Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vyhořel komín, co teď

Od: qwe odpovědí: 21 změna:

Zdravím, mám takovou otázku. Matka s přítelem bydlí na chalupě, tu vytápí těmito kamny - haassohn-rukov.cz/... . Včera jsem se od matky dozvěděl že jim chytily saze v komíně, prý je na to upozornil soused a od té doby to hořelo prej ještě dvě hodiny, mluvila až o dvoumetrových plamenech z komína. Hasiče, nevím proč, nezavolali. Prý komplet uzavřeli kamna (prej bylo těsně na přiložení, takže už moc nehořela) a nechali komín vyhořet. Naštěstí komín vydržel a nic jiného nechytilo. Stalo se to ráno takže už netopili a nechali to do druhého dne vystydnout. Já u toho osobně nebyl, ale prý komín po této akci není nijak poničený, popraskaný, ani na půdě ani z venka.

No a teď tvrdí že komín když je vyhořelý tak je komplet čistý a nevidí problém v jeho dalším používání. Na mou radu zavolat kominíka nebo někoho kdo tomu rozumí aby to zkontroloval mi tvrdí, že kominík určitě nařídí vyvložkovat a na to bohužel nejsou peníze.

Ty krbovky mají umístěné v obýváku, takže v nich topí tak že to hodně dusí, protože jsou kamna výkonná, radiátory natopí rychle a pak mají v obýváku horko, proto je škrtěj, pak jim to hodně kouří a proto mají určitě hodně zanesenej komín.

Chtěl bych slyšet vaše názory na tuto situaci. Díky moc.

 

 

21 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

9x
avatar jethro

Vyhoření sazí by měl normální nepoškozený komín bez problémů vydržet. Jak radí ostatní, nechte si ho pro jistotu prohlídnout, ale na 99% bude ok. Kominík samozřejmě vyvložkování nejspíš navrhne, je to jeho džob, ale vy se tím řídit nemusíte.

 

hodnocení

3x
avatar milancukrar

Vaši postupovali dobře, že uzavřeli přívod vzduchu do komínu. Ke stavu komínu by se měl pozvat odborník, páč laik nevidí to, co vidí odborník. Vyvložkování komínu není nezbytně nutné, ale třeba kominík zjistí, že je to to vážné. Klidně pozvěte kominíky třeba tři. Víc očí, víc hlav, více názorů.

krásné velikonoce.

 

hodnocení

2x
avatar 2masoni
Určitě revizi komína.

 

hodnocení

2x
Já bych určitě nechal zkontrolovat komín. Pokud je v pořádku tak snad není důvod vlozkovat.nevim teď o jaký komín se jedná jestli s vložkou nebo jen cihla ale pokud bude někde rozdroleny, tak riskujete že vám vyhoří chalupa. A podle mojí logiky je asi lepší dát 30tis za vyvlozkovani než 2mega za novou chalupu. Na některých věcech se šetřit nedá. Je to hazard. A v neposlední řadě se toto ignoranstvi dotkne nás všech. Hašení požáru asi nebude levná záležitost.

 

barbakan*
hodnocení

2x

Nejlepší je povolat kominíka, který provede kouřovou zkoušku, která odhalí, zda komín a jeho součásti nejsou poškozené.

 

janm*
hodnocení

2x

Zdravím

Přesně jak radí "jethro". Klasický cihlový komín bez vložky čili jednoplášťový tam je důležité zda-li je plášť komína neporušen a to po celé výšce komína tzn. zvláště zkontrolovat průchody střechou a stropní konstrukcí je-li to možné zda nedošlo k porušení např. vzniku trhliny, v místě kde to není vidět, zkontrolovat funkčnost vymetacích a kontrolních revizních dvířek jsou-li nepoškozena, dle toho co popisujete by měl být komín v pořádku. Kominíka si pozvat mohou aby prohlédl např. kamerou vnitřek komínu ale alfou a omegou je u jednoplášťových komínů plášť je-li neporušený celistvý mělo by to být v pořádku. Dokonce i komíny s šamot. vložkou která se dříve zazdila "na tvrdo" by to měly vydržet šamot vložka má velkou tepelnou odolnost navíc byl komín po předchozím topení nahřátý, případná prasklina některé z vložek by neměla být na závadu provozu poněvadž vezděná vložka "nemá kam uhnout". Laicky ještě je dobré otevřít spodní vymetací dvířka vybrat zbytek sazí na dně budou-li tam strčit zrcátko kterým by mělo být vidět světlo ideálně i čistý průřez komína bez toho že by do jeho průřezu něco zasahovalo, rovněž tak i v revizních dvířkách na půdě jsou-li by měl jít vidět čistý průřez až nahoru. Jeden zkušený kominík mi pravil že i když by náhodou někde trhlina zdiva komínu byla pak pokud nedojde k opětovnému vyhoření sazí nic by se stát nemělo, prošlehnutí plamene hrozí pouze v případě že by opět došlo k vyhoření sazí kdy se v komínu vytvoří jistý "tlak". Jinak ano, pokud to pěkně vyhořelo komín by měl být opravdu čistý, četl jsem že kdysi se saze i cíleně vypalovaly za přítomnosti komíníka. Pro další bezpečnost komína je ale základní dalšímu vyhoření sazí předejít neboť je to mezní stav a vždy to nemusí dobře dopadnout, komín se může "roztrhnout" popraskat i když i to je u jednoplášťových komínů řešitelné a opravitelné s relativně malými náklady, pálené cihly z nichž se komíny většinou stavěly mají dobrou odolnost vůči žáru neboť byly také páleny jde-li o na tvrdo pálené cihly pak to platí dvojnásob. Takže základní je vizuální kontrola pláště od spodu až po hlavu komína zkontrolovat celý plášť dvířka a vizuálně pomocí zrcátka zkontrolovat průchodnost komína zevnitř.

Na příště by bylo ale dobré tomu předejít, častějším čištěním komína , správným topením suchým palivem (dřevem) při jeho nedostatku užít jako doplněk dřevěné anebo uhelné brikety jsou-li v daných kamnech povoleny. Je-li výkon kamen příliš velký pak buďto zaměnit za jiná anebo protože jde o teplovodní kamna pak ještě nainstalovat případně další radiátor nebo užít i k ohřevu vody aby se přebytečný výkon dal kam odvést a kamna se nemusela tak "dusit", řešením by byla i AKU nádrž jež se natopí "do foroty" ovšem to je již dražší řešení. Je-li komín v pořádku pak důvod vložkovat zatím pro TP není povinný pokud vím, rovněž tak pokud nezahořel dům nevidím důvod se "tahat" s hasiči, dopadlo to zřejmě dobře čili není důvod se někomu "hlásit" často platí za dobrotu na žebrotu.


doplněno 29.03.18 09:49:

Problém s přebytečným výkonem a následným dušením kamen může vyřešit i užití hnědouhelných briket pokud s nimi budete topit správně. Proč? Protože jde o stáložárné palivo s velmi dlouhou stáložárnou fází ve které je palivo již odplyněno a tudíž nehrozí zanášení komína sazemi nebezpečnými na vyhoření. Postup je takový že není-li třeba topit moc, pak se ze začátku zatopí dřevem + uhelné brikety, jejich množství se užije v závislosti na požadovaném výkonu do topeniště se naloží dle potřeby a nechají se řádně bez dušení kamen vyhořet na "žhavé" pak jakmile bude v kamnech pouze žhavé se mohou přívody vzduchu do kamen zatáhnout a dále již nepřikládáme. "Masa žhavých briket" pak zajistí udržování teploty topné vody na několik hodin při sníženém výkonu bez nutnosti stále přikládat a tím = přetápět. Ve stáložárné fázi je výkon totiž nižší zato ale trvalejší, u dřeva je nevýhoda (respek. musí na to být kamna uzpůsobena) že má relativně krátkou stáložárnou fázi při nutnosti udržovat teplotu topné vody se stáložár ještě zkrátí čili musíme dříve zase dřevo přiložit jež dá ale ve fázi hoření zase už zbytečně velký výkon což vede k přetápění. Proto může být řešením užití uhel. briket jež drží stáložár podstatně déle není nutno tedy často přikládat a kamna hned tak nevyhasnou získáme dlouhý udržovací ale podstatně nižší výkon než pokud bychom topili jen dřevem a tím můžeme omezit přetápění.

 

asd1
hodnocení

1x

Viz Jtehro a Janm. Pokud komín nepopraskal tak je OK. Saze vypáleny, takže další zahoření teď nehrozí. Komín pořádně prohlídněte, zaměřte se na trhliny. Můžete udělat zkoušku těsnosti - zapálit "čouďák" a komín nahoře zakrýt, z případných trhlin v tělese komína půjde kouř. Pozor začoudíte i dole z kamen, chce to rychle prohlédnout a zase komín odkrýt. Pokud prohlídku nezvládnete sami, tak zavolejte kominíka. Hlásit nic nemusíte, jen byste si naběhli, být aktivní k úřadům je obvykle na škodu (pro dobrotu na žebrotu)...

Dlouhodobě je potřeba změnit způsob topení v kamnech nebo spíš vyměnit kamna za vhodnější. Dusit kamna = saze případně i dehet = riziko dalšího chytnutí sazí.

Uzavřít kamna bylo správné, shora se to hasí pískem. Pokud není po ruce nikdo kdo tam bezpečně vyleze, tak je lepší nechat vyhořet a jen hlídat prošlehnutí z komína do krovu, průchodu skrz strop atd. Hasiči by dělali to samé.

 

bg
hodnocení

0x

+ bylo Vaší povinností nahlásit požár na hasiče, to, že komín vydržel a nic jiného neshořelo je bezpředmětné. Pokud Vás někdo udá, dostanete pokutu. Pokud se udáte sám, nejspíš ji dostanete taky - komín zpravidla nechytne, pokud je udržován dle vyhlášky a Vy neporušíte předpisy o PO. Máte doklady o pravidelném čištění? Každopádně i revizní technik komínů má povinnost hlásit hasičům, případně stavebnímu úřadu všechny takové "veselé" události nebo mizerný stav komína - pod pokutou až 50.000,- Kč.

rv*

Požár? Povinnost takovou událost hlásit? To je někde v zákoně?

bg, místo rady strašíte? Pokud se domníváte, že hořením komína, když nevznikla škoda, je třeba hlásit úřadům, prosím o poučení, ve kterém zákoně je toto uvedeno.

Děkuji a krásné velikonoce.

bg

Zákon o požární ochraně, 133/1985 Sb., §17 - základní povinnosti fyzických osob, odst. 1), písm. h) - fyzická osoba je povinna oznamovat bez odkladu územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru každý požár vzniklý při činnostech, které vykonává nebo v prostorách, které vlastní nebo užívá.

Děkuji Vám za vysvětlení, omlouvám se za slovní spojení o strašení.

h) oznamovat bez odkladu územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru každý požár vzniklý při činnostech, které vykonává, nebo v prostorách, které vlastní nebo užívá,

bg

Rozhodně nestraším, upozorňuji na zákonnou povinnost. Zda to dotyčný udělá nebo ne je na něm, ale ta povinnost v legislativě zakotvena je. Dále, "pokud oprávněná osoba při čištění nebo kontrole spalinové cesty nebo revizní technik spalinových cest při revizi spalinové cesty zjistí nedostatek, který bezprostředně ohrožuje zdraví, život nebo majetek osob a který nelze odstranit na místě, neprodleně, nejpozději do 10 pracovních dnů ode dne zjištění nedostatku, oznámí tuto skutečnost písemně v případě nedostatku způsobeného nedodržením technikcých požadavků na stavbu příslušnému stavebnímu úřadu a v případě nedostatku týkajícího se nedodržení požadavků na požární bezpečnost příslušnému orgánu státního požárního dozoru". Zde lze samozřejmě spekulovat, zda toto bude revizním technikem aplikováno při zjištění vyhoření komína.

Je otázkou, zda zahoření sazí v komíně bez další škody je požárem. Tazatel by sem měl ještě napsat o jakou konstrukci komína se jednalo. Pokud byl zděný o průřezu např. 30 x 30 cm, tak jeho vyvložkování by ještě zvýšilo náchylnost k zanášení sazemi s rizikem opětovného vyhoření.

bg

Dle vyhlášky o požární prevenci vyhoření komínu definici požáru rozhodně naplňuje a před HZS byste to určitě neuhrál na to, že to požár nebyl. To vím z praxe. Nicméně buďme rádi, že vyhořel opravdu jen ten komín :)

citace vyhlášky: § 1m: požár je každé nežádoucí hoření, při kterém došlo k usmrcení nebo zranění osob nebo zvířat, ke škodám na materiálních hodnotách nebo životním prostředí a nežádoucí hoření, při kterém byly osoby, zvířata, materiální hodnoty nebo životní prostředí bezprostředně ohroženy,

Ke škodám nedošlo, a pokud vůbec existovalo nějaké ohrožení, bylo bezprostřední? A myslím, že HZS má raději ve statistice méně požárů, než více...

bg

Řekl bych, že statistiky jsou jim celkem jedno, jim jde spíš o vyšetření příčin a hlavně prevenci, aby z vyhořelého komína, pokud došlo k jeho poškození nebyl za pár let vyhořelý dům nebo nedej bože ztráty na životech. To dřevo z trámů díky prasklině v komíně může být dlouhodobě tepelně namáháno, aniž by došlo k požáru, ale jednou k němu dojít může.

 

bg, takže nešlo o požár, a nebylo třeba nic hlásit?

asd1

O tom jestli šlo o ohrožení nebo ne by musel rozhodnout soud. Ohrožení bych viděl jen při popraskání komínového tělesa, což nebyl tento případ. Důležitého požárníka bych s povinností hlásit slušně poslal do háje. Nešlo o ohrožení a nebyla povinnost hlásit.

bg

Souhlasím s Vámi jen v jedné věci a to v té, že to většina lidí nenahlásí. Požár komína, při kterém běžně dochází k teplotám přes 1000°, z komína dvoumetrové plameny a majetek nebyl ohrožen? To, že neshořelo nic dalšího je náhoda nebo spíš štěstí a před HZS byste to neuhájil, věřte mi. Revize komína je ovšem nutná, bez toho by v tom dál topil jen blázen nebo sebevrah. Žabomyší války jsou zbytečné, sto lidí sto názorů.

 

qwe
hodnocení

Díky moc všem za názory.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:
Otázky na téma uhelne brikety

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]