Nejste přihlášen/a.
Hluk ze stavby je samozřejmě velmi obtěžující. Škoda, že jste to nepoužila v případě školky, příště na to nezapomeňte, třeba vyjdou vstříc. No a jako první pomoc zkuste špuntíky do uší, prodávají je v lékárně a funguje to, aby se děti vyspaly. Tyhle špunty zachránily moji kamarádku z nejhoršího, když bydlela nad (ve dne v noci) hlučnou křižovatkou. Jinak utíkat někam pryč, jak jen to jde, ale třeba se i zastavit a podívat, jak to tam roste a těšit se, že snad jednou bude dostavěno. Malí kluci třeba bagry milují...
Hmm, to bude tím nevyspáním... upřímně řečeno, dodnes si (taky nadměrný hluk) vyčítám, pokud jde o dceru, nějak jsme tomu nevěnovali pozornost, ale myslím, že se na ní její neustálá únava z nevyspání tak trochu "podepsala", měla sice výborné školní výsledky, ale mohla mít daleko lepší. Stejně tak nám několik zim otrávilo "takypodnikání" souseda, nechával kousek pod okny 20 minut běžet nastartovaný motor u staré kraksny, začínal před půl pátou... prostě "zlatá devadesátá". Poraďte se s dětskou lékařkou, uškodit to nemůže, zapojte manžela nebo i rodiče do úvah o prodeji bytu, nebo jeho pronámu a vy byste šli do něčeho jiného, třeba i obyčejnějšího, ale klidnějšího, později by se vidělo.
2. V případě déletrvajícího obtěžování hlukem
a) Ověřte potřebná povolení stavby
Ať už jde o hluk z probíhající stavby nebo ze stavby již provedené, můžete prověřit, zda má stavba, ze které hluk vychází, potřebná povolení. Pokud je zdroj hluku provozován bez povolení nebo v rozporu s ním, může stavební úřad provozovateli uložit pokutu nebo mu nařídit odstranění stavby. (3)
Ověřte, zda:
je stavba prováděna v souladu s územním plánem,
pro stavbu bylo vydáno územní rozhodnutí a stavební povolení (4) a zda realizace stavby odpovídá těmto povolením a podmínkám v nich uvedeným vydání povolení může být např. krajskou hygienickou stanicí (KHS) podmíněno protihlukovými opatřeními,
zda proběhl řádně proces EIA, případně řízení IPPC, pokud byly zákonem vyžadovány,
byl vydán kolaudační souhlas, pokud je potřeba, a zda je stavba užívána v souladu s ním, případně zda byla řádně povolena změna v užívání stavby podle § 126 stavebního zákona.
Všechny tyto informace můžete získat u stavebního úřadu:
ze správního spisu, pokud jste byl(a) účastníkem povolovacího řízení; tím jste vždy, pokud vlastníte nemovitost v blízkosti zdroje hluku,
na základě zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím nebo na základě zákona č. 123/1998 Sb., o právu na informace o životním prostředí.
Jestliže zjistíte jakákoli pochybení v této oblasti, podejte podnět na místně příslušný stavební úřad, aby věc prošetřil.
Nenaděláte s tím nic. Řada lidí žije stále v hluku a ani to nevnímají. Nejlepší je se s tím smířit - pokud jste z toho vzteklá, projevuje se to na vás a přenáší i na děti. Můžete se třeba těšit, že to nebude trvat věčně.
Nebo takhle: můžete si neustále stěžovat. Nastudovat zákony a bombardovat stavebníka dotazy. Sledovat, jestli nedochází k porušování zákonů na stavbě. Můžete se domnívat, že tam vidíte zaměstnance pracující načerno a mělo by se to prověřit. Pokud budete dostatečně obtěžující, třeba od vás investor byt odkoupí. U nás tak odkoupil rodinný dům a nastěhoval tam stavební dozor a později správce.
Cítíte se na to?
@luckab - No právě to je tahle doba.Upřednostňuje se jen práce všechno honem hotový.
Nesvádějte to na dobu - termín je (a víceméně vždycky byl) jedno z rozhodujících kritérií pro zadání zakázky investorem. Nebo byste byla radši, kdyby vám za okny stavěli pondělí - pátek od osmi do čtyř, ale třeba o několik měsíců déle?
A že se vás "nikdo na nic neptal"? Zřejmě nebudete účastníky stavebního řízení.
@floro - myslím, že by mělo vyjít město vstříc a alespoň víkendy a svátky stavbu přerušit.
Obávám se, že pokud bylo vystaveno řádné stavební povolení, tato možnost v úvahu nepřichází.
@luckab - S dvěma dětmi na toto budu mít těžko čas.
Doplňuji - jednak pokud vám - a hlavně dětem - to vadí tak hodně, jak píšete, tak si ho najdete, jednak děti na úřadě někdy zafungují jako katalyzátor. Když budete mít jako úřednice v kanceláři "tu ženskou s uřvanejma harantama" několikrát do měsíce, taky budete hledat řešení
Má-li to "osefovany" v rámci platných zákonů, pak skutečně máte smůlu.
Vy jste nevěděli, když jste kupovali byt, že se tam bude stavět?
Já to právě vidím docela často že dělníci jsou na stavbávh od rána do večera,víkendy,svátky prostě nonstop. Ptát se vás musí jen za předpokladu,že to přímo sousedí s vaším pozemkem. A i kdyby ano a souhlas jste jim nedali,stavební úřad vaše námitky přezkoumá a pokud je uzná za neopodstatněné,stejně se může začít stavět i když s tím nesouhlasíte. I když to zní tvrdě,být to tak musí. V případě sousedského sporu by vám třeba soused mohl do nekonečna blokovat stavbu jenom proto že vás nemá rád. Nebo nějaký farmář kterému je líto jeho políčka,by mohl blokovat stavbu dálnice,zatímco ve městě by lidi chcípali na smog a na přechodech. Neudělalo by se prostě nikdy nic. Oni si spní zákonné podmínky o nočním klidu a další předpisy a to je vše,na víc se ptát nemusí. Jak to řešit nevím,možná bych skusil dětem udělat něco jako klidný pokojík,zabednit něčím okna,udělat tam co největší pohodu-místo kde by měli na spaní klid a přítmí...aspoň v rámci možností
U nás je to stejné.Prostě lidi chtějí bydlet, tak se neustále staví a staví. Že rámus obtěžuje lidi...
Člověk si zvykne na všechno...Myslím, že s tím nic nenaděláte , kvůli vašim dětem neomezí práci.
Těžká rada. frankbold.org/...
_____________________________________________________
Stavební aktivity takystavbařů, pro solidarutu:
1. Paní domácí sebrala sklepy a pod 2 rodiny s malými dětmi se nastěhovalo restaurační podnikání - třískání židlemi v 11.30 večer atd. Samozřejmě děti vzhůru. Po 2 letech rodiny sehnaly jiné bydlení, v bytech jsou firmy. 1/2 roku běžela stará míchačka, to zafinancovali nájemníci, jak jinak.
2.Přes ulici stavbaři vybourávali vnitřek domu - úplná blbost - poslednímu (staršímu) nájemníkovi zbourali schody, aby šel...Soboty, neděle nepřetržitě kravál.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.