Exekuce družstevního podílu

Od: odpovědí: 6 změna:

dobry den, Prosim o radu: nedavno jsme uzvareli smlouvu o prevodu clenskych prav v stavebnim bytovem druzstvu. Prevodce ve smlouve prohlasuje, ze nema zadne pohledavky a neni vedena proti nemu exekuce. V dalsim odstavce smlouvy je uvedeno, ze pokud je clensky podil k dni popisu smlouvy zatizen exekuci je tento prevod neni platny. Nyny jsem v situaci,kdy nevim zda proti prevodci je vedena, ci nevedena exekuci. V pripade, ze by prevodce lhal a byla proti nemu vedena exekuci, co mam udelat, abych neprisel o byt, za ktery jsem zaplatil nemalou castku a exekuce neni vedena mou vinou. Je mozny, ze bych v nejhorsim pripade zaplatil tento dluh (predpokladam max. ve vysi clenskeho podilu,tj. max 30000) a osvobodil clensky podil pred prip. exekuci? Je povinnsot SBD, aby mi nabizel toto krajne reseni a nebo SBD zaplati exekutorovi z clenskeho podilu prevodce a prevodce a me vyskrtne z clenstva? Dekuji moc za radu S pozdravem

6 odpovědí na otázku

 

 


0x
avatar jabraka

Případ je dost složitý.Pokud vím,ve stanovách družstev je ujednání,že družstevní byt nelze dát jako zástavu při obchodních ujednáních.Nelze ho tedy použít jako exekuční zástava.Byt není majetkem družstevníka,nemůže proto podléhat exekučnímu zásahu.

JABRAKA


Dobry den, dekuji za odpoved,

Musim rict, ze ano byt nelze dát jako zástavu při obchodních ujednáních.Nelze ho tedy použít jako exekuční zástava.Byt není majetkem družstevníka,nemůže proto podléhat exekučnímu zásahu. Dle sdeleni druzstva, tady jde o celnsky podil nikoliv o byt.

Prosim o odpoved

Dekuji


Dobry den,

Proc musim postizen ja, to ze prevodce lhal a neuvedl pravdive udaje, za to prece nemusim byt potrastan. Tento odstavec smlouvy druzstva (V pripade, ze prevadejici zamlci ci jinym zpusobem zataji, ze proti nemu je vedeno exekucni rizeni, je tento prevod neplatny) postihuje pouze me jako nabyvatele, ktery za prevod clenskych prav a povinnosti zaplatil nekoli set tisic. Prevodce dostal sve penize, lhal a je bez starosti, takto prece nemuze byt zakon. Ja jako nabyvatel musim verit prohlaseni prevodce a nemam moznost ani povinnost toto jeho prohlaseni jakokoliv uverit. Na druzstvo mi sdelili, ze v pripade exekuce, muzu zaplatit exekotorovi dluh za prevodce max. ve vysi clenskeho podilu atim prevod bude platny. Jen ze toto tvrzeni nemam pisemne.

Dekuji

 


0x

Možná Vám pomůže toto vysvětlení: *klik*

Exekuce dosáhly i na družstevní byty

Bydlení a paragrafy

O právo nájmu užívat družstevní byt můžete přijít nejen tehdy, když dlužíte družstvu na nájemném, ale také pokud máte nesplacené dluhy kdekoliv jinde (nejčastějšími věřiteli jsou různé pojišťovny, leasingové společnosti, banky apod.). V případě, že soud vydá platební rozkaz, podle kterého má dlužník dluh ve stanovené lhůtě uhradit a neučiní tak, věřitel s největší pravděpodobností předá případ exekutorovi. Ten za účelem vymožení pohledávky oprávněného (věřitele) zjišťuje rozsah majetku povinného (dlužníka). Exekutor má možnost vyžádat si mimo jiných informací o majetku dlužníka také informace o tom, zda je členem některého bytového družstva, a jestliže ano, jaká je finančníhodnotajeho členského podílu a vkladu (majetkové účasti) v družstvu.

Družstvo je ze zákona povinno poskytnout exekutorovi součinnost a takovou informaci mu sdělit. Exekutor pak může vydat exekuční příkaz k postižení členských práv a povinností. Družstvo je pak povinno vyplatit hodnotu vypořádacího podílu povinného (dlužníka) až do výše dluhu na účet exekutora, který poté uspokojí nároky oprávněného (věřitele) úhradou pohledávky. Jakmile k tomuto případu dojde, dochází ve smyslu § 231 odstavce 1 obchodního zákoníku k zániku členství tohoto dlužníka v družstvu. Na základě zániku členství v družstvu dochází dle čl. 47 stanov družstva k zániku nájmu družstevního bytu. Družstevní byt je v takovém okamžiku obýván bez právního důvodu, takže ze strany družstva poté následuje soudní žaloba na vyklizení bytu, kdy soud také rozhoduje o formě bytové náhrady. Po jejím zajištění je bývalý nájemce povinen byt opustit, v opačném případě bude vystěhován exekučně.

doplněno 26.10.09 10:18:

ˇVýpis je ze článku zde: sbdocelar.cz/...

doplněno 26.10.09 10:34:

Je těžké odhadnout, jak se zachová SBD. Družstvo přeci muselo dát souhlas k převodu členských práv. A pokud už v té době byl vydán exekuční příkaz, měli Vás na tuto skutečnost upozornit. No a pokud převod nabyl právní moci ještě před vydáním exekučního příkazu, podle mého názoru byste neměl o byt přijít. Exekutor by potom musel jít po penězích, které dlužník převodem získal. Takže je určitě nejdůležitější upřesnit, jak to vychází časově a podle toho bude i odpověď. Stejně se domnívám, že převodce mohl vědět o hrozbě exekuce a co může následovat. A možná, že i převod byl z tohoto důvodu účelový.Dobry den,
Proc musim postizen ja, to ze prevodce lhal a neuvedl pravdive udaje, za to prece nemusim byt potrastan. Tento odstavec smlouvy druzstva (V pripade, ze prevadejici zamlci ci jinym zpusobem zataji, ze proti nemu je vedeno exekucni rizeni, je tento prevod neplatny) postihuje pouze me jako nabyvatele, ktery za prevod clenskych prav a povinnosti zaplatil nekoli set tisic. Prevodce dostal sve penize , lhal a je bez starosti, takto prece nemuze byt zakon. Ja jako nabyvatel musim verit prohlaseni prevodce a nemam moznost ani povinnost toto jeho prohlaseni jakokoliv uverit. Na druzstvo mi sdelili, ze v pripade exekuce, muzu zaplatit exekotorovi dluh za prevodce max. ve vysi clenskeho podilu atim prevod bude platny. Jen ze toto tvrzeni nemam pisemne.
Dekuji

Věřte, že bych Vám moc přála, aby Vám to všechno vyšlo bez problému. Je potřeba před podpisem jakékoliv smlouvy se se vším pořádně seznámit a případně nechat si vysvětlit, to čemu nerozumíte. Ten kdo připravuje znění smlouvy, většinou si zajišťuje především svá práva. To je ten důvod, proč tolik lidí příjde o své peníze. Navíc je dneska hodně šancí, jak si při převodu nemovitostí ověřit veškerá fakta a tvrzení. Ať už na KN, nebo u soudu na exekučním oddělení. Navíc to chápu tak, že ke dni podpisu smlouvy nebyl členský podíl zatížen exekucí. A jestli už převod členských práv proběhnul a členem družstva jste již Vy, tak podle mého názoru by exekutor neměl na SBD co zabavovat a měl by stíhat už jenom bývalého vlastníka členského podílu. Zkuste se ještě informovat na exekučním oddělení příslušného soudu. *cteni*

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]