Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Ytong nebo Porotherm?

Od: repkin* odpovědí: 26 změna:

Pokud to vyjde, budeme stavět, aktuálně projednávám s projektantskou firmou mírné předělání jejich typového projektu. Vzhledem k umístění stavby na Hodonínsku mi doporučuje projektant předělat projekt z Ytongu (bez zateplení) na Porotherm (keramiku) + dodatečné zateplení. Má to být kvůli zvýšené seismicitě (viz. casopisstavebnictvi.cz/... ). Nyní bydlím jinde v republice, kde je stejná/obdobná seismicita (podle mapky) a lidé tu normálně z Ytongu staví. Je tu někdo z Hodonínska, kdo stavěl z Ytongu? Případně nějaké rady? Co jsem orientačně na hrubo počítal obvodové nosně stěny, vycházely +/- na stejno, ale u Porothermu by bylo třeba dodatečné zateplení a možná by byla pro mě těžší stavba svépomocí. Předem děkuju.


doplněno 04.05.18 16:29:

Dům má být přízemní bungalov.


doplněno 04.05.18 18:31:

Našel jsem:

Překlad Ytong tl. 250 mm pro světlost otvoru 1500 mm – 17 kN/m

3x překlad Porotherm 7 tzn. tl. 240 mm – 43 kN/m

Zdroj: dumproradost.cz/...

To by teoreticky nevylučovalo postavit zdi Ytong a dát překlady Porotherm.

 

 

26 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

2x
avatar diesel

Pokud bude z Ytongu pak je nesmysl použít na obvodovém zdivu překlady od Porotherm (nad okna,vst.dveře...) ! A z tou seizmickou aktivitou? o tom bych pochyboval,již v roce 97-98 jsme stavěli ne z ytongu ale z Hebelu (téměř identické výrobky,dnes již od jednoho výrobce) budovu do seizmicky aktivních oblastí (údajně to byla pokusná stavba jak vše půjde -nwn). Pátral bych spíše proč projektant bojuje za Porotherm a zateplení,jestli z toho nemá od Poro či výrobce zateplení výhody pro sebe!?

repkin*
hodnocení

On zas až tak nebojuje, spíš to navrhnul, že by to bylo lepší, on projkt je z Ytongu, ale právě v rámci umístění na konkrétní pozemek zjistil tu mírnou seismicitu a tak podle zkušeností a vědomostí navrhuje spíš Porotherm. Já se v tom nevyznám, proto se ptám.

 

jabraka*
hodnocení

2x

I nejméně tepelněvodivý materiál bez vnější izolace má značné tepelné ztráty ,ty totiž záleží na vyzařovací venkovní ploše.Jen vyzařování začne poněkud později .Úspornost záleží totiž na tepelné kapacitě zdí,jak dokáží akumulovat teplo,které je dovnitř vedením dodáváno.Zdi je nutno "obléknout do kabátu"aby bylo zabráněno vyzařování naakumulovaného tepla.

JABRAKA

 

ytongpodpora*
hodnocení

2x

Dobrý den, tvárnice Ytong Statik a Statik Plus splňují požadavky pro nosné zdivo v seizmických oblastech.

Únosnost překladů Ytong v drtivé většině případů pro rodinné domy je naprosto dostačující. Pěkný den, Ytong podpora.

 

tombl
hodnocení

1x

U ytongu (a pórobetonu obecně) vidím hlavní výhodu např. při rekonstrukcích, kdy je potřeba hodně dobrušovat materiál aby se vešel tam, kam potřebujete.

Nevýhody vidím v objemových změnách při vysychání materiálu. Čerstvý materiál je poměrně vlhký a při vysychání se dosti smršťuje.

"Měkkost" materiálu je výhodná při stavbě (řezání, broušení), ale při kotvení do pórobetonu mám vždy pocit nejistoty, když chci, aby to pořádně drželo. Ale to je možná jenom můj pocit.

Jak jsem ale slyšel, tak u jednovrstvého tepelněizolačního cihelného zdiva to s pevností není také žádná sláva.

Objemové změny? Že jsem je za ta léta používání ještě neviděl. Kde jste tu ... vyčetl nebo je to osobní zkušenost?Jinak k té pevnost i ona klasická příčka z dvouduťáku na klasickou maltu je dostatečmně poevná -druhý den ji holýma rukama nezbouráte (pokud je správně kotvena do stran a ke stropu jen maltou a přip.bukovými klínky!)

tombl

Viděl jsem to osobně. Při malování koupelny byla u pórobetonové vyzdívky po třech letech centimetrová mezera, kterou bylo potřeba vyplnit. Nevím, kdo to zdil, a jak.

Jinak je mi lhostejno, kdo z čeho staví. Kdo chce stavět ze slámy, ať staví ze slámy, kdo chce pórobeton, ať použije pórobeton. Vše je pouze volba investora.

Dnes si může vybrat dle svých finančních možností a osobních preferencí, v minulosti by třeba sháněl cihly z bouraček, dělal škvárobetonová tvárnice, sušil hlínu nebo kácel stromy.

Tombi jen tolik JE TO OBJEMOVĚ STABILNÍ,pokud by bebylo tak vy se stím nedalo nic postavit!Jinak pokud tam vznila nějaká mezera-NEBYLO TO KVALITNĚ UDĚLÁNO (někdo někde neco ojeb... a totéž se může pak stát i o obyčejné CP,KM-BETA,Poro,Heluz a další) ,ale materiál-ytong- za toto nemůže!

@diesel

souhlasím s tebou, ytong je objemově stabilní, i jsem z něj viděl sklep pod úrovní terénu a na něm obvodový těžký porotherm, je to barák se dvěmi nadzemními podlažími.

Ale taky jsem viděl už několikrát ve stavebninách na paletách ytongy v nezakrytém prostoru, nepřikryté, byly úplně promočené, pak trochu opravdu nabývají na rozměrech a pak se tyto odchylky vlhkem nasčítají počtem kusů tvárnic. Záleží z čeho pánovi tu příčku stavěli

Ytongu bych se jinak nebál.

A v jiných stavebninách ytongy vlhké, zasnžené, v porušených obalech na paletách a na mrazu venku *ee*

ytongpodpora*

Dobrý den,

objemové změny jsou u všech materiálů, včetně pórobetonu, a pokud jsou dodrženy správné technologické postupy a materiály, není problém v těchto objemových změnách pórobetonu.

Tvrdost (měkkost) pórobetonu je naprosto dostačující pro potřeby kotvení, při kotvení je důležité se zaměřit především na vhodnost kotev do pórobetonu.

Pěkný den, Ytong podpora.

 

 

dylin
hodnocení

0x

He he, vy jste z Hodonína a nesáhnete po Profibloku od Bety a já to k sobě nechávám vozit skoro 400 km... je to jak Porotherm - levnější, o něco horší, ale na ty naše české baráky to bóhatě stačí...Stavěl jsem s broušenou, kterou jsem máčel do lepidla a lepil. Nemám špatnou zkušenost. Ytongu se vyhýbám, ale vlastně nevím proč. Asi mám rád těžké a bytelné věci. *smich* Keramika + polystyren je takový normální standard.

repkin*
hodnocení

No Betu bych si mohl na pozemek nosit po cihlách skoro pěšky přímo z továrny *smich* To asi přeplánujem střechu z Tondachu na Betu, zdivo jsem ještě neviděl, zajedu se tam na to podívat a poptat příští týden. Díky za nápad. I když stále se přikláním k YT.

Tak zrovna Beta púokud jde o vápennopískový blok pak je toto o hooodně dražší a zatepluje se + obezdívá takže dost pracné a drahé. před asi 8 roky se začalo stavět celkem cca 60 domků s tím že posledních pár se dostavovalo předloni.,Na klíč 4 500 000kč,hrubá ( v popdstatě jen obvodové zdivo,zateplení střecha+ zateplení ,bez vnitřních omítek a příček za 2 400 000. Identický jak Porotherm,Ytong ,Heluz,Porfix by stál max 2 000 000kč ,na klíč.

repkin*
hodnocení

Dobré vědět, díky za info.

 

tombl
hodnocení

0x

Můj názor je cihla 24-25cm (samozřejmě dle statických výpočtů) a zateplit EPS. Bude to nejlevnější s lepšími tepelněizolačními vlastnostmi.

Ale to je nekonečný bój mezi zastáncí a odpůrci zateplování.

repkin*
hodnocení

Já bych chtěl promárně Ytong, přijde mi oproti cihle snadnější na výstavbu. Neřeším proto jestli zateplit nebo ne, ale otázku toho, zda na Hodonínsku staví lidi z YT, potažmo co jim na to řekl projektant (viz. dotaz). Ale i tak děkuju, samozřejmě jsem Porotherm nezavrhnul, ale radši bych šel cestou YT.

 

jester*
hodnocení

0x

Každej at si staví z čěho chce,ale já říkám zlatej Ytong, z toho broušenyho bordelu bych barák nechtěl ani zadarmo a nehledě na to že dáte raketu za omítky to je jen můj osobní názor.

 

hodnocení

0x
avatar milancukrar

repkine, každou chvíli se řeší problém s rozdílným názorem, z čeho stavět. Není nejlepší materiál. Vždy někdo najde něco lepšího. Je to hlavně o přesvědčení, jak se nechá člověk ovlivnit argumenty, kterým uvěří.

kvůli zvýšené seismicitě bych to neřešil.

Každopádně ekonomicky a dlouhodobě je výhodnější co nejtenčí stěnu a co nejsilnější izolant. Pokud se používá porobeton (Ytong, Porfix, Hebel a podobné), často se na vnitřní stranu, místo omítek a štuku používá sádroš, přileponý na stěnu.

Kdyby byl nejlepší matroš, ostatní výrobci by skončili.

 

fik
hodnocení

0x

Klidně můžeš použít porobeton...vychází asi na polovinu ceny co ytong a je to vlastně to samý,jen je to šedý. Máme z toho koupelnu a naprotá spokojenost.

S tou seismicitou bych to nepřeháněl,u nás je stejně maximální zemětřesení velmi slabé a pochybuju že by to mohlo mít nějaký vliv. Jsou tady starý baráky lepený z kamení a jílu bez nějakých betonových věnců a podobných moderních věcí a pořád stojí..i v oblastech kde je podle tý mapky zvýšená seismicita. A zvlášť u přízemního bungalovu,nejsme někde v mexiku

repkin*
hodnocení

Děkuju, do porobetonu (šedého) určitě nepůjdu, jen obvodové zdivo vychází o 20k levněji (Ytong a Porothermem vychází +/- nastejno), zato porobeton je méně přesný a musel by se zateplovat (alespoň co mám informace). Ale už jsem nad tím také přemýšlel. Zatím se rozhoduji mezi YT a Porothermem. Momentálně všechny rozestavěné domy, co jsem tu v okolí zatím viděl jsou z Porothermu, jeden z KM Bety (ale ten se mi zdá špatně postavený, u dořezávaných cihel má velké spáry).

Pro Fíka: Ytong ,Hebel a stejně tak i šedý Profix jsou PÓROBETONY !

Repkine, pozor na definici co je a co není třeba zateplovat, hlavně kdo to říká a ve vztahu k čemu je (není) třeba zateplení.

(šedý porfix se již nevyrábí)

fik

Já vím že to jsou všechno porobetony,ale tohle jsme kupovali přímo pod obchodní značkou porobeton...šedé bloky 250x300x500. Cena za jednu byla kolem 60kč. Ono dle mě malé rozdíly v tom budou,ale nějaké zásadní dost těžko,tu tepelnou izolaci tvoří vlastně ty vzduchové bubliny,vzduch je špatný vodič tepla

Toto

stavebniny-levne.cz/...

 

repkin*
hodnocení

Tak téměř 1/2 domů v okolí je stavěná YT (popř. šedá obdoba) a druhá téměř 1/2 je stavěná z cihel typu Heluz,Porotherm apod. Takže asi zůstanu u toho YT. :)

Repkine,

Jen trošku polemiky, to tam není žádná dřevostavba? Ani VPC?

repkin*
Milane mé plány které jsem v jiných diskusích propagoval jsou ty tam. Bohužel díky více důvodům jsem podlehl argumentům na zděnou stavbu a proto se teď rozhodují mezi těmito dvěma materiály. Dnes jsem byl na YT stavbě, zitra zkusím navštívit Porotherm stavbu. Stěžejní bude pan architekt, který rozhodne, zda by mu "náš" dům moc nenarušil vizualizaci nově stavěnè ulice. Uvidíme.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]