Vodárna sigma nenasaje vodu ze studny

Od: Datum: 11.08.17 10:26 odpovědí: 16 změna: 13.08.17 18:28

Zdravím, prosím o radu. Včera jsme měli na cca 2 hodiny vypnutou elektriku, voda po té tedy tekla jen co zasobník dal... po těch dvou hodinách jsem zapl i vodárnu, ale nastal problém čerpadlo ne a né nását, po cca 15 minutách začalo z kohoutku trochu téct, nechal jsem to tedy načepovat cca dalších 15 minut... a pak už tekla, sice to trochu prskalo, ale tekla. Po cca hodině dvou jsem zaslechl jak běží motor od vodárny, řikal jsem si to asi sousedi perou ( máme dvojdomek ), ale ne, zjistil jsem že vodárna běží na prázdno a vodu nedává. nejdřív jsem myslel že je málo vody ve studni, ale té je tam dost. Zkusil jsem to několikrát zalévat, ( cca 3 hodiny jsem pořád zalévál, a zkoušel nasát, vždy to jen vysálo vodu co jsem tam nalil a nic víc) Kde je tedy problém? Když nechám čerpadlo běžet cca 2 - 3 minuty a pak povolim zátku na zalévání vodárny je slyšet jak to nasaje vzduch ( a cítit lehký podtlak) ale žádný extra tlak to není.

Zkoušel jsem sát pusou ale ani náhodou

Někde jsem četl zkusit sát vysavačem ( mám vysavač který může sát vodu) tak jsem to zkusil, ale nic nasál jsem jen trochu a pak už nic.

Když otevřu zátku a zapnu čerpadlo apoložím dlaň na hrdlo, tak to trochu saje, ale nicmoc. Jak moc to má sát?

Vodárna je sigma přesný typ nevím nenašel jsem štítek, ale dle obrázku bude stejná

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.08.17 11:11

Čerpadlo obvykle buď funguje normálně nebo nefunguje. Podle tvého popisu bych to viděl na poruchu sacího koše ve studni (nedrží zpětná klapka/kulička v koši).

doplněno 11.08.17 12:29:

@sigmavodarna: Není náhodou střižený klínek na hřídelce čerpadla? Hřídel pak může být jen lehce unášena třením, ale čerpadlo nesaje. Jinak by pak muselo být čerpadlo zničené delší činností bez vody, nic jiného už mě nenapadá.

Ohodnoceno: 0x

Od: sigmavodarna
Datum: 11.08.17 12:26

hmm, jenže když to zaliji tak ani po 10 minutách voda nezmizí

Od: rv
Datum: 11.08.17 11:43

Třeba si to přisává vzduch. Zvláště, jestli i bezprostředně po zalití nečerpá.

Datum: 11.08.17 12:27

nasaje pouze tu vodu co jsem nalil do trubek,jinak nic víc.. teď jsem někde četl že může být přerušen vodní sloupec, ale jak ho zase napojit?

Od: lamela
Datum: 11.08.17 13:11

Zkuste lehce dotáhnout ucpávku u hřídele .

Od: adi
Datum: 11.08.17 19:34

Dobrý den.

Pusou ani vysavačem to nenasajete, to nepůjde. Otáčí se čerpadlo podle šipky?

Když otevřete zátku, musí to sát, ale jenom když je to plné vody. Když je tam vzduch, tak to skoro nesaje. Zátka je na sání, nebo na výtlaku?

Datum: 11.08.17 21:40

Čerpadlo,pokiaľ je v dobrom stave,tak je samonasávacie,stačí ho zaliať vodou.No časom už nemá tú sílu na nasatie vody,pokiaľ sa v sacom potrubí nachádza vzduch.Odstrániť sa dá tak,že sa sacie potrubie napustí tlakovou vodou.Druhým riešením s neistým výsledkom je,že čerpadlo zalejete,pustite a pochvilke vypnete a znovu pustite,popritom, ak je potreba, zalievate vodou. Čepadlo by malo začať nasávať normálne vodu.Tento postup vytvára v sacom potrubí tlakové nárazy a dochádza ku odvzdušneniu potrubia.

doplněno 12.08.17 09:23:

Priemer sacej hadice by mal byť podľa priemeru na sacej prírube čerpadla.To čo popisujete vyzerá na ozaj deravé potrubie.Pri ukladaní novej hadice do zeme si dajte pozor,na to,aby ste nevytvorili priehlboviny na hadici,má ísť pekne vo svojej osi,aby sa potom nevytváral vzduchový stĺpec pri zalievaní.Ako budete riešiť potrubie v studni je na vás.Ja som plastovú hadicu doviedol ku studni,prechodom som prešiel na pozinkované potrubie dlžke asi 0,5 m s prestupom cez betonovú obruč,dal som tečko a pozinkovanú rúru so sacím košom.prechod cez betón som obetonoval.Do studne už som videl dávať aj PPR trubku,no či dole nelieta koniec trubky so sacím košom pri saní neviem.

Datum: 11.08.17 23:52

zdravím, tak jsem sehnel jiné čerpadlo, novější a jistě funkční.

A dělá to stále, podařilo se mi dnes sním jednou nasát vodu že i se naplnil zásobník a čerpadlo se vyplo. Ale v momentu jak se seplo (zdůvodu otevřeného kouhtku) už nenasálo... takže chyba bude v potrubí, je otázka zda není původní, barák je z roku 1936, a co vím (myslím) to taky nikdy neměnil... ,,nový" je pouze trubka a koš, to se měnilo když mi bylo max 10, dnes je mi 32 , zítra chci koupit tu plastouvou hadici odkaz zde a udělat to komplet nový, jaký pruměr my radíte? Čerpadlo mát toto Sigma pumpy Hranice,typ 32-SVA-2-LM-90-1

Datum: 12.08.17 01:18

Zdravím,
průměr sací hadice vám netřeba radit - dává ho automaticky typ čerpadla ;) Vaše čerpadlo je tady i rozkódováním jeho označení.
Pokud už jste se rozhodl vyměnit celé sací vedení a pokud máte čerpadlo hned u studny (nebo velmi blízko studny), dovolím si radu - nedávejte tam trubky, ale použijte sací hadici. Oceníte to v případě jakéhokoli problému s čerpadlem, se sáním, s košem... Je neskutečný rozdíl při hledání problému demontovat trubky ze studny (např. abyste se mohl podívat, jestli je v pořádku koš) a nebo jen sáhnout a vytáhnout ze studny celou sací hadici i s košem.
Vím, o čem píšu - řešil jsem před několika lety problematické čerpadlo na zahradě (ještě starší typ než máte vy). GO čerpadla trochu pomohla, ale ne úplně, takže došlo k rozhodnutí - trubky ven, problém je v sacím koši. 6m 2" pozink. trubky kvůli váze vytáhnout ve 2 :-P To bylo důvodem k rozhodnutí, že už nikdy trubky, ale hadici. Komplet hadice mi byla rozmluvena (paní vedoucí v prodejně je neskutečně šikovná dáma a vždycky ví, co říká, už sem se o tom mnohokrát přesvědčil), z trubky (jako jste si vytipoval vy) jsem zase měl strach já (proč, to by bylo složité a nadlouho), padl návrh na průhlednou hadici, přírubu, koš a v mém případě ještě jedno kolínko (nechtěl jsem na hadici dělat ostrý oblouk) + samozřejmě šroubovací plastové redukce závit/nátrubek pro hadici a hadicové spony. A těsnění do závitů (teflon. šňůra nebo páska). Smontováno po dovozu na místo za 15min. včetně přesného naměření a nařezání hadice (orientační měření potřebné délky hadice jsem udělal před nákupem). Smontováno s čerpadlem, čerpadlo funkční, vše chodilo. Odstavení čerpadla na 2 hodiny a problém, kvůli kterému jsem to celé dělal byl zpátky. (chovalo se to celou dobu jako u vás - předtím i potom). A pak jsem si všiml, že v hadici je ve vodorovné části vidět malá bublina vzduchu. Hadice byla přesně stejně uložena jako předtím trubky, čerpadlo ve stejné výši jako původně. Takže jsem podložil výškově o 2cm čerpadlo, zalil, odvzdušnil a bylo po problému - čerpadlo musí být nejvyšší bod sání, jinak v sacím potrubí zůstane bublinka je vymalováno.
Hadici jsem použil tuto (název může být jinde třeba jiný) - je průsvitná, nesmí být vystaveno dlouhodobě slunci (nemá UV odolnost). A doporučuji při výměně koupit i novou přírubu na stranu k čerpadlu - z původní trubky se mi ji odšroubovat nepodařilo (PB hořák + hasáky nepomohly a autogen nemám).
Uvedenou opravu (renovaci) jsme realizoval už před 3 roky a vždy, když čerpadlo na podzim odpojuju (uklízím) a na jaře instaluju, si říkám, jak dobře sem to udělal - z práce na hodinu (vždycky někde něco mezi čerpadlem a sací trubkou netěsnilo jak mělo) je práce na 10min. i s uklizením (přinesením) čerpadla a sbalením (rozbalením) sací hadice.
Kdybyste byl z východních Čech či ještě lépe z Náchodska, uměl byl pomoci i s tipem na konkrétní prodejnu atd.

Ohodnoceno: 6x

Datum: 12.08.17 01:58

Super děkuji za rady,(jsem ze středních čech, Jesenice) ráno se optám v prodejně, mám dojem že jsem tam tyto sací hadnice viděl. Ráno to musím rychle dát do kupy, přece jen dva dny bez vody nicmoc

Datum: 12.08.17 02:32

Existují sací hadice jako hotový komplet, ale já na doporučení zvolil sestavení z dílů (viz výše) a nelituju. Ty hotové komplety jsou spíše pro malá zahradní čerpadla na zalévání (mám jednu zákaznici, kde je takový komplet na zahradní gardeně a tam to stačí - malé čerpadlo = malá sací hadice)

Datum: 12.08.17 08:15
Teď si čtu váš příspěvek znova, píšete pokud je čerpadlo blízko studny, tak by jste zvolil sací hadici. No čerpadlo je cca 28 metru od studny, myslíte že stále je vhodná sací hadice?

Datum: 12.08.17 17:32

Asi odpovídám pozdě, ale ...
Na blízkost studny od čerpadla hadici hlavně u zahradních čerpadel (vím, že to není váš případ) proto, že taková čerpadla se na zimu většinou uklízejí, vypouští se voda i ze sacího potrubí (hadice) a z koše. Je podstatně jednodušší po oddělení čerpada od sací hadice tuto vytáhnout i s košem ze studny, vylít z ní vodu a uskladnit klubíčko hadice, než po demontáži čerpadla lézt do studny a vypouštět sací potrubí (vím, o čem píšu, právě takhle to bylo původně řešené u nás na zahradě - v sacím potrubí přes mrazy nemůže zůstat voda).
Ve vašem případě (velké vzdálenost čerpadlo - studna) bych nechal mezi čerpadlem a studnou trubku (musí mít spád směrem do studny, protože je podstatně jednodušší vyvážit do spádu trubku než ohebnou hadici) a svislou část ve studni bych udělal z té hadice (jednodušší opravy a kontroly). Ale záleží na tom, jestli máte na práci s trubkami nářadí, na výrobu sací části z hadice nepotřebujete téměř nic (viz můj předešlý příspěvek).
Ještě k tomu, proč po odstávce čerpadla najednou do té doby funkční čerpadlo nefunguje. Každý sací koš většinou mírně propouští (některé nové dokonce víc než ty staré letité). Pokud je někde v čerpadle nebo v potrubí sebemenší netěsnost, tak když se přestane nějakou dobu čerpat, košem voda vlastní vahou pomalu vyteče do studny a tou netěsností se do potrubí/čerpadla natáhne podtlakem vzduch. Někdy je to maličko slyšet (takové tiché pískání) většinou to ale nepoznáte, jen se objeví problémy při čerpání. Nejčastější místa netěsností jsou ucpávky na hřídeli (přitáhnout, případně vyměnit těsncí šňůry), odvzdušňovací/zalévací šroub, těsnění přírub.

Od: gusto
Datum: 12.08.17 16:50

Zkuste se zamyslet, co se změnilo, že po vypnut proudu a opětovném zapnutí najednou čerpadlo nečerpá, když před tí normálně čerpadlo. Vypadá to, jakoby byl nějak ucpaný sací koš, což je divné, čím by se mohl ucpat. Nebo jestli se vám nějak přisává falešný luft, a nasává se vzduch místo vody, což by bylo třeba děravým sacím potrubím, a zase se dá hádat, jesli je prorezlé někdo pod hladinou vody a voda klesla a díra nasává vzduch? Ale opět to je jenom hádání, co kdyby.

Při zalévání čerpadla stačí zalít vodou čerpadlo tak, aby v něm byla voda, celé potrubí u samonasávacího čerpadla není zapotřebí zalévat, do dvou minut si vodu nasaje samo. Je to slyšet jak se asi tak po minutě a půl změní zvuk a pak najednou uslyšíte že nasává a ihned je také rukou cítit, že se čerpadlo a přívodní potrubí nasátou studenou vodou ochladí. Ale je dobré být při nasávání u čerpadla a hlídat, jestli se náhodou nezačíná dřít, to je nutné ho ihned vypnout a chvilku počkat a hlavně hledat důvody, proč nenasálo. Někdy je dobré otevřít nějaký kohout, aby nasávaný vzduch z potrubí mohl ven a čerpadlo mohlo nasát vodu.

Sací potrubí by mělo mít co nejméně odporů a tím celkového odporu. Takže se obvykle dává co nejméně kolínek a trubka nebo hadice "šestřičtvrtka", tedy 6/4" coulu, tedy jeden a půl coulové potrubí s redukcí na přívodu do čerpadla.

Datum: 13.08.17 15:31

Tak už vodu nasaji, ( vyměnil jsem celé potrubí + koš) a ale neteče mi všude... prostě to nechápu. Od vodárny vedou dvě větve v plastu trubka 32

(1. větev: s vývodem do zahrady z této větve je napojena sprcha, bojler a umyvadlo + zchod vše je v myslím vedeno v trubce vel. 20.

2. větev: vede přímo do sousedního domu ( máme dvojdomek) na tuto větev je napojena kuchyň a celý sousední domek.

Problém je ten že voda mě teče jen do sprchy a do bojléru a z ostatních kouhoutku teče jen čůrek vody.

V sousedním domku teče jen studéná. tedy voda neteče do jejich bojleru.

Kde může být problém?

doplněno 13.08.17 16:23:

Tak jak o tom přemýšlím, že to bude někde přicpaný, ptal jsem se sousedů těm voda teče, mají ještě staré ocelové trubky (asi větší průměr) jen v kuchyni to mají pry slabší tu dělali nedávno novou a vodu mají v plastu. Tak předpokládám že při té opravě se něco uvolnilo a přicpalo to trubky. :-/

Od: rv
Datum: 13.08.17 18:28

Po demontáži baterie by měly být přístupné filtry, které tam každý normální dává. Tak to zkuste.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.