Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
chtěla bych vás požádat o rádu a vaše zkušenosti. Teta zdědila malou chatičku po dědovi kde nemají doposavad zavedenou elektriku. Jelikož elektriku neustále zdražují a teta na chatě nebydlí, ale dojíždí tam jednou za tři neděle posekat trávu, schrabat listí a pod. Tak přemýšlí, jak to udělat zda si má pořídit na chatě elektriku která je drahá, vyšlo by ji to zhruba asi na 40 000 Kč a ještě když tam nebydlí, tak by musela platit paušal nevím kolik by to dělalo měsíčně a za celý rok zda by se ji ta elektrika vyplatila když je sama.
Přemýšlí o tom, že by si chtěla teta koupit malou přenosnou levnou ale výkonnou centrálu která by utáhla sledování televize, pračku, ledničku, přímotop a také rychlovarnou konvici. Jelikož je tam krásná příroda a od jara do podzimka má na zahradě hodně práce, tak by tam ráda přespala aby nemusela hned jet domů, ale překážkou je hlavně to, že tam není elektrika a navíc je tam k večeru v místnosti chladno.
Proto by si teta chtěla pořídit tichou ne hlučnou centrálu asi tak do 60 DB aby byla přenosná nějakou levnější do 10 000 Kč která by utáhla přímotop nebo nějaké elektrické topení které by vytopilo zhruba asi 20 m2 místnost na teplotu kolem 18 až 20 °C . A také přemýšlí o tom, zda by si teta na chatě měla nechat od zedníku postavit komín a koupit si nějaké kamínka které by ji také ohřáli místnost, ale to je pro tetu také poměrně nákladné to by ji stálo zhruba kolem 20 000 Kč revizi na komín každý rok.
A zároveň by měla práci s tím, že kdyby přijela teta na chatku, tak než by zatopila a udělalo by se tam trochu teplo, tak by to chvíli trvalo a když by odjížděla domů, tak by to musela uhasit tak neví, když by ráno přijela a večer odjela, zda by se tetě kamínka vyplatila. Proto bych vás chtěla požádat o radu co byste tetě poradili ohledně elektriky, centrály, a topení, když by teta chtěla chatku užívat podle času a možnosti.
Děkuji vám všem předem za váš čas rady a zkušenosti.
Dobrý den
Jak již bylo řečeno, na rychlé nárazové vytopení i na jistý tepelný komfort aby po čas ztrávený v chatě nemusela teta chodit v kabátu jsou nejlepší kamna, navíc je-li k chatě přilehlý nějaký pozemek (stromy) vyřeší tím částečně i "dřevní odpad" teplo v podstatě "zdarma" + v závislosti na tom o jaká kamna půjde na noc mít na chatě např. pár metráků uhelných briket pro udržení tepla bez nutnosti stále přikládat. Navíc kamna k chatě tak nějak patří vytvoří krásnou atmosféru "útulno", dá se na nich i uvařit (v závislosti na typu kamen, anebo lze pořídit i přímo sporák vhodný i k vytápění ) a nemusí mít strach z "vyúčtování". S vhodně zvolenými kamny může chatu užívat dle potřeby kdykoliv v průběhu celého roku. Opakovaná prohlídka komína se zprávou není závratně drahá.(v řádu pár stovek ročně) Komín se dá postavit klasicky jednovrstvý z plných červených pálených cihel pro účely chatky postačí i bez šamot vložky, ale ani certifikované stavebnice (tvarovky šamotky) nejsou závratně drahé. Nechce-li zavést elektřinu pak na malý odběr např. tu centrálu, vytápění je ale již energeticky náročnější proto bych doporučil zřídit raději komín, nebude-li stavět svépomocí pak si lze vybrat z různých cenových nabídek i tak ta největší investice bude jen ze začátku "jednorázová", při správném topení komín vydrží bez větších oprav minimálně několik desetiletí ne-li staletí (v závislosti na tom o jaký "systém" jde)
Ještě k té obsluze kamen době vytopení, když na chatku přijede už může zatopit pak pracovat na zahradě zatím se chatka bude temperovat, (sem tam přiloží) v případě odjezdu se kamna nehasí, sama vyhoří a schládnou, zde je potřeba dbát pouze na bezpečné zapojení kouřovodu a jeho případné uchycení proti "vysmeknutí" vzhledem k tepelné dilataci, postavit kamna na nehořlavou podložku (např. plech ideálně smaltovaný, nebo sklo) a tak aby byla v dostatečné vzdálenosti od hořlavých předmětů stěn apod. vč. vhodného umístění paliva, kolem kamen udržovat pořádek, to je vše. Za cirka sedum až deset tisíc lze pořídit již solidní kamna na dřevo, anebo kamna i na stáložárná paliva tam je pak obsluha úplně minimální.(je-li tam možnost nechat si pár metráků např. briket nebo uhlí dovézt a je-li tam "svoz odpadů" tzn. plechovou popelnici na popel, čistě dřevěný popel smí po schládnutí užít jako hnojivo, což není k zahození pro žádného "zahrádkáře" a navíc se tedy zbaví "dřevního odpadu" jak jsem již psal)
Já myslím, že elektrocentrála by nemuselo být až tak špatné řešení, zvlášť jen pro občasné využití. Jsou docela tiché, při umístění mimo místnost by asi slyšet nebyla. Měla by mít výkon okolo 5 kW, aby utáhla i to topení a další větší spotřebič, Na malou místnost stačí teplovzdušný ventilátor (2 kW) za pár stovek. Centrála ale tojí ale okolo 40 - 50 000, takže je nutno porovnat cenu investice s přivedením elektřiny do domu. To by mohlo být i podstatně dražší, záleží i na délce připojení.
Nechápu potřebu pračky, rychlovarné konvice, televize na mimichatičce. Pokud teta chtěla tahat kanistry benzínu pro elektrocentrálu, tak ty špinavé monterky ze zahrady si v pohodě odveze domů vyprat. Já bych to řešila asi takto :
- postavit z venku komín, bez nutnosti bourání uvnitř
- koupit malá krbová kamínka, třeba Jotul s plotýnkou nahoře, kde se dá i vařit, ohřívat voda
- v létě si vodu na kafe ohřát na vařiči s plynovou bombou (2kg)
- zakoupit na léto na zahradu sprchu se solárním ohřevem v podstavci, pokud bude chladno, ohřeje si na umytí vodu na kamnech nebo na vařiči
- televizi nepotřebuje, stačí rádio na baterky + kniha + praskání dřeva v kamnech = hmmm, pohoda
Nesmysl. Pokud tam hodlá dlouhodobě jezdit, tak zavést elektřinu. Až jí to omrzí, chatku prodá za podstatně vyšší cenu než bez přípojky. A když je elektrika, tak klidně přímotop na elektriku, bez zimy se to dá utáhnout.
Pokud je v rodině chlap, tak i jiné varianty - kamna na dřevo v okolí, fotovotaika pro nadšence.
Kurenie elektrinou z elektrocentraly je podla mna nezmysel. V noci bude rusit aj tych 60 dB, pokial nie je chaticka pri dialnici. V peci ma zakurene za chvilu a vydany tepelny vykon bude vacsi.
Pravdepodobne sa to nevyplati ani financne, co do ceny paliva a ucinnosti premeny energie. Rozdiel v cene paliv na 1 MJ tepla je zjavny a znacny, porovnanie v zmysle celkovej ceny si musite spocitat sami na zaklade potreby tepla obcasne uzivaneho objektu a predpokladanej frekvencii navstev.
Dobrý den, zajímavé téma. Teda malá přenosná a levná elektrocentrála do 10tis. na takový výkon není. Ta by nevážila deset kilo, musela by být pojízdná, teta by ji musela pokaždé schovávat, nosit k ní mnoho kanystrů s benzinem, hluk, centrála je tak na chvilku, když se potřebuje něco udělat nebo tak, na trvalé používání těžko, hlavně v noci. Nehledě k tomu, jak to někteří dělají, že si pletou, co je jejich a co cizí, mohla by o ni lehce přijít, a to i pokud by tam byla v noci, nebo ji měla někde schovanou, zamknutou, pokud by tam zrovna nebyla.
Kamna jsou zas dobrá, pokud je pořádnější chladno, tam se zatopí a jede se, to je paráda, ovšem tak z jara a podzimka to mívá výkon moc veliký na takovou místnost. Ovšem jimi nelze napájet televizi, pračku, ledničku atd.,ani žárovku. To je jen na topení, ale fajn.
Já bych se přikláněl k zavedení elektriky. Možná by stálo za to požádat distributora ele o připojení, jak se k tomu vyjádří, ono tvrzení, že elektrika je drahá (ono to platí jak kdy a jak pro koho; je i sazba D61 pro víkendy třeba příklad). Tím by bylo vyřešeno topení i světlo a ostatní - zas je otázka, jak velký jistič by jí tam povolili - předpokládám že 3x10A (nebo 1x25A) stačí, tam je měsíční poplatek nejnižší, chce to jen správně rozfázovat spotřebu. Chce poslat žádost distributorovi ele, on se k tomu vyjádří, jinak je to jen jako s křišťálovou koulí.
Kdyby byla ele bez kamen, pak dodatečně se komín dá také postavit, ale to už je věc do budoucna spíš. Kamny se nedá svítit, napájet pračku ani ledničku. Konvice elektrická se dá nahradit konvicí na kamnech (řádně roztopených).
Ondra
Protože již kamny vytápím řadu let dovolil bych si poznámku k tomu jarnímu a podzimnímu "přetápění", lze tomu předejít, zatopí se jen krátce dřevem a kamna se nechají schládnout, anebo v případě že je třeba teplo sice "mírné" ale "trvalejší" podobně jako je tomu např. u přitápění elektřinou na nízký výkon, pak jsou opět ideální stáložárná paliva pro velmi malé prostory konkrétně hn. uhelné brikety. Kamna se roztopí přiloží pár briket (dle toho jaký výkon chceme) ponechají se vyhořet "na žhavé" a pak se uzavřou přívody vzduchu aby teplo naakumulované v kamnech nebylo odtaženo do komína + v součinnosti se stáložárnou funkcí briket takto připravená kamna dávají velmi nízký téměř lineární a velmi dlouhý samostatný výkon, tzn. pocitově velmi příznivá teplota bez výkyvů. Čili je to o "technice topení" a "užitém palivu" v závislosti na typu stavby tj. jde-li o stavbu s minimální akumulační schopností (dřevostavba apod.) pak zmíněné brikety jde-li o klasické zdivo pak může postačit i krátké zatopení dřevem o zbytek se postará akumulace zdí. Pokud by někdo chtěl kamna s téměř "absolutní regulací" tzn. kdykoli výkon zvýšit nebo snížit dlouhé výkony s minimem obsluhy pak kamna na koks a koks. V poslední době se začínají na vytápění takových objektů užívat i kamna na pelety, má to své výhody, nevýhodou je cena kamen a především pelet zvláště u nás v ČR což by při občasném užití chaty nemusel být problém a také to že v nich nespálíte dřevo existují ovšem i kombinovaná kamna dřevo/pelety, pochopitelně ale zase je to o pořizovací ceně.
P.S.
Ty ceny některých kamen jsou opravdu "úžasné", pro malou chatičku z mého pohledu postačí kamna na dřevo případně dřevo / uh. brikety, investice v řádu cca pěti deseti tisíc.
Všechno stojí peníze a honit centrálou pračku, ledničku, přímotop a konvici je už trochu moc. Přímotop vůbec, na perfektní ohřátí místnosti stačí běžný dvouvýkonový ventilátor 2 kW a ten ohřeje hned a teplo je všude, kam foukaný teplý vzduch dojde.
Centrála od 3kW přijde od 11000 Kč výše. To je lepší nechat natáhnout elektřinu, nebo od souseda prodlužku se zbudovaným podružným elektroměrem a je to nejlevnější.
Lednici + minibojler na osprchování na PB, topit el. přímotopem z centrály je blbost, = kamna, krb na dřevo, rozvod elektriky 12V, na střechu jednoduchý solární fotovoltaický + akumulátor/y, a pokud malou el. centrálu, tak ano, ale jako záloha na dny podmračené, s dobrou regulací na TV, ntb, nabíječky, případně vrtačku rozbrus v případě potřeby a na dobití akumulátorů, ne na lednici čí topení.
Tak bych to řešil já.
Vytápět chatu, která má velké tepelné ztráty elektřinou z benzinové elektrocentrály je nesmysl. Jediné rozumné řešení je postavit velkoprůřezový komín z cihel, který má samočistící schopnost (nepotřebuje kominíka) a instalovat nějaká kamna. Malá chata nevyžaduje moc vysoký komín - stačí 60 cm nad hřeben střechy. Pokud chce teta sledovat TV nebo připojovat nějaké elektrospotřebiče, tak jí bude stačit malá elektrocentrála v ceně 5-7 tisíc Kč.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.