Nejste přihlášen/a.
Zdravím. Bydlíme v domku, jedna malá místnost cca 3 m2 slouží jako spíž, ale v létě by se nám v ní hodila teplota alespoň o nějaký ten stupeň snížit. Shodou okolností mám spíží vedený přívod vody (ze studny), tak jsem dostal takový kořalkový nápad na strop, nebo ke zdi umístit radiátor a vstup studené vody do domu nechat protíkat tímto radiátorem.
1. Myslíte, že by to mělo nějaký smysluplný efekt? Řekl bych, že běžnou spotřebou 4 členné rodiny je zajištěno, že tam po velkou část dne celkem slušný průtok cca 12 stupňové vody bude.
2. Radiátor se pravděpodbně bude rosit. Při svislém umístění na stěně si sběr kondenzátu dovedu představit, při umístění na stropě už moc ne. Nebo by stačilo umístit do blízkosti nějaký ventilátor (aby to naopak moc nevytápěl, takže jen nějaký přístrojový např. 160mm 3W). Bude to stačit k zabránění rosení?
Jedná se o starý dům, 80 cm cihla, dole i kámen, podlaha neizolovaná, beton, kachličky. Je to do dvora, na vzhledu moc nezáleží, ale trochu se tam větrat musí, jinak by to mohlo i vlhnout a plesnivět, ta vlhkost ve starých neizolovanych a nepodřezaných zdech nějaká je. Při dlouhých letošních vedrech ta teplota i ve starém chladném baráku leze k 27 st., což už je na spížku dost.
Tak ony se používají vodní chladiče vzduchu, třeba sorke.cz/.... Výkonem to pak překoná i klimatizaci. Ale smysluplné by to bylo třeba při využití temperované vody pro zalévání, samotná domácnost má asi malou spotřebu studené vody.
Pro chladící výkon 1400w (při teplotě vzduchu 30°C) je potřeba přes 5m3 vody za den. To bych musel mít za barákem obrovský skleník či pole, abych spotřeboval 5 kubíků vody každý den. A i kdybych ho měl, tak bych zase nechtěl zalévat pitnou vodou, protože bych se nedoplatil.
Tohle je slepá cesta.
Na takové experimenty bych se vykašlal. Kupte na inzerát levně nějakou větší chladničku a dejte jí do té místnosti.
To milancukrar - lednice ve finále bude topit. Pokud bychom byli exaktní, tak bude topit příkonem kompresoru. Topný výkon kondenzátoru je chladicí výkon lednice + příkon kompresoru. Ale určitě je to rozumnější řešení než chlazení vodou ze studně. Otázkou je i riziko podpory množení legionelly pokud se bude voda v přívodu studené ohřívat. I studené potrubí by mělo být izolované- právě kvůli zamezení ohřevu ve studené a tím množení legionelly.
Zkuste pořádně větrat přes noc. Já v těchto vedrech stejně nemůžu spátž, tak běhám v noci po baráku a otvírám, kde se dá. Je potřeba to hlídat a jak začne kolem deváté nebo i v 8 se oteplovat, okamžitě zavírat, Ovšem letos je to extrémní, i v tom nejstudenějším sklepě máme 20 stupňů.
Takhle to smysl nemá,tolik vody nemáš šanci protočit,to by byly celé kubíky aby to mělo nějaký minimálně znatelný výkon. Jestli jít touhle cestou,musel by jsi tam tu vodu nechat obíhat-do studny nějaké oběhové čerpadlo,hnát to do baráku přes výměník a zase zpět do studny. Přemýšlím jestli by se ti ta voda ve studně zbytečně moc neohřívala a nekazila. Když to vezmeš kolem a kolem,vyjde tě mnohem líp koupit nějakou klimatizačku,do tak malinké místnosti ani nemusí mít nějaký extra výkon
Každá špajzka (spíž) i spížní skříň v chladné síni měla nějaké větrání. Buď větrání okénkem, nebo větracími otvory s mřížkou proti vlezení myší nebo vlétnutí hmyzu, nebo jen děrovaným plechem ve dveřích spížní skříně. I na některých starších sídlištích z cihelného zdiva jsou vidět v místě spíže dole u země a nahoře pod stropem větrací mřížky. Tedy - větrání.
Ve vašem případě jistě nějaké větrání ve spíži máte a tak bych se nezabýval složitým průtokovým chlazením vodou, ale můžete ze starého počítače vykuchat ze zdroje ventilátor, nebo použít i maličký ventilátorek pro chlazení procesoru, nebo vodorovný lamelový ventilátor z kopírky nebo faxu nebo jiné ventilátory z počítačů a dalších zařízení a dát ho na vhodné místo do spíže, například dolů nebo do studeného rohu a připojit na malý napájecí zdroj, adaptér ke staré kalkulačce, apod. Má to maličký nebo velmi malý odběr proudu, ventilátorek tiše ševelí a uvádí vzduch do pohybu a tím ochlazuje a větrá místnost.
Ventilátor jen cirkuluje vzduch v místnosti.Nesníží teplotu ani o stupeň.Třením se spíše bude vzduch ohřívat.Prostě - fyzika
JABRAKA
V principu to je systém,vcelku dokonce i odzkoušený ve velkém.Jeden ze strojníků teplárny na našem sídlišti si před lety podal zlepšovák,že v létě se pustí studená voda,později použitá pro teplou vodu,nejprve systémem radiátorů v panelácích a pak zpět do kotelny do kotle a použije se na teplou vodu.Skončilo to bohužel tím,že by se rekonstrukce rozvodů prodražila a zkomplikovala.
JABRAKA
No, ono by to především takhle jednoduše nešlo. Vyplachovat lógr, protikorozní přípravky a bakteriální sliz a po ohřátí to servírovat obyvatelstvu ..
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.