Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, poradil by mi někdo správný postup při plnění expanzní nádrži v závěsném kotli? Děkuji
V horní části zadní strany je běžný automobilový ventilek. Hustilkou se natlakuje na 0,6 bar. Kotel má ventil pro připojení vody z vodovodního řadu a manometr se zeleným polem.- Součástí rozvodu topení jsou samoodvzdušňovaví ventily v nejvyšší části rozvodu. Před ventil je vhodné doplnit změkčovač vody (nádobka s polyfosfátem) a na zpátečku velký filtr .
Omezí se usazování vápence a do okruhu lze přes nádobku filtru doplňovat Topekor. Před a za každý filtr dát ventil.
Zdravím , jsem nějak zmatený otázkou i tou odpovědí na ni... Neptal jste se náhodou na postup jak se správně tlakuje vzduchem expanzní nádrž u kotle?
Chtěl jsem zjistit správný metodický postup co zastavit, kdy nafoukat (na kolik) a pak opačně jak to napouštět
Začal bych tím , že v závěšákách bývají malé expanzní nádoby 5-8 l a tim pádem jsou velice náchylné na tlak. Špatný tlak v expanzce zjistíte , že se vám při zatopení prudce zvedá tlak na manometru. Takový normální tlak na kotli je 1,1 bar a při zatopení jde tak max. na 1,5. Pokud je to nad 1,6 už je něco špatně. To jsou samozřejmně takové zprůměrované hodnoty na klasický RD . Jinak každý barák je individualita a je také podstatná výška od kotle k hornímu bodu nejvýše položeneho radiátoru. Předpokládám , že u vás to nebude víc jak 10m.
Upustíte vodu z topného systému . ( já to dělám tak , že uzavřu výtlak a zpátečku na kotli a upustím jenom kotel , ale těžko vám tu budu vysvětlovat kam přesně sáhnout. Proto budu volit pro vás schůdnější cestu.) Pod kotlem , nebo na nějakém radiátoru by mohl být namontován vypouštěcí ventil. Pokud nic nenajdete dá se i odvzdušňovákem akorát to dýl trvá. Až bude tlak na nule , tak změříte expanzku - stejným způsobem jako tlak v pneumatikách a popřípadě dotlakujete buď kompresorem a nebo pumpou na kolo. Dáte tam o 1-2 desetiny víc než je tlak v topným systému. Pokud ho tlakujete na 1,1 tak tam dáte pumpou 1,3 bar. No a potom dopustíte vodu do kotle na tlak 1,1 bar. Pokud napouštíte hadicí , musíte ji prvně zaplavit vodou, aby jste si tam nevytlačil vzduch z té hadice. Pak by jste musel znovu odvzdušňovat. Ideální je , pokud už je voda napojená přímo na kotel. Pak u většiny závěšáků býva dole ze spodní strany kotle ,,kolečko" kterým dopouštíte vodu. Vždy je ideální dopouštení kotle přes 2 ventily. ( kdyby jeden propouštěl)
Nikdy neodvzdušňujte zbytečně .(pokud je vršek radiátoru teplý , tak není třeba odvzdušňovat). Pokud vám rafika na manometru nejde přes 1,5 tak zbytečně nešahejte ani na expanzku.
Z čeho jste zmatený? Kotlová expanzka se tlakuje bez vody na zmíněných asi 0,6bar, pak se dopustí do zeleného pole a po ustálení se nastaví tlak na počátek provozního tlaku na stupnici. Víc než na střed tlakového rozsahu určitě ne, po zvýšení teploty se zvedá i tlak a musí se někdy odpustit. Není na tom nic zvláštního.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.