Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Dědictví - koupě bez vědomí manžela

Od: karel* odpovědí: 12 změna:

Nevím si rady. Manželka dostala 1/2 bytové jednotky v domě jako dědictví. Zároveň, bez mého souhlasu a vědomí při řízení pozůstalosti se dohodla s bratrem, že druhou 1/2 od něj převezme za finanční vyrovnání. A teť co? Koupě to není darování také ne, ale bude se to platit ze SJM, neboť nemá takovou vlastní finanční hotovost. Je nutná rekonstrukce v řádu stovektisíckorun, také z pěněz celé rodiny. Nikdo já jako manžel i děti s tímto nesouhlasíme, ale nelze se nikde dovolat, nás se dědické řízení netýkalo. Vše se zaplatí na úkor společných peněz, ale jako majitel bude jen manželka jako dědic. Kdyby byt šel prodat, či pronajmout, ale nelze je v RD o dvou bytových jednotkách, bez vlastního vchodu, energií a topení. Nevím jak se bránit proti "koupi" a případné rekonstrukce i nutných oprav nemovitosti z peněz ze SJM. Prý to byla výhodná koupě tak se sama rozhodla, není prý miminko, aby se radila. Odvolávat se ke Krajskému soudu nechce, nemá důvod měnit usnesení, já se nemám proti čemu odvolat nejsem účastník řízení a nebyl jsem písemně vyrozuměn o průběhu jednání ani o konečném usnesení. Předem děkuji za radu, jak se bránit proti "koupi", části nemovitosti, kterou nechci ale musím platit z peněz SJM.

 

 

12 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

1x

NOZ § 694

(1) V běžných záležitostech rodiny právní jednání jednoho manžela zavazuje a opravňuje oba manžele společně a nerozdílně; to neplatí, sdělil-li manžel, který právně nejednal, předem třetí osobě, že s právním jednáním nesouhlasí. Také soud může na návrh manžela pro něho vyloučit následky budoucího právního jednání druhého manžela vůči třetím osobám. Taková opatření se netýkají právních jednání, jimiž manžel obstarává běžně nezbytné životní potřeby rodiny a jejích členů, zejména dětí, které nenabyly plné svéprávnosti.
(2) V ostatních záležitostech rodiny právní jednání jednoho manžela zavazuje a opravňuje oba manžele společně a nerozdílně, dal-li druhý manžel k právnímu jednání manžela souhlas; ustanovení§ 692 odst. 2 se použije obdobně. Nedovolá-li se však manžel, který s právním jednáním druhého manžela nesouhlasí, pomoci soudu předem, může se dovolat neplatnosti takového právního jednání.

Pokud je to technicky možné, odložte rekonstrukci, žalujte a vyčkejte rozhodnutí soudu.

Technická poznámka - že nesouhlasí děti je irelevantní, jich se to objektivně netýká.

 

hodnocení

1x
avatar stir
Ta půlka, kterou zdědila je její a s tím nic neuděláš. Pokud budete kupovat tu druhou půlku že společných peněz, tak bude spadat do sjm a takto to bude nebo mělo by být uvedené v katastru. K té koupi ale musíte souhlasit oba dva. Pokud ale na koupi manželka použije svoje peníze, například získané darem, dědictvím opět bude druhá půlka patřit jen jí. To samé bude platit i v případě oprav. Pokud na rekonstrukci použijete společné peníze, musíte s tím souhlasit oba dva.

 

hodnocení

0x

Chyba notáře, který na tyhle skutečnosti měl upozornit a nepřipustit tuto transakci bez vědomí manžela. Jak to napravit bohužel honem rychle nevím. Snad soudně ...

 

repkin*
hodnocení

0x

1/2 bytu (dědictví) je manželky, druhá polovina bytu, je investice manželky (společných peněz), takže pokud nemáte předmanželskou smlouvi či vyrovnání SJM, je druhá poloviny z poloviny Vaše, tedy 1/4 bytu. Otázkou jak postupovat, když manželka utrácí Vaše peníze bez Vašeho souhlasu je se asi jedině rozvést.

 

hodnocení

0x
avatar majo78

jak není minino tak zamezit přístup k vaším penězům a uvidíte co se bude dít dál

 

karel*
hodnocení

Soudně se nemám čeho odvolávat, nemám žádné písemné vyrozumění. Majitelem 1/4 možná budu, jako tichý společník i když nechci, to je hlavní problém. Něco si pořídit a pak se o to i finačně starat aniž bych o tom věděl a chtěl. Na katastru bude jen manželka zapsaná jako dědic. U notaře byla, nelze s tím již nic dělat, je to podepsané a všichni účastníci s tím souhlasili.

repkin*

pletete dvě věci dohromady, dědictví (1/2 bytu) a investici SJM (druhá 1/2 bytu).

 

jabraka*
hodnocení

0x

Manželce patří 1/2 domu,druhá půlka je rozdělena právně mezi vás oba.Jak budete dále investovat,záleží samozřejmě na obou.Myslím,že na škodu to určitě není.

JABRAKA

@jabraka: omyl, nejde o dům, ale o byt v RD. Takže jde nejspíš o spoluvlastnictví domu - nejspíš celý byt znamená 50% vlastnictví domu.

 

hodnocení

0x

Mně napadlo, že by se dala uzavřít dohoda o zúžení společného jmění manželů (něco jako předmanželská smlouva, ale zúžení se může sepsat i v době trvání manželství - pozor! - musí být notářský zápis). Součástí dohody může být prakticky všechno, co neslouží k fungování domácnosti, tedy i ta bytová jednotka. Manželka by pak hradila všechny opravy ze "svého kapesného".

Možná by stačilo ji upozornit, že to takto může dopadnout :-D, a sama tuto situaci nemůže zvládnout.

Jen takový nápad...

 

karel*
hodnocení

Na katastru bude zapsána jen manzelka, dle dědění / notáře/ zdědila cely byt a jen se finančně vyrovná s bratrem. Je podivné a právně v pořádku, že je to tak možné udělat. Peníze svoje nemá, půjčka bude do 300.000 Kč a to je možné bez vědomí manžela.Opravy budou také finančně nákladné ze SJM. Vše proběhlo bez mého souhlasu, ale právně v pořádku. Nechapu jak je to možné udělat, ale je to tak.

 

hodnocení

0x

@karel - manzelka, dle dědění / notáře/ zdědila cely byt a jen se finančně vyrovná s bratrem. Je podivné a právně v pořádku, že je to tak možné udělat.

Ano, je to v pořádku. Zákon zcela jasně hovoří o dědicích, nikoli jejich rodinných příslušnících:

NOZ § 1695

(1) Nepořídil-li zůstavitel pro případ smrti, mohou se dědici před soudem dohodnout o rozdělení pozůstalosti jakkoli.

Ostatně i bez zákona je dost těžko představitelné, že by přijetí majetku svéprávnou zletilo osobou bylo závislé na souhlasu někoho jiného.

Mimochodem - už před týdnem jsem vám psala, jak se případně můžete bránit, pokud s jednáním manželky nesouhlasíte..

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]