Proč některé vruty/štouby nemají celý závit?

Od: odpovědí: 13 změna:
Dobrý den, proč některé šrouby a vruty nemají po celé délce závit? K čemu to slouží?
Nevěděl by někdo?
Děkuju
13 odpovědí na otázku

 

 


11x

Aby hlava vrutu přitáhla "prkno k podložce" - závit by tomu bránil, hladký dřík se může posunout...

 


7x
avatar adetouk

Já si myslím,že proto,když potřebuji např.přitáhnout prkno k podkladu,hladká část vrutu lépe klouže v prknu a umožní lepší přitáhnutí. Bohužel,kolega byl rychlejší*smich*.


doplněno 24.05.18 14:23:

Doufám,že mě nějaký rejpal nenapadne,že odpovídám stejně,abych získal body.*smich**nevi*.Bohužel,než jsem to naťukal,asd mě předběhl.

Ale prosím tě, tady přece žádní "rejpalové" nejsou*smich**smich**smich*

Ale jsou,hlavně ten tvůj (ne) oblíbenec,šak víš,který!*smich*

 


0x
avatar figurek

protože závit po celé délce není potřeba, případně by zavazel.

Proč některé vruty/štouby nemají celý závit?

 


0x

K již uvedenému: Při pozorném pohledu navíc zjistíte, že hladká část má o něco menší průměr, něž závit, takže se s ní lépe manipuluje i z tohoto důvodu. Týká se válcovaných závitů šroubů. Taky výroba závitu něco stojí. Delší závit, "delší peníze"

Pokud má šroub menší průměr dříku než je velký průměr závitu, je závit válcovaný. Pokud má dřík stejný nebo větší průměr než závit, je většinou závit řezaný.

 


Dobrý den,
tož to mě nenapadlo vždy jsem používal celozávitové šrouby i vruty.
Když se utahuje vrut nebo šroub do tvrdého materiálu, může být celozávit, když do měkkého materiálu, je třeba použít jen částečný závit? Rozumím tomu dobře tak?
Děkuju

Ne, záleží na tom, co k čemu potřebujete připevnit. Když chci vrutem přidělat prkno k trámku, použiju částečný závit, protože s plným bych dotáhl vrut do prkna, ale to už by se nepřitáhlo k trámku.

Dnes se prodávají většinou vruty do dřeva se závitem až k hlavě šroubu a na křížový nebo hvězdičkový bit. Pokud tímto šroubem chcete přitáhnout nějakou tlustší věc k podložce, tak do ní musíte udělat trochu větší otvor, aby táhla jen hlava šroubu. Tyto šrouby většinou nevyžadují předvrtání otvoru do měkkého dřeva, mají dobrou špičku.

@aloisb: hloupost, normálně kupuju vruty s částečným závitem

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]