Výpovědní lhůta z bytu

Od: Datum: 12.08.17 16:58 odpovědí: 6 změna: včera 17:48
Zdravim,
Přestěhovala jsem se nedávno do města do bytu, kvůli školy. Jenže teď po 2 měsících potřebuju odejít, známí mi nabídli byt který je hezčí a dost levnější.
Jenže ve smlouvě je psáno, že výpovědní lhůta je 2 měsíce. Co to přesně znamená? Že nemůžu skončit hned a ještě 2 měsíce tu budu muset bydlet, nebo alespon platit nájem v bytě, kde už nebudu?
Je to moje prvni smlouva a byt, tak se omlouvám, jestli to je blbý dotaz

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.08.17 17:22
avatar

Ano, to to přesně znamená. Máte ale i možnost za sebe sehnat jiného nájemníka, nebo ho může sehnat i Váš pronajímatel. I když to není jeho povinnost, musí shánět za Vás náhradu, až odejdete a někdy se to tak schumelí, že se může vyskytnout zájemce, který by byt bral hned. Pak bude nájemné hradit on. Výpov. lhůta je ochrana pro nájemce, aby právě nedocházelo z měsíce na měsíc k odchodu nájemníka a on by přicházel o přijem, než by našel náhradu, což se někdy i delší čas, nemusí dařit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karel52
Datum: 12.08.17 22:49

Můžete z bytu odejít kdykoliv, protože smlouva je neplatná. Výpovědní lhůta je podle zákona TŘI MĚSÍCE, pokud je uvedena jiná výpovědní lhůta, nemusíte se tím řídit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.08.17 23:09
avatar

Karel52 - Myslím, že nemáte pravdu. Záleží, na čem se obě strany dohodnou. Mohlo by to být i měsíců šest.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: včera 17:44
avatar

Máte pravdu, Karel neodpovídá správně. Neplatné je pouze ujednání o kratší výpovědní době, ostatní ujednání pravděpodobně (smlouvu jsme neviděli) budou platná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.08.17 23:31
avatar
Smlouva je stále platná, jen ta část o výpovědi je neplatná a místo toho platí tříměsíční výpovědní lhůta dána zákonem.
Takže pro tazatelku je lepší přistoupit na ty dva měsíce.
doplněno 12.08.17 23:34: Blesik: Mohlo by být i šest, pokud se obě strany dohodnou, ale minimální je daná zákonem na tři.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: včera 17:48
avatar

Ujednání o kratší výpovědní době není platné, podle zákona činí výpovědní doba v případě nájmu bytu tři měsíce. V ostatních bodech ale nájemní smlouva pravděpodobně bude v pořádku.

Nájemní vztah lze ukončit (v případě, že s návrhem budou souhlasit obě strany) i písemnou dohodou. Pokud se s majitelem nedohodnete, bude nutné dodržet výpovědní dobu a po celou dobu platit nájemné.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.