Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,mam dotaz ohledně podnikatelského úvěru .Ktery si přítel nyní bere na svou firmu a ručí svým domem který má vetsi hodnotu než úvěr.Po svatbe ale úvěr bude refinancovat a mě zajímá jak by to bylo v případě rozvodu .Kdy dům i firma je výhradně jeho ,také rozumím tomu ze splacení úvěru už půjde zřejmě ze společných peněz ale nerada bych tedy když už nemáme společný majetek a vše nabyl přítel před svatbou se podílela na jeho dluhu i když tvrdí ze dluh je firemní a já s tím nemám nic společného .Ted momentálně nemám ,ale po svatbe prefinancuje dluh stavam se automaticky dlužníkem i když dům i firma je pouze jeho?Dekuji za odpověď
Dobrý den, zcela přesnou odpověď neznám, ale vzhledem k podnikání a majetku manžela (a možným minulým nebo budoucím dluhům) by snad bylo vhodné uzavřít ještě před manželstvím tzv. předmanželskou smlouvu - více informací si už jistě najdete (nebo Vám je sdělí notář, kde se tato smlouva sepisuje). Zdravím!
dluh - psal jsem o tzv. předmanželské smlouvě, protože, i když je to výraz hovorový, tak pod tímto pojmem si lze dohledat další informace. Takže, tento druh smlouvy stále existuje a v internetu je pod tímto pojmem a tazatelka už si to jistě najde.
Proč to refinancování půjčky, kterou si bere teď, po svatbě? Do toho bych nešla. (Máte alespoň uzavřenou předmanželskou smlouvu a oddělené majetky?)
To jakobyste se nikdy neprovdala za podnikatele?To by bylo svobodných mládenců. Jsou prostředky jak tohle ošéfovat, ale vy jste vživotě na sebe asi nevydělávala, tak je zbytečné to popisovat.
Pro tazatelku - před svatbpu navštivte notáře/ právníka a bez pořádné smlouvy se nevdávejte. Předmaželská smlouva už neexistuje mnoho let, ale jiné smlouvy vám notář nabídne.
@Dluh, brát si půjčku před svatbou s tím, že ji po svtabě refinancuje? Proč to neřeší rovnou ještě před svatbou? (Jiná situace by byla v případě, že už by třeba půjčku měl a později vznikla potřeba refinancování. Na mne to nepůsobí seriózně.)
ivzez - nedivím se, že se vám tento postup zdá podivný nebot v této sféře se nepohybujete. Není to tak nevysvětitelné.Např. nyní v červenci si přítel bere pod. úvěr na svou firmu, svatba naplánována na říjen, ale až v lednu přístího roku budou k prodeji třeba pozemky o které má přítel zájem na rozšíření firmy a hotovost nemá. Nebude mít přece dva úvěry.
Takovým možností je mnoho. Budoucí manželka má možnost nastavit právně pravidla, aby neměla s firmou ( i s dluhy a zisky) nic společného.
Zákon název "předmanželská smlouva"nepoužívá, jde o hovorový název.
Jedná se o smlouvu, kterou si budoucí manželé před sňatkem sjednávají jiný než zákonný manželský majetkový režim (jedná se o zúžení nebo rozšíření společného jmění manželů, režim oddělených jmění, výhrada vzniku společného jmění manželů atd.) Podstata je stejná jako u manželských smluv, pouze jsou podepsány před uzavřením manželství a nabývají účinnosti až uzavřením sňatku.
Zdroj: finance.idnes.cz/...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.