Odstranění venkovní omítky před perlinkou

Od: ® odpovědí: 11 změna:

Potřeboval bych vědět jestli je nutné odstraňovat starou omítku (olíčenou 100 letou zeď) kompletně i když dobře drží. předtím než se dá perlinka do lepidla a na ni venkovní štuk.

Odstraňování staré omítky jde hrozně pomalu i když hodně namáčím škrábu špachtlí je to velmi zdlouhavé ještě mě čeká tak asi 15 m2 .

Děkuji za radu


Odstranění venkovní omítky před perlinkou
11 odpovědí na otázku

 

 


2x
avatar milancukrar

Není třeba odstraňovat soudržnou starou omítku. Co drží, tak nechat.

Klidně použít hloubkovou penetraci, lepidlo a perlinku, pak štuk. To, že se zeď uzavře a nebude dýchat je naprostý nesmysl, mnokrát vyvrácený, ale stále se opakující.

Stěny nedýchají.

"Stěny nedýchají."

No dýchání je asi nepřesný termín, ale jinak nesouhlasím. Není to nesmysl. Z vlastní zkušenosti vím, že když znemožníte odpařování vzlínající vlhkosti nepropustným nátěrem nebo obkladem, zdá se být stěna na povrchu suchá, ale skutečná vlhkost ve zdi se výrazně zvýší a často se objeví až nad nátěrem (i o pár metrů výš, než byla původně). Pokud je nátěr jen z jedné strany, projeví se to zvýšenou vlhkostí z té strany nenatřené.


To je to, čemu se chci vyvarovat. Měl jsem doma několik zedníků, jeden říká, že lepidlo s perlinkou zeď neudělá více neprodyšnou. Tak nevím, jak tomu opravdu je, když pak přijde druhý zedník a tvrdí opak, abych zeď nechal jak je 100 let a jen natáhl štuk.

Perlinku a lepidlo chci dát proto aby venkovní štuk držel dobře na zdi a zeď se v některých místech srovnala.

Pokud bych tedy perliku dávat nechtěl stačilo by tedy odstranit olíčení na původní omítku, napenetertovat a pak štuk?

Dům není zaizolovaný a o žádném zásahu izolovat základy zatím neuvažuji. Vlhkost není tak velká.

dýchání baráku a odpařování vlhkosti jsou úplně rozdílné skutečnosti.

To je ale na dlouhé psaní, částečná vlhkost je ve všech pórezních materiálech. Přes letní sezonu se musí odpařit více, nežli v konstrukci přes zimu zkondenzovalo. Tak zní zhruba předpis o bilanci vodních par v konstrukci.

Pokud někdo nazve odpařování jako dýchání, pak má pravdu, ale jen pleto pojmy a dojmy.

 


0x
Jestli drží, tak bych ji nechal-pokud to ničemu nevadí. Je ta zeď odizolovaná u základů např. IPOU? Pokud není, tak to s tou perlinkou bude méně dýchat a bude víc zeď vlhká.

 


Zeď není odizolovana. Říkal jsem si jestli perlinka s lepidlem to nezavře s zed bude min dýchat. Mám to tedy jen oskrabat na původní omitku a pak napenetrovat a nastukovat?

Je zbytečné otloukat omítku, která drží. Já bych tu dobrou původní omítku nechal a když tam tu perlinkou chceš, dej jí tam+penetrace. Jen to bude o dost hůř "dýchat" a půjde ta vlhkost víc do domu-pokud perlinkuješ venku. Osobně bych se snažil o odizolování základů domu. Není to zrovna jednoduché jak finančně tak časově, ale výsledkem je, že nemusíš každých pět let opravovat odfouklou, opelichanou zeď a uvnitř domu se lépe dýchá. Je to o penězích.

 


0x

A skutečně to MUSÍTE dělat dráž než je třeba? Skutečně tam MUSÍTE dát perlinku s lepidlem?

Proč to neudělat jednuduše,z jedné vody načisto?Nesoudržnou omítku odstranit, dle potřeby opravit jádrovou pkd je třeba a pak na to venkovní (nebo vnitřní s přídavkem cementu) štuk?V případě potřeby pak maximálně penetraci (osobně mám nejraději Duvilax BD20).

Proč? Protože doba perlinková neskončila, stále probíhá. Taktéž doba penetrační.

Takže se dává penetrace a perlinka naprosto nesmyslně úplně všude, i tam, kde vůbec být nemusí, ale dáme ji, protože Franta to vedle taky tak dělal.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]