Nezbytná cesta k nemovitosti - chatě

Od: ® odpovědí: 5 změna:

Dobrý den,kamarád vlastní chatu a nemá k pozemku na kterem chata stojí momentálně příjezd,nebot soused si oplotíl svůj pozemek,přes kerý mu kamarád předtím jezdil. U chaty není garáž a ani garážové stání. Po obci žádá cestu přes jejich pozemek,který navazuje na obecní komunikaci. Má nárok ze zákona jen na přístup k nemovitosti,nebo i na příjezd? V zákoně o nezbytné cestě se píše,že soud může povolit nezbytnou cestu pouze rozsahu,který odpovídá potřebě vlastníka nemovité věci,řádně ji užívat a to i jako služebnost. Půjdeli ted třeba o bytový dům bez garážových stání,povolí vstup ale už né vjezd,... atd platí to i domku nebo chaty pro rekreační bydlení? O jaký paragraf v občanském zákoníku jde? Děkuji.

5 odpovědí na otázku

 

 


1x

Pokud by jsme to brali logicky, tak by u chaty nemělo hrát roli, zda je tam garáž nebo stání, protože přístup autem tam potřebujete z důvodu využívání a údržby chaty/zahrady, sekání trávy, odvoz odpadu, dřevo, dovoz/odvoz materiálu apod. Pokud by obec cestu nechtěla zřídit (myslím si, že tam asi probém nebude), tak bych po obci požadoval dovoz a odvoz materiálu z jejich prostředků, ale samozřejmě to jen selský rozum, teorie a praxe bude jiná.

Žádné bezplatné právo na cestu neexistuje, takže požadovat odvoz, dovoz je hloupost.
Nezbytná cesta je prakticky vždy za úplatu.Ta v sobě skrývá omezení majetku dotčeného pozemku a bude záležet na soudu(znalci), na kolik to vyhodnotí. Může se jednat i o značně vysoké částky.

 


0x
avatar milancukrar

Jak správně píšete, "že soud může povolit". Nikdo nevíme o podrobnostech Vašeho problému, zdali je okolo obecní pozemek, který by šel odprodat. Nikdo nevíme co bylo v kupní smlouvě ohledně cesty. Jak koupil chatu bez cesty?

Jestli se domníváte, že dojdete na obec, a sdělite: "dejte mi ze svého kus pozemku, abych měl cestu" tak to určitě nebude. Proč by obec měla dávat něco pro toho, kdo si koupí domek bez přístupu.

 


0x

§§1029-1036 zákona č. 89/2012Sb. - Občanský zákoník.

Zákon však nejde do úplných detailů!

 


0x

Dobrý den,dnes se mi úplnou náhodou dostalo do rukou sobotní Právo,(z 5.8.2017),kde na straně 18 v rubrice

Právní poradna je naprosto stejný dotaz jako ten Váš zde(dokonce mám pocit,že je to Váš dotaz,ale to není

důležité).Zde na dotaz odpovídá právník-zkuste sehnat,podle něho naděje je.(možná je Právo i na internetu).

Dobré pořízení přeje fero

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]