Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Čím obsypat barák?

Od: leja odpovědí: 29 změna:
Ahoj lidi! :)
Přemýšlím, co nasypat k základům baráku. Základy jsou normálně bedňáky, vylité betonem, protkané železem, na nich je nalepený XPS a na něm marmolit, prostě klasika. Žádná spodní voda nehrozí, poněvadž jsme na kopci, takže nopovku dávat nebudu, jinak o vlhkost se postará vodorovná izolace. Nějak se mi ale nechce k baráku sypat jen tak hlínu, co jsem vykopal. Rád bych to něčím oddělil. Asi tak 30 cm od marmolitu bude obrubník (v budoucnu to bude vnitřní obrubník chodníčku). Takže a tedy, co nasypat do oné mezery mezi obrubník a marmolit? Na vrch přijde 5 cm kačer...
Předem díky všem za cenné rady!

 

 

29 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

ben®
hodnocení

6x
avatar ben

Dobrý den, zdá se, že tazatel je poněkud nervózní, ale přesto to napíši. Izolace máte, vodu neřešíte, nopovku nechcete (což je správně), tak by měla stačit normální hlína - jestli tam budete někdy muset kopat, tak to oceníte (že tam je čistá hlína bez kamenů) a jestli "posunete" nějakým obsypem hlínu od domu o 30 cm dál asi není podstatné, resp. voda (kterou neřešíte) si cestu k domu najde i tím obsypem. Na hlínu potom fólii proti plevelu a ten kačírek (5 cm je asi málo - raději 10 cm). Zdravím!

 

hodnocení

5x
avatar milancukrar

Já Vám poradím levnou variantu, Vy si tam klidně dejte tu nejdražší, kterou občas někto radí..

Nějak se mi ale nechce k baráku sypat jen tak hlínu, co jsem vykopal.
Právě bych tam dal to. co jste kolem vykopal. Je to levné, praktické a užitečné.

Proč to nechcete?

biban

Protoze jina varianta je slozitejsi, drazsi a jako bonus se pak snadneji dostane voda k zakladum. A o tom to je :-D

Ale to nevadí, že se tam dostane voda, ona se vsákne pak dolů...

frantaperina

Doporučuji používat slovo ZEMINA . Hlína je v cihelně - bohužel název používaný lidma i na pojmenování substrátu .

 

hodnocení

1x
avatar diesel

Já bych osobně dal kamenivo dolů frakci 16-32 a nahoru pak 8-16,možná ještě jemnější a nakonec onen kačírek.Jinak rostliny mimo pár materiálů prorostou vším.Zámková dlažba se zasypává křemičitým pískem-je ostrý a rostliny ho nemaj rády nebo kůra což ale do Vašich plánů nezapadá,holt byudete muset případný nálet zeleně v kačírku jednou za čas vytrhat nebo použít chemii!

 

cesmina*
hodnocení

0x

My máme štěrk.

 

figurek*
hodnocení

0x

asi by to chtělo materiál, ve kterém neroste ani plevel. A když už vyroste, tak se s ním dá rychle vyběhnout.

Takovým materiálem může být třeba menší frakce recyklované stavební suti.

 

leja
hodnocení

Děkuji všem za dosavadní odpovědi a těším se na další, otázku určitě ještě nezavírám. Jinak zajímá mě spíše technická stránka věci, ne jestli mi tam neporoste plevel :D . Ten vyhubím jediným postřikem...

Plevelu zabráníš, když nahoru položíš pruh černé fólie a aby to nebylo ošklivé, nasypeš na ni ve slabé vrstvě dekorační kamínky. Mám takto upraven prostor kolem okrasných dřevin a nic tam neroste.

leja
hodnocení

Děkuji za cenné rady ohledně likvidace plevelu, :D ale to už ze mě asi děláte pr.el?! Čtete vůbec na co odpovídáte?

Sorry, myslel jsem to vážně, jen jsem si nevšimnul, že tě plevel nezajímá.

leja
hodnocení

V pohodě... ;)

 

krtek66
hodnocení

0x

Makadam nebo nějakou bordel frakci...technicky by to tam mělo být tak či tak..pak dosypat hlínou

Z hlíny se vyrábí cihly. Nevím, co to všichni máte za zvyk.

krtek66

hlína je pro 99,9% lidí všechno do čeho sázíš kvítka..dokud nekopneš do jílu, tak je to prostě hlína...

No když myslíš, já to slyším hlavně v televizi, protože mor zvanej "pražština", zničí český jazyk. Ta příšerná mluva se šíří jako mor a začalo to hlavně v televizi. Je zajímavé, jak se toho kde kdo chytí. Začalo to nevinně, jako třeba kedlubna, brambora, že je najednou kedluben, brambor, rodu ženského a pod. Je toho mnohem víc. Nevyčítám to tobě, jen konstatuji, jak čeština upadá. Tím nemyslím, že je potřeba mluvit spisovně, ale to co se děje v běžné mluvě v médiích, je děs. O výrazech "nosej, choděj, dělaj" a pod. ani nemluvím.

Názvem hlína se przní čeština? to je mi novinka -je to jeden z vícero běžných a spisovných názvů pro to,po čem chodíme tedy pokud jdeme mimo beton a asfalt měst!

 

leja
hodnocení

Děkuji, tak hlína tu moc není, při kopání se vykopalo hlavně kamení v podobě břidlice frakce bambilion x bambilion na druhou. To by dostali marmolit a XPS pěkně na zadek. Tak třeba mě osobně napadl ještě obyčejný křemičitý písek. Hlínu bych tam mohl dát tu, co mám koupenou na skrývku(v životě by mě nenapadlo, že budu kupovat hlínu!). Přijde mi, že dát tam tuhle hlínu je docela škoda...
Jak by se tam zachoval ten křemičitý písek? Stejně ho budu objednávat tatru, tak bych objednal dvě.

Z vaší reakce cítím, že nechcete tam dát, co jste vykopal, ale dát tam něco drahého..

Nevím proč by měl dostat XPS a marmolit na zadek. Že byste se špatně choval ke svému baráku? Dejte si tam co chcete...

leja
hodnocení

Prosím? Ne drahého, praktického... Už jsem napsal proč tam nemohu vrátit co jsem vykopal. Mohl byste se vyjadřovat věcně k otázce a vynechat vlastní domněnky a komentáře? Myslel jsem, že píšu do poradny, tohle není chat na FB ;) ... Děkuji za pochopení...

leja, správně píšete do poradny a odborníci se Vám snaží poradit podle svých zkušeností a znalostí. Navrhli Vám různé možnosti, od kamene, hlínu, atd...Někteří i to, co jste vykopal. Nikdo nevíme jak hodně toho potřebujete do výkopu. Domnívám se že křemičitý písek je to nejdražší.

Přesně tatra křemičitého písku se odhadem bude rovnat minimálně dvěma tatrám obyč písku!

Doplním o odkaz na pískovnu Dolany tuna křemičitího 660kč piskovnadolany.cz/... ; tuna písku frakce O-8 240kč piskovnadolany.cz/...

Ale je to Váš boj a Vaše zbytečně vyhozené peníze!

leja
hodnocení

Ano, máte pravdu. Ten křemičitý písek byl takový můj hloupý "plác". Obyčejný písek by byl lepší po cenové stránce, rozhodně.
Tak když to tak shrnu, všechny vaše odpovědi, vychází mi asi nejlépe volba mezi dvěma, štěrkem a pískem. (protože to co jsem vykopal tam fakt dávat nechci). V jiné poradně radili ještě jíl, který údajně měl fungovat, jako voděvzdorný obal, ale to se mi moc nezdá... Navíc jíl na pozemku nemám. Musel bych dovézt. Teoreticky bych mohl do onoho "obsypu" nacpat roury pro svod dešťové vody do podzemní nádrže (plánováno dle projektu). :)

 

 

praktis
hodnocení

0x

Dobrý den, Budete zasypávat marmolit? My jsme to řešili drobným stavebním recyklátem, ten je skoro zadarmo. Jinak ten obrubník bude mít potřebný pořádný základ, aby se Vám nebortil. My jsem to řešili podzemní zidkou( 3 řady 15 cm ztraceného bednění) a celý ten prostor k základům jsme vysypali. Ovšem od základů to bylo 60-100 cm a na zásypu je chodník, podtažený pod fasádu, tedy žádný kačírek a žádný marmolit.

praktis,

rozumím Vám dobře, že jste kolem baráku dávali obrubník, nevím jaký, ale pod něj jste dělali základ 75cm hluboko?

podzemní zidkou( 3 řady 15 cm ztraceného bednění)

 

cernyvlasek*
hodnocení

0x

Dobrý den,
prvně bych sáhla po projektu a podívala se do něj, co navrhl projektant. To že někdo má kolem baráku nasypaný štěrk a další má zeminu či třetí strusku neznamená, že pro Vás to bude ideální. U každého projektu se musel dělat i rozbor zeminy. Tedy geologický průzkum. Vesměs se vychází z dat, která buďto jsou již zmapována a nebo se udělá zkušební vrt.
Na základě toho Vám musel být navržen základ a obsyp Vašeho domučku.
Nezáleží na tom, zda stojíte na samotné špici kopce. Jde o to, co uděláte okolo domu. Jsou zeminy, kde naopak pokud dáte kolem domu štěrk, tak Vám začne vodu stahovat k Vašemu domu a můžete být na kopci jaký chcete. Rozhodně nedoporučuji strusku, která se za nějakou dobu speče a máte problém.

Takže v první fázi doporučuji podívat se do Vašeho projektu, co navrhnul projektant.
Já mám třeba kolem domu zeminu, žádný štěrk. Jedině u chodníku a příjezdové cesty mám štěrk různých frakcí dle specifikace.

 

hodnocení

0x
avatar clayman

Mám to stejně jako vy, jen je tu jíl. Kolem domu je dlažba nebo alespoň okapový chodník. Pod ním je 10cm štěrku tj už cca 16cm výšky materiálu (6cm dlažba) a hlouběji to opravdu už neřeším. Tam je prostě původní jílová hlína. Tam, kde chci okapový chodník zrušit chybí právě cca 16cm materiálu, tam dosypu cca 10cm hlíny do spádu (od domu), dám nopovku, která nebude vůbec vidět (jen pro můj pocit, že jde voda okamžitě od domu) a na to přijdou valounky cca 5-10cm. Marmolit mám na XPS také, ale jen nad úrovní terénu +/-5cm, takže samotný marmolit zasypaný nebude, byla by to škoda peněz, jen XPS s perlinkou a lepidlem.


doplněno 07.12.18 07:42:

Vnitřní obrubník bych nedávál. Máme dlažbu až k XPS a žádný problém. Navíc obrubník by tam působil spíš rušivě a podle mého tam bude jen navíc.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]