Zbroušení hrany dřevotřísky

Od: Datum: 12.08.17 23:36 odpovědí: 15 změna: 14.08.17 18:49
Do dřevotřískové stěny jsem vyriz otvor. Použil jsem na to přímočarou pilu a je to hrbatý. Od té doby jsem pořídil mafla a naučil jsem se dělat v celku rovné řezy. Otázka je, jak zarovnat ty hrbolaté řezy. Lze to vůbec? Je to stěna, takže to nelze nikam upevnit, brousit se to musí na místě. Udělám to nějakým hoblíkem nebo elektrickou bruskou nebo to už nevybrousim?
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.08.17 02:06
avatar
Musíš to udělat maflem, ale ne podle ruky, nýbrž podle nějakýho pravítka. Většinou na mafla stačí kus rovný latě nebo lišty, co přiděláš na dřevotřísku a řežeš podle ní.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomasr
Datum: 13.08.17 09:17
Jak jsem psal, tak jsem mafla v té době neměl a přesně takto teď řezu a je to super. Otázka zněla jak zbrousit již křivě říznuty řez.
doplněno 13.08.17 10:36: Není to moc vidět, ale pro predstavu potřebuju zbrousit tu bílou drevotrisku z boku, aby to licovalo s těma tramama.
Datum: 13.08.17 12:25
avatar
Pokud to z ty fotky dobře vidím, vzal bych rovnou lať, dlouhou od podlahy ke stropu, změřil si mafla, jak daleko je kotouč od hrany, bývá to kolem tří čtyř centimetrů a o tolik přibil lať od největší prohlubně na dřevotřísku, klidně o centimetr dál a potom si nastavíš na maflu hloubku řezu na sílu dřevotřísky a řízneš.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomasr
Datum: 13.08.17 12:48
Ale já to potřebuju zbrousit, někde nic, někde milimetr, jinde tři. To asi maflem neudělám.
Datum: 13.08.17 13:09
avatar
To nezbrousíš, ale maflem uřízneš.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomasr
Datum: 13.08.17 13:46
Jak můžu uříznout 1 milimetr, když kotouč má 2mm?
Datum: 13.08.17 13:58
avatar
Normálně, kotouč uřízne jen ten milimetr, druhý milimetr síly kotouče půjde už mimo dřevotřísku.
Ale my si asi nerozumíme.
Kdyby jsi si namaloval čáru kde to potřebuješ uříznout, tak tam potom pojede kotouč. Někde to jen tak milimetr lízne, jinde uřízne tři čtyři milimetry. Od čáry si dáš lať podle maflu a můžeš řezat.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomasr
Datum: 13.08.17 14:58
Me to zkraje takhle taky napadlo, ale pak jsem to hned zavrhnul. Pokud to půjde, tak to bude parádní, problém asi bude jak toho mafla narvat do startu☺
Datum: 13.08.17 15:03
avatar
Začátek a konec neuděláš, těch 10-15 cm budeš muset došlechtit třeba dlátem.
Bacha při najíždění aby tě mafl nekopnul. Je to hned.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.08.17 00:49
avatar

"narvat mafla do startu" (panebože, to je terminus technikus *zed*) problém není (určen na to není, na to se používají tzv. ponorné pilky), ale chcete buď to už umět (natrénovat někde na vodorovné, ne hned na svislé ploše) nebo použít způsob, jak z nebezpečné práce udělat bezpečnou
- základ je použít pilový kotouč s co nejjemnějšími zuby (s co největším počtem zůbů - čím větší zuby, tím snadněji dojde k zaseknutí zubu do materiálu
2 možné varianty práce
1) proříznutí maflem podobně jako ponornou pilou - řeže se do materiálu zanořením kotouče
- nastavení spouštění hloubky kotouče (utahovací páčky) tak, aby vysunutí kotouče nešlo ani lehce a ani těžce
- zasunutí koutouče (0 hloubka řezu)
- spuštění pily, přiložení na materiál a za pomalého pohybu celým maflem vpřed postupně tlačit kotouč do materiálu na max.
- v nedoříznutém kraji se postupuje obráceně (s maflem se jakoby couvá) na plný výsuv kotouče za silného přítlaku strojku k materiálu
2) postupným prořezáváním materiálu
- vysunutí kotouče se nastaví na 1mm a posunem podle vodící latě se do materiálu vyřízne drážka
- vysunutí kotouče se upraví na 2mm a vyřízne se drážka
- tak pořád dokola, až se prořízne celý materiál
Nedořezy na koncích se dodělají tím, co je k dispozici - dláto, hoblík, přímočará pila, horní frézka, pásová bruska atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomasr
Datum: 14.08.17 08:41

Zdravím,

a jaký je terminus technikus, pro to co jsem napsal? Neni treba zde mluvit odbornym jazykem, ne;)?

Kotouc, mam tusim se 48 zuby, s vice nemam. Mam jeste mensi prumer se stejnym mnozstvim, ale tloustka je stejna.

Jinak diky za popis. Z toho co píšete mám akorát, mafla a přímočarku, pricemz primocarkou to neudelam, to uz jsem zkousel, akorat bych to opizlal.

1) Tohle vubec nevim jak bych proved. Zanoreni bych musel provest od ruky, respektive podle laseru, na vodici lat bych se spolehat nemoh.

2) Tenhle postup je pro laika asi schudnejsi. Umim si to predstavit, kdybych ted tim maflem tu diru vyrezaval. Nicmene za situace, kdy musim seriznout 0-3 mm moc ne.

Dnes jeden na dovolenou, tak to zkusim az prijedem, pokud se mi nepodari sehnat nejakou tu brusku. Kazdopadne dam vedet, jak jsem dopad.

Datum: 14.08.17 13:08
avatar

Hledáte problém tam, kde není ;)
ad 1) i tohle se dělá podle vodící latě - přiložit mafla se zastrčeným kotoučem na materiál k lati, pustit, pomalu spouštět kotouč do materiálu a zároveň celým maflem posouvat kupředu. Od ruky (bez použití latě) se nemáte šanci trefit.
Když budete řezat přímočarkou podle latě, budete mít dobrý (tj. s jemnými zuby) a ostrý pilový list a hlavně nebudete přiliš tlačit do řezu, tak i přímočarkou se dá udělat poměrně kvalitní a rovný řez.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomasr
Datum: 14.08.17 18:49

To asi jo:). Na druhou stranu jsem toho mafla koupil pred tejdnem a zatim jsem si trouf rezat jen vodorovne a bez spousteni kotouce do materialu behem rezani, ale jen rovny rez. Tohle bude kapánek složitejsi.

Primocarkou jsem rezal bez late a jeste jsem ji nemel celou v materialu, protoze jsem rezal listem podel late na ktery jsem s primocarkou jel, takze jsem list celej zvohybal. Kdybych vedel, ze v lidlu budou nit za 14 dni super mafla za 1200, tak bych se na to vybod:).

Datum: 13.08.17 15:15

Ak sa dá,tak si pripevnite vhodne rovnú lať alebo dlhšiu vodováhu a vrchnou frézkou to zarovnate pekne,kraje pekne pomaly,aby to nevytrhalo triesky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomasr
Datum: 13.08.17 16:51
Tak vrchní frézu bohužel nemám, mám jen toho mafla.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.