložení (na příchytkách, v trubkách, pod omítkou, v korýtkách, na kab.roštech), předepsaného jištění a ukončení slaněných konců vodičů nalisovanými dutinkami, tak aby byly spoje dokonalé.
Pohyblivé přívody jsou daleko víc nebezpečné, z hlediska mechanického poškození, než kabel pevně uložený.
Ekonomické hledisko je sice rovněž nevýhodné, vzhledem k tomu, že jejich cena je cca o 30% vyšší. Ale pokud bych je už měl, nevidím důvod proč je nepoužít.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.