Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Zásah elektrickým proudem

Od: heterak® odpovědí: 12 změna:
avatar heterak

Proč mě kopne elektrika když stojím na dřevěným žebříku? Jsem přece izolovaný od země,jelikož dřevo je nevodič.

Proud prochází člověkem pokud je uzavřený okruh.

Dokázal by mě to někdo vysvětlit?

Děkuji

 

 

12 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

1x

Když tomu takhle rozumíte, radši na to nesahejte.


doplněno 09.10.17 21:55:

Chytí se druhou rukou uzemněné kostry lustru a zabije ho to. Nikdo z rádců mu neřekl, když z toho žebříku bude na cokoli sahat, musí jen jednou rukou nebo musí mít jistotu, že je vše vypnuté a musí vědět, jak to ověří.

Nejde o nějaké rady, jde o život.

výtka
Upozornění od sys strejc 09. 10. 2017 20:54:55
Nerozumí. Proto se ptá! *hej*

 

hodnocení

0x

Buď jste se dotknul rukou zdi, nebo byl žebřík mokrý?

 

liska*
hodnocení

0x

To je jen moje laická doměnka: Jestli chytnete prstama za drát pod proudem a jste izolován obuví / žebřem/ , tak to probije prsty, ruku. Kdybyste stál bosý na mokré trávě, tak Vás to probije od prstů celým tělem. A asi taky jaký proud !? Ti blázni, co lezou na vagony, ti se ani nedotknou a spálí je to celé.

Počkáme, až se tu vyjádří nějaký elektrikář.

 

majsterjoe*
hodnocení

0x

Dřevo je sice nevodič, ale ta vlhkost v něm už vodivá je. Ikdyž žádná tragédie. To bys musel levitovat, abys byl dostatečně izolován od země.

 

hodnocení

0x

Tak to jsi napsal hodně obecně, je potřeba upřesnit, co na tom žebřu děláš, když to chceš vědět. Záleží, zda v té elekroinstalaci je chránič či ne také. Předpokládejme, že není. Pokud se dotkneš fáze jen jednou rukou, tak ještě v pohodě asi, podle výdrže těla, hlavně srdce, cosi dostaneš (jelikož dřevo je sice nevodič, ovšem není to izolant). Takový dotyk má obrovský odpor, proto Ti to dá jen ponaučení. Pokud by ses dotkl fáze i středního vodiče (každou rukou jednoho, to je tak optimální), tak to pravděpodobně můžeš mít už pak i spočítané - to je ten uzavřený obvod, jak píšeš - ovšem těch 10A nebo 16A bych na vlastní kůži zažít nechtěl. Vždy něco obdržíš, ale uzavřený obvod nechtěj zažít, na těch elektrických křeslech museli dost vytrpět, pokud se jim srdce nezastavilo na po prvé.

na to abys na vlastní kůži zažil 10 nebo dokonce 16A bys potřeboval poměrně vysoké napětí ;)

jinak abys dostal ránu, obvod prostě uzavřený být musí, rozdíl dělá jen odpor, přes který proud protéká.

 

hodnocení

0x
Asi nějakej divnej žebřík. ...Já mám problém z dřevěného žebříku někdy i rozsvítit doutnavku ve vadasce...
Pokud používám vadasku jako fázovou zkoušečku a doutnavka nechce dostatečně svítit, (vzpomínaný žebřík, nebo kvalitní izolant pod nohami) druhou rukou se dotknu zdi nebo něčeho uzemněného. Hned se svit doutnavky zlepší. Teda pokud zkouším na fázi...
Moje prastará vadaska má kvalitní předřadný odpor. Ještě mne přitom nikdy nekopla... Tužková jakbysmet.
.
Vzpomínka na zlatých 120 V kdysi... "Měřili" jsme dvěma prsty jedné ruky... Proti zemi nebylo nic...
hodnocení

Pokud dřevo není izolant,tak proč když někým prochází el.proud,tak je potřeba ho např. dřevěnou tyčí odtrhnout od drátů,tak proč při dotyku dřevěnou tyčí s osobou kterou chceme vyprostit ze zásahu el.proudem, nezačne procházet i proud člověkem který ho vyprostuje?

 

figurek*
hodnocení

0x

oukej, tak asi podesáté.

Tenhle dotaz jsme zde už řešili. V elektrotechnice existuje veličina, které se říká vnitřní kapacita. Věř nebo ne, ale do tvého tělíčka se dá natlačit docela dost velký elektrický náboj. Do pohybu uvedený elektrický náboj není nic jiného, než elektrický proud. Díky střídavému síťovému napětí se tento náboj střídavě vybíjí a zase nabíjí, proud proudí sem a tam, dovnitř a ven, padesátkrát za vteřinu. Klidně můžeš mít gumové pantofle, stát na dřevěném žebříku, který stojí na koberci, který je položený na parketách, které jsou přilepené asfaltem na betonový potěr na hurdiskách. Je úplně fuk, že to všechno jsou nevodiče. V lepším případě dostaneš ránu a ruka ucukne, v horším případě tě elektrika, jak se říká, chytne. Ruka se ti sevře kolem probíjejícího vodiče a nepustí a nepustí. Proto je střídavý proud nebezpečnější, než stejnosměrný.

takjan*

Kapacitní proud je při 50Hz zanedbatelný. (Xc=1/2pí f). AC je nebezpečný kvůli fibliraci srdce, která může nastat a záleží hodně moc v jaké fázi srdečního cyklu dojde k průchodu proudu. Stačí trovhu nastudovat. Křeč při doteku a sevření vodiče je pochopitelně nebezpečné.


doplněno 12.10.17 11:45:

oprava Xc =1/ 2 pí f C

takne
To uplna hloupost. jak chces ten naboj dodat kdyz nemas uzavreny obvod, ty kapacito :) kdyby to byla pravda tak maji baterie jen jeden pol a ne dva. Kope to jednoduse proto ze je zebrik vlhky nebo je vlhky treba vzduch. Ale prochazejici proud je zanedbatelny takze to treba jenom brni. Kdyby se chytil rukou steny nebo druheho vodice tak odpor klesne a proud se zvysi a to uz by byl jiny tanec.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]