Topení v Petrách a komínu bez dvířek

Od: odpovědí: 8 změna:

zdravím, mám netradiční dotaz. chtěli bychom v místnosti přitápět kamínky-staré Petry ale bohužel ke spodním vymetacím dvířkům není přístup, jsou zazděná-momentálně je tam provizorní sprchový kout.

mohu v kamínkách vůbec topit? pokud by se komín čistil a padalo by to na dno šachty, kde by se to dva, tři roky nevybíralo, hrozí něco?

díky

8 odpovědí na otázku

 

 


0x
avatar magdon

"...hrozí něco?"

Ano, hrozí. Hrozí zanesení komína až po připojení kouřovodu a následné ucpání komína. To může mít za následek nedostatečný odvod spalin a jejich následný únik do bytu. Nebyl byste první, kdo takovou závadu tvrdě odnesl na zdraví, případně na životě. Ta dvířka a jejich pravidelné vymetání tam nejsou pro srandu králíků. A zaplnění komína ani netrvá moc dlouho, setkal jsem se s komíny, zanesenými až do 3 patra.


doplněno 08.08.17 08:42:

suchý - "nejsem si jist,že Vám ji kominík provede a vystaví revizní zprávu"

Tak to si buďte jistý, nevystaví. Respaktive zprávu vystaví, ale bude na ní okamžitý zákaz komín používat do odstranění závad.


doplněno 08.08.17 09:04:

pecenkav - "Proč si lidi pořád pletou revizi s kontrolou spalinových cest?"

Toť prosté. Je to proto, že se tenhle nesprávný termín často objevuje ve sdělovacích prostředcích a neznalý člověk o rozdílu termínů prostě neví. Je to podobné (ale určitě méně nebezpečné), jako když sdělovací prostředky před pár lety uváděly, že má chodec na přechodu absolutní přednost. Dodnes si to mnoho chodců myslí.

 


0x

Pokud budete topit pouze suchým dřevem tak by to teoreticky mohlo dopadnout dobře,ale u uhlí to bude možná o vyhoření.Další hledisko je,že je nutná roční revize komínu a nejsem si jist,že Vám ji kominík provede a vystaví revizní zprávu.

Když už tady radíš, tak si aspoň něco o tom zjisti, kde jsi přišel na tu nutnou roční revizi? Proč si lidi pořád pletou revizi s kontrolou spalinových cest?


doplněno 08.08.17 08:49:

Pokud chci radit, tak nesmim napsat že si nejsem jist, to znamená, že nevim stejně jako tazatel.

K doplnění: Znám-li odpověď na část otázky + (např.) dřívější stav, mohu odpovědět to, co vím bezpečně. Obratem "nejsem si jista" pak zdůrazním, že část odpovědi je potřeba ještě ověřit jinde. Ovšem i to už může tazatele někam nasměrovat... Záleží samozřejmě na konkrétní otázce → někdy to vhodné je, jindy ne.

 


0x

Zdravím

Předpokládám že půjde o klasický cihlový zděný komín, u těchto komínů není problém u jeho paty na jiném místě např. "z druhé strany" tam kde komín prochází zhotovit vybírací dvířka nová ta se dají zakoupit běžně ve stavebninách jsou buďto betonová (vysouvací) nebo plechová. V příslušném místě se u paty komína vyseká otvor a osadí se dvířky, není to náročná ani dlouhá operace pro zkušeného zedníka či kominíka cca ze dvě hodinky, dle podmínek vysekat vsadit zazdít hotovo.Tam kde nyní bydlím původně také nebyla vybírací dvířka u paty komína, dodělali jsme dodatečně. Při užívání komína bez těchto dvířek hrozí pouze zanesení sazemi až k sopouchu kde jsou napojena kamna a tím = ucpání odtahu spalin (jak již bylo řečeno), vzhledem k této možnosti a využití plné funkčnosti komína doporučuji dvířka zřídit není to závratná investice pokud víte co a jak lze zhotovit i svépomocí.


doplněno 08.08.17 09:15:

Dvířka si zřiďte i když hodláte kamna užívat jen "dočasně", neboť funkční komín se v domě nikdy neztratí, kdykoli nastane nouzová situace (nutnost odstavit cent. vytápění apod.) bude po ruce...

Mnoho lidí udělalo tu chybu, že se rozhodli komín z důvodu neužívání "znefunkčnit", zazdí všechny kom. dvířka a sopouchy případně ještě zaplní zneprůchodní komín (jako to udělal můj známý) což jsou naprosto "zbytečné akce", po letech si většinou "vzpomenou" že by potřebovali na chvíli kamna a stojí před těžko řešitelným problémem. Ten komín bude-li funkční provozuschopný bez závad ničemu v domě nevadí...


šlo by to řešit tak, že bych vyndal rouru od kamen ústící do komína, strčil tam dlouhou ohebnou hadici vysavače na popel a to co bude na dně komína po vyčištění, vysál?

Ano šlo by to i takto řešit po protažení (vyčištění) komína, nicméně dvířka jsou dvířka.


doplněno 08.08.17 21:48:

Samozřejmě jak psal p. Milan C. je nutné také zkontrolovat neporušenost pláště komína po celé délce tzn. musí být celistvý bez děr, prasklin, zvýšenou pozornost je třeba věnovat zejména v místě průchodu komína stropem a střechou, podívat se zda nadstřešní část komína je rovněž celistvá neporušená, v opačném případě je třeba případné díry pukliny zazdít zaomítat. Zkontrolovat zda jsou vymetací dvířka (jsou-li) dobře uzavřená celistvá neporušená.

 


0x
avatar milancukrar

Sirko, není důležité, zdali jsou vybírací dvířka pro saze, ale stav komínového tělesa, kudy budou proudit spaliny. Pokud jste přesvědččen, že stav komína je OK, jen nelze vybrat případný spad do komína, tak to až tak nevadí. Až dojde k zanesení komína až k sopouchu, pak to budete řešit. Třeba vybráním sopouchovým otvorem, nebo jiným způsobem.

Topit můžete, pokud je těleso komína těsné.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]