Vodárna Grundfos-porucha

Od: ® odpovědí: 29 změna:
avatar suzymon

Zdravím. Přestala mi fungovat vodárna a nevím, jestli to nenasálo jenom vzduch. Zalévala jsem a všechno v pohodě, vodu jsem vypnula a šla pryč. Odpoledne jsem se vrátila a slyším, že čerpadlo pořád jede. Teda s přestávkama a divně chrčí. Tak jsem to letěla vypnout z elektriky a čerpadlo bylo hodně horké a ta ručička na to tlakování tam jaksi skákala nahoru a dolů. Ono je sucho, tak možná klesla hladina vody ve studni a koš asi nasál vzduch. Dnes ráno jsem šla tam, kde jsem tu vodárnu koupila, ale řekli mi, že prý to musím vymontovat a přivézt k nim. Že prý nemají čas jezdit po opravách. Já to samozřejmě nevymontuju a na kole k nim nedovezu. Tak mi řekli, abych si sehnala instalatéra, který mi to odmontuje a pak někoho, kdo to k nim doveze. *sok* Jenomže naco to mám vymontovávat, když ještě nevím, co se vlastně stalo. Zkusila bych to čerpadlo nějak zalít vodou, ale nevím jak. Neporadil by mi někdo? Díky.

29 odpovědí na otázku

 

 


4x

No, že se točí motor neznamená že je v pořádku čerpadlo.I když je to samonasávací tak i tak musí být v čerpadle voda.To čerpadlo se zalévá šroubem: foto.Ale nevím jaký tam máte přístup tak lépe zalét komplet tou velkou ucpávkou(né matkou;))


doplněno 24.05.18 20:34:

Já nevím kde máte matku ale myslím že myslíme jedno a to samé "zátku":).A směrem nahoru (šipka) není namontovaný nějaký nalévací kohout(ventil)?


doplněno 24.05.18 21:50:

odšroubujte tu zátku (co jsem vám zakrouškoval) a zalijte to do plna vodou.Nevím kolik tam vleze,záleží na délce a průměru potrubí ale počítám min 10lit.*nevi*.Až to bude plné tak ji zašroubujte,ale chce to utěsnit třeba tou teflonovou páskou (na zkoušku není důležité) a zapněte čerpadlo.No a uvidíte co se bude dít.

Vodárna Grundfos-porucha
Vodárna Grundfos-porucha #2

Magore, ano ten malý šroubek s křížkem jsem tam viděla, ale fakt na blbém místě. Dost nepřístupné. .A co je ta velká ucpávka nevím. Já vidím jen tu matku. Tak kde je ta ucpávka. prosím!

 


3x

@suzymon

jednoduše vypněte čerpadlo, odšroubujte tu velkou mosaznou zátku co je v bílém plastovém potrubí a nalijte vodu...uvidíme

 


2x

Pokud to není pradědeček, pak čerpadla Grundfos jsou vesměs samonasávací. Na vašem místě bych zkusil čerpadlo zapnout, třeba i v přítomnosti někoho, kdo se trochu vyzná, a poslechl zvuk motoru a zjistil, zda nasaje vodu. Pokud nasaje, myslím, že máte vcelku vyhráno. A jestli včera běželo (snad) několik hodin skoro naprázdno, 3-5 minut běhu (pokud tedy naběhne) už mu více uškodit nemohou.


Satame, Ty jeden srandisto, kdybych tady měla ve své přítomnosti někoho, kdo tomu alspoň trochu rozumí, tak se přece nebudu muset ptát a udělal by mi to on. Já podle sluchu nepoznám, jestli to hrčí normálně a moje kamarádka je na tom stejně. My stejně nedokážeme odšroubovat tu kovovou zátku. To tam drží šíleně. A bojím se oddundat to bílé těsnění. Já bych do toho tak kopla...

 


2x

Čerpadla Grunfos jsou velice kvalitní a předpokládám, že došlo k zavzdušnění. Jak čerpadlem neprotékala voda, tak došlo k jeho přehřátí. Je velký předpoklad, že vydrželo, ale není to 100%. Na horní části čerpadla bude plastový nebo kovový šroub. Ten vyšroubovat , co to půjde tak zalít vodou, šroub opět zašroubovat . Pak bych zavřel odběr vody a zkusil vodárnu zapnout. Na tlakoměru vodárny by mělo být vidět zdali došlo k natlakování. Pokud se vodárna natlakuje / cca 3 až 3,5 baru/ tak pomalu otevírat vodu na výstupu. Na začátku bych nechal jen mírně vytékat vodu a teprve po např 10 vteřinách plně otevřít. Hlavně zkontrolovat stav vody ve studni- je opravdu dost sucho a dotékání studní je slabé a obecně je voda níž. Já si dokonce pořídil měřič hladiny ve studni- měří ultrazvukem a přes RF signál předává do displeje v obýváku. I když mám studni poměrně vydatnou za hodinu zalévání klesne hladina o 20 až 25 cm. Jde tam nastavit horní a spodní limit a displej začne pípat abych si hlavně nezavzdušnil čerpadlo.

Na čerpadlech Grundfos JP je na horní straně čerpadla plastový šroub s O kroužkem pro zalití

Vodárna Grundfos-porucha #3

 


0x
avatar martincakl

No..je relativně velká šance, že se čerpadlo spálilo (nebo alespoň poškodila ucpávka). Asi nemáte instalovánu ochranu proti chodu na sucho..a opravdu ve studni došla voda.

Pokud do studny vidíte, počkejte až se hladina vody ve studni zvýší..a pokud jde o samonasávací čerpadlo, vodu si nasaje samo (za předpokladu že není spálené). Pokud čerpadlo samonasávací není, musí se "někudy" zalít (ale opět až bude ve studni voda, jinak to nemá smysl). Buď tam bude někde výpustný kohout, nebo bude nutno povolit potrubí na sání čerpadla (ale zase pokud instalatér nebyl blbec a čerpadlo by nebylo samonasávací, tak to tam udělal). Zalít čerpadlo lze i přes zahradní hadici..

 


0x

Pravdepodobne je už po ňom.Dajte sem foto,poradíme ako ho zaliať a kade.

 


0x
avatar kepler

Podle mého mínění opravdu nemá smysl vodárnu demontovat a odvážet, je nutno posoudit celkovou situaci na místě. Těžko takhle odhadovat, co se stalo. Může to být jenom prkotina, nebo taky závažná záležitost. Pokusil bych se oslovit více firem v okolí nebo dát inzerát. Já měl třeba 2 roky jistý problém s elektronikou a nikdo z firem ani známých mi nedokázal pomoct ani poradit. Až mě napadlo dát inzerát do místního tisku a ejhle, problém je vyřešen.

Aby ten odborník,nebyl dražší než nové čerpadlo...
Instalatér-demontáž-dobré/špatné-servis nebo koupě nového-montáž.Instalace čidla na výšku hladiny ve studni...

Jistě, i to se může stát, záleží na dohodě. V mém případě stačila dobrá rada zdarma + investice za 300,- a bylo vymalováno.

 


avatar suzymon

Posílám fotky, nikde jsem žádný šroub neviděla. Ale asi to bude ta velká matka. A vodárnu jsem zapnula a funguje. Kdyby byla spálená, tak by to přece nějak muselo smrdět, nebo by se už nedala do pohybu. Podle mne se to opravdu musí zalít, to si matně pamatuji, že se mi to jednou už stalo. Ale to je dávno.

Vodárna Grundfos-porucha #4
Vodárna Grundfos-porucha #5
Vodárna Grundfos-porucha #6

A voda ve studni už je.

@suzymon

řekl bych, že je to skutečně ta velká matice, odšroubovat ji a nalít vodu je třeba jen při poklesu hladiny ve studni a nasátí vzduchu. Při vypnutém čerpadle brání odtečení vody zpět do studny zpětný ventil, který je namontován na potrubí ve studni. Proto není třeba pokaždé čerpadlo zavodňovat přes nalévací otvor. Jen v případě nasátí vzduchu.

Čerpadla bez zpětného ventilu na konci potrubí se musí zalévat pokaždé před spuštěním, tak jak je vidět na obrázku, kde je čerpadlo fungující na principu jako @suzymom

Samozřejmě Grundfos je Grundfos *palec* A tento Grundfos, co má suzymom vydrží ještě dlouho.

Asi jak bylo málo vody, tak v mžiku nasávalo čerpadlo vodu, v mžiku vzduch a jelikož je vzduch stlačitelný -objemově, tak proto lítala ručička tlakoměru nahoru a dolů

Jedno ponorné Grundfos ve vrtané studni slouží 17 let bez údržby a to chodilo i často nasucho, i když se po běhu na sucho po chvilce samo odpojilo a asi po 10 minutách samo seplo

Vodárna Grundfos-porucha #7

Grundfos jsou opravdu kvalitní, ale česká čerpadla SIGMA taky drží mnoho a mnoho let bez údržby a čerpadla s dobrým poměrem cena -kvalita jsou maďarská čerpadla "elpumps"

 


avatar suzymon

Nic namontovaného tam není. Proto jsem udělla raději ty fotky. ten ventil, co je pod ním ta bílá páska,asi aby to těsnilo. Já to nedělala. tak už to mám několik let. Tak to teda vyšroubuju, čerpdlo budu mít vypnuté a budu tam nálevkou lít vodu. Nebo musím to čerpadlo strčit do zásuvky, aby jelo a současně tam lít tu vodu? Už jsem z toho celá tumpachová...*plac*Ach jo, to je když je ženská sama a když máme takové řemeslníky, kteří se prostě nebudou obtěžovat, jako kdybych to chtěla zadarmo. Já to tady v těch Čechách už nemám ráda. Je mi z toho všeho na zvracení...

1. Vypnut cerpadlo

2. Otvorit zatku

3. Zaliat vodou, kym nebude pretekat. Vzduchovym bublinam dat cas, aby unikli. Dolezite je vodu dostat do telesa cerpadla. Ak je samonasavacie (co asi je), tak so vzduchom s sacej hadici si uz poradi samo.

4. Zatku ocistit od starej teflonovej pasky a namotat v smere hodinovych ruciciek novu

5. Zasrobovat a s citom utiahnut hasakom.

6. Zapnut cerpadlo.

Zatka je na nasavacej strane cerpadla. Ak by ste ho pustili pri otvorenej zatke, namiesto vody zo studne by nasavalo vzduch.


Tak moc děkuji. Jsem domluvená s kamarádkou, že sem navečer přijede a pustíme se do toho ve dvou. ten postup jak mi píšete je určitě správný, jak jsem to četla, tak se mi vybavilo, že to tenkrát takto nějak dělali. Takže všechno vynout, zavřít kohoutek na zahradě a lít vodu. A pamatuji si, že tam tenkrát nalili skoro jednu konev, což je 10 litrů vody. Pak dám vědět, jak to dopadlo. A snad se nám podaří vyšroubovat tu zátku. Já na to sílu určitě nemám, ale moje kamarádka je mladší a ta to zvládne.


Tak jsem se pokoušela uvolnit ten zlatý ventil, ale ani se to nehne. Tohle asi nevyšroubujeme. Nemám tam dát to WD-40? Tohle asi nevyšroubuje ani ta kamarádka. A ještě něco, mluvíme pořád o tom zlatém šroubu. Tomu říkáte zátka. A já nevím kde je nasávací strana čerpadla, a ten šroub je tam jenom jeden, tak to přece nemůžu poplést. A pořád nevím co je to ten malý plastový šroubek s křížkem, doufám, že to nepletu.

 


avatar suzymon

Tak hlásím, že vodárna zase funguje. Byly k tomu potřeba velké sikovky s dlouhpou rukojetí, ty jsem si půjčila. Dolila jsem tam asi 5 litrů vody, dál to nešlo. Zašroubovala a čerpadlo začlo chrčet, tak jsem šla a pustila pomalu vodu, byl tam vzduch, tak to chvíli prskalo a pak tekla úplně rezavá voda a trochu to hekalo, ale za chvíli se to stabilizovalo a začala téci čistá voda a čerpadlo začalo normálně spínat po intervalech. Natlakováno na 3 bary. Hurá a všem moc a moc děkuji. Tuhle akci teda už nikdy nezapomenu a vím jak se chovat v případě další poruchy. Ale raději budu hlídat hladinu vody ve studni. Tak ještě jednou velké díky. Pomohli jste mi.*palec*

 

Gratuluji. Promiň, ale na ženu perfektní výkon*palec2*


satam *hi*. Děkuji. Tak teď čekám jestli se někdo od těch profesionálů, kde jsem vodárnu koupila a kde jsem hlásila tu poruchu a kde po mně chtěli, abych čerpadlo vymontovala a přivezla ho k nim, ozvou. To bych chtěla vidět, co by na té vodárně našli za poruchu v řádu tisícovky a možná více. Pak by asi přece jenom přijeli, vodárnu zamontovali zpět a já bych vyplázla kolem dvou tisíc. A tak se nedivte, že jsem znechucená dnešními "profesionály", řemeslníky.

Suzy, buď ráda, že vodárna jede a na "profíky" se vy.er. Nestojí to za to a stejně už se ti neozvou.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]