Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Jaká hmoždinka na šroub?

Od: hanesz* odpovědí: 11 změna:
Zdravím,
je mi jasné, že můj dotaz bude možná znít až vtipně.
Lze nějak rozpoznat, kterou hmoždinku mám použít na konkrétní šroub? Abych nepoužil zbytečně velkou nebo zase moc malou? Zkrátka aby vše pasovalo.
Díky

 

 

11 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

ben®
hodnocení

1x
avatar ben

Dobrý den, to dáte od oka - když jde vrut do celé hmoždinky, kterou držíte v ruce, zasunout moc lehce, tak je to špatně a když ho tam nedostanete ani do půlky, tak je to špatně také (vrut by měl mít snahu tu hmoždinku rozevírat, když ji držíte v ruce a otáčíte jím). Zdravím!

P.S. Šroub ne, ale vrut.

 

barbakan*
hodnocení

1x

Nevím, zda tím šroubem myslíš vrut. Pokud ano, tak například na 8 mm hmoždinku můžeš použít vrut 4,6 - 6 mm a vrták 8 mm.

 

jabraka*
hodnocení

1x

Pouřívá se vrut.Šroub mívá vesměs metrický závit.Kuželový tvar vrutu pomáhá hmoždinku utěsnit do otvoru ve zdi.V podstatě lze říci,že vrut by měl aspoň do poloviny závitu jít zašroubovat do hmoždinky volně a pak se zvýšeným odporem.Nevhodný vrut půjde zašroubovat celý volně,(malý) Nebo od začátku těžko,(je velký.)Podlé mé zkušenosti se pro připevnění různých zařízení dodávají už hmoždinky i s vhodným vrutem. pk-fischer.cz/...

JABRAKA

 

hodnocení

1x
avatar promon

Proštudujte tohle , zejména bod 2.

naradi-skil.cz/...

 

berger*
hodnocení

0x

Mám dojem,že na těch černých hmoždinách na platíčku bylo napsáno,pro jaký šroub jsou určeny...

hanesz*
hodnocení

Neměla by být hmoždinka minimálně stejně tak dlouhá jako šroub?
Zalezi na tom, aka je to hmozdinka. Ak “klasicka” na plate, ktora sa len rozoviera do dvoch stran, tak tam dlzka vrutu nehra az tak rolu. Ak je to univerzalna hmozdinka alebo hmozdinka do dutych materialov, pozna sa podla toho, ze spicku ma celu a na jej konci dierku, tak tam praveze musi ist veut dlhsi ako hmozdinka, aby vysiel tou spickou von a hmozdinku deformoval, tzv. zauzloval. Z hmozdinky vznikne (v dutine) hrca, ktora ho potom drzi.

 

berger*
hodnocení

0x

Aha,takhle,šroub vs. vrut. Je třeba formulovat přesně. Hanesz se dvakrát ptá na šroub,takže - závit šroubu stejný,jak v hmoždině,délka závitu o něco málo více,než délka hmoždiny + přidat podle síly materiálu,který chci přišroubovat. Teď to je správně? Píši o kovových hmoždinách.:-D

jabraka*

Při použití hmoždinek je potřeba zajistit,hlavně hloubku díry.Vrut nesmí být delší.jako hloubka vyvrtaného otvoru.

JABRAKA

 

hodnocení

0x
avatar ferax

Vše je otázka odhadu a způsobu použití. V první řadě je potřeba si upřesnit, co budeme upevňovat. Podle toho rozhodnout, jaké hmoždinky, nebo kotvy použít. Pokud použijeme kovové hmoždinky, většinou každá hmoždinka je dodávána s patřičným šroubem. Pokud použijeme plastové hmoždinky, je nutné rozlišit např. zda je použijeme do zdi (betonu), nebo do sádrokartonu, a do nich pak vybírat vhodné vruty, nebo šroubovací skobky. Délka hmoždinek a jejich průměr, je opět podle toho, do jakého materiálu a jakou váhu je potřeba upevnit. Podle hmoždinek pak vybereme průměr vidiového vrtáku.


doplněno 02.12.18 14:13:

Protože jde zase o slovíčkaření, mezi hmoždinkami do betonu a do sádrokartonu je samozřejmě rozdíl. A to ještě do sádrokartonu můžeme použít hmoždinky šroubovací, do předvrtané díry (při použití křížového šroubováku), nebo rozevírací, kde zadní část hmoždinky se při utahování vrutu začne přitahovat a hmoždinka se za materiálem roztáhne do tvaru malé vrtulky a tím se upevní.

No hlavně jste zapoměl poznamenat, že do betonu a SDK se používají naprosto rozdnílné typy hmoždin...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]