Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vzorec spotřeby tepelného čerpadla

Od: karlos* odpovědí: 28 změna:
Ahoj jak mám postupovat při výpočtu spotřeby energie na vytápění domu tepelným čerpadlem vzduch voda? Chci si spočítat, kolik by mě stála elektřina kdybych tepelné čerpadlo pořídil...

 

 

28 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

0x
avatar totak
Pro běžné topení se počítá 28- 30 W na krychlový metr vytápěného prostoru podle úrovně zateplení objektu a stavu vyplní stavebních otvorů. Když pristoupíš na teorii že TČ vyrobí kilowatt tepla z půl kilowaty dodané energie nebude těžké se dopočítat k hodinové spotřebě. Tabulky na to,kolik hodin denně budeš topit a kolik průměrně dní se dělají podle nadmořské výšky a polohy objektu. V tom směru můžeš buď hádat ( 8 hodin denně od listopadu do dubna) nebo oslovit nejbližší stavební školu s oborem TZB.

 

hodnocení

0x
avatar martincakl

Na Vaši velmi nekonkrétní otázku..moje velmi nekonkrétní odpověď..

Při tepelné ztrátě domu cca 7kW, budou náklady na elektrickou energii (resp. celkové náklady-včetně investic, amortizace a spotřeby další elektrické energie v domě) téměř stejné pokud srovnáváme tepelné čerpadlo versus topení přímotopy..

Pokud by tepelná ztráta objektu byla vyšší, potom se zvyšují i rozdíly mezi topením TČ a přímotopy ve prospěch TČ..

 

jenda2*
hodnocení

0x

Měl jsem možnost porovnat skutečnou spotřebu TČ Comfee ( vzduch-vzduch) s jinýmí spotřebiči. Spotřeba TČ byla při venkovní teplotě 2 až 2,5°C v průběhu měření 560-850 W. Místnost o ploše 2,5x2,5 a výšce 2,5m, nastavená teplota vytápění 23°C. Nejmenší odběr byl cca. 120W.

Za72 hodin byla spotřeba 23kWh při provozu od 06:00 do 17:00 hod.a pak vypnuto.

Pro srovnání jsem použil klasický elektrický ventilátor s příkonem 2kW. Výkon nastaven na 1kWh, teplota v místnosti na 23°C a hodinová spotřeba byla 520 W.

Spotřeba měřena digitálním watmetrem.

Buď TČ nefungovalo a chovalo se jako běžný elektrický ventilátor, nebo je jímané teplo z venkovního vzduchu minimální a pak je vše jen v teorii. Má někdo podobné zkušenosti s realitou?

jendad

Máte pravdu v tom , že některé klimatizace nefungují jako topení. Psalo se o tom i na diskusích , kde předělávaly klimy na vzduch voda . Takže opravdu musí se vybírat a lépe připlatit za ty co opravdu umí topit i při -15°c s COPem 2 .

Jak se říká když dva dělají totéž není to totéž ;)

gifygypit

Skutečný COP 2 při -15°C je zbožné přání, ale hodnota nereálná. Možná, že to nějaký výrobce napíše, papír to snese.

Bohužel hodnoty prodávají, Je to stejné, jako že nová Octavia, spotřebuje průměrně 3,9l nafty na 100km. Reálně se za to nedá jezdit.

 

hodnocení

0x

Ekonomická výhodnost a nevýhodnost je nejvíc ze všeho závislá na politice. Na dotacích ..

jenda2*

To by pak v případě změny v dotacích na slevu elektřiny mohla být docela finanční katastrofa.

No ona je to dost katastrofa i přes dotované ceny energie. Výpočet návratnosti vyšší pořizovací ceny ukazuje že se tepelné čerpadlo začíná vyplácet kolem 15 roku práce ale to je bohužel podle údajů výrobců také předpokládaná životnost soustavy. Takže ve chvíli, kdy by vám to mělo začít vydělávat se vám to začne sypat a úspory vám sežerou opravy a údržba.
jenda2*

Opět jsem se snažil najít dodavatele TČ vzduch voda. Na internetu je jich sice spousta, bohužel ani jeden oslovený nebyl schopech sdělit, kolik při -2°C a teplotě v místnosti 21°C spotřebuje TČ za 24 hod., resp menší časovou jednotku. Ale všichni vědí, kolik se ušetří za otop, přičemž do výpočtu neuvádějí pořizovací cenu !

Podle mě na tvoji otázku nejde ani jednoznačně odpovědět. Neznáš ztráty objektu, další věc jestli ji budeš vytápět z nízké teploty a nebo už jen defakto temperovat.
jenda2*

Sice znám TZ, která je pro celý dům cca 7kW. Na ohřev plynem mi stačí 13m na 24 hod pro teplotu 21°C.

Chtěl jsem řešit pouze jednu novou místnost, kde nemám topení. Elektrickou kostkou pro 21°C je spotřeba na Wattmetru 520 W za hodinu. Na mou otázku musí být odpověď, jinak jsou prodejci jen prodavači snů. Přece nekoupím TČ a pak zjistím, že to žere více, nez obyčejnou kostkou. To pak je celé postaveno na hlavu.

 

jenda2*
hodnocení

0x

Další z nabízených typů je TČ WWBC-9,5 H-B/P. V parametrech je výkon COP (A2 / W35) 7kW / 3,3. V normě je pro tyto čísla uvedeno, že teplota na výparníku jsou 2°C a teplota vody 35°C.

S 35°C radiátory nic nevytopí, je to jen pro podlahové vytápění. U radiátorů by to znamenalo trvalý provoz nebo nejméně 16 hodin. Při spotřebě 2,5 kWh a sazbách tedy zbytečná investice.

¨některé dají i 65 stupnu.. .. ale asi si nikdo nebude dávat tepelko ktere je nejefektivnější při těch 35-40 stupnich na klasicke vysokoteplotní radiatory.. to je nesmysl jak blazen.. asi tak jak si někdo koupí kondenzak a připoji to na vysokoteplotní soustavu.. každy případ je potřeba posuzovat zvlášt a ne plantat vše dokupy.. taky je kravina divat se na 9kw čerpadlo, když potřebuju vytápět max 2kw.. pokud budeš mít tepelko které dá při -2 5 kw a má přitom příkon 2,5kwh a ty budeš odebírat jen 2kw, tak dle mě pokud má inventor tak sniži výkon a tím padem i klesne spotřeba..

 

jenda22
hodnocení

0x
Cena elektriny vyskocila do oblak a v prispevcich neni nejaka odpoved majitele TČ a skutecna spotreba. Jen registruji u nekterych sousedu, ze toto tema je vytaci a nic nechteji prozradit. Na vykon me sol. elektrarny v pohode prozradim, ze sla na min jak polovinu spotreby nez byla pred solarem. Ze 4.4MWh na 2.1MWh.
Za rok 2021-3,7MWh (vytápění). 175m2, zateplený dům z roku 1968. TČ vzduch voda, topení do radiátorů. Vnitřní teplota v domě 22-23stC.
Co tam máte dál?
jenda22
Dal prosim typ TČ a spotrebu el. za 24 hod. Dekuji.

Mitshubishi Zubadan PUHZ-SHW80YAA. (vzduch voda)

Při současných venkovních teplotách denní spotřeba elektrické energie cca 16,9kWh (včerejší den).

jenda22
To vypada slusne. U AC HEATING nejmene 2x tolik a pri sazbe pres 5Kc...
jirik50*

taky jsem letos rozjel nový Zubadan poprvé a ta spotřeba je podobná, letos (blbý to rok) se to budu učit, snad neprotopím majlant

jirik50: Není co se učit. Mitsubishi má výbornou regulaci TČ, ta si vše zařídí sama. Vy jen nastavíte teplotu v referenční místnosti. Ale klidně se ozvěte, pokud si nejste jistý, poradím.
jirik50*

díky, snad vás nebudu muset zneužít, zatím to jede i když teď s vyšší spotřebou než jste uvedl, ale to je větším vytápěným objemem tak uvidíme *palec2*

 

hodnocení

0x

U tepelného čerpadla je spotřeba el. energie (kompresor + ventilátor) je řádově cca 25- 30% z jeho 100% udávaného výkonu...Takový základní pohled na věc... Druhá je, že zpravidla do -10°C to funguje a pak se musí(?) přitápět třeba elektřinou, podle provedení. Teplo z TP je řádově tak do 60-65°C. Vhodná je kombinace samozřejmě s rekuperací...

Kvalitní tepelné čerpadlo funguje bez jakéhokoliv "elektrodotopu" i při teplotách hluboce pod -10°C..(ano, i vzduch voda).

To ano ale ucinnost uz se blizi elektrokotli.

 

Ne.
Ale ani tak to v parametru SCOP není důležité.
Vsak ani dotopy pri spravnem navrzeni nehrajou velkou roli.

Nehrají.

Ale nejsou nutné. Maximálně jako záložní zdroj.

jenda22

Můžete už teď zveřejnit spotřebu elektřinu u TČ včetně přípravy TUV?

Na youtube.cz uvádí pan Košecký u TČ CAR12:

Denně si teď vezme cca 80-100kwh. Je to ale samozřejmě závislé na tepelné ztrátě domu. V ČR se samozřejmě prodává


Levné tepelné čerpadlo - 2. část - první zkouška - YouTube

To je otřes.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]