Staré petry - suché nebo i vlhčí dříví?

Od: odpovědí: 5 změna:

ahoj, mohu do těchto starých peter občas přiložit mokřejší dříví? letošní borovici?

komín je starý zděný, 15x15cm

díky


Staré petry - suché nebo i vlhčí dříví?
5 odpovědí na otázku

 

 


1x

Vždy je lepší dřevo suché, mokré má menší výhřevnost a dehtuje.

 


1x

Zdravím

Myslím že pro spalování dřeva bez ohledu na to v jakém "topidle" spalujete stále platí, že suché je prostě suché, byť přihodíte-li do řádně roztopených kamen sem tam vlhčí polínko nic se zajisté nestane...Topil-li by jste převážně mokrým pak samozřejmě víte že k jeho spálení je třeba nechat více rozhořet přidávat více vzduchu což se ale = větší komínová ztráta, čili nejen že vlhké dá méně tepla neboť se část spotřebuje na odpaření vody ale též je to pak topení "s nižší účinností". U dřeva jež máte "letos" záleží ona "vlhkost" na několika faktorech, pokud by jste totiž měl polínka tzv. "na krátko" jak se do petrušek hodí a sušené např. již od zimy 2017 (leden, únor) skladované doposud v "suchu" pak je pravděpodobné že daná "borovice" bude již v podstatě suchá, dle mých zkušeností je-li dřevo řezáno na krátké kousky (a jde o polínka menšího průměru ) následně uloženo na vzdušném suchém místě kde na dřevo neprší není problém mít dřevo suché již před koncem roku (čili necelý rok). Pokud si nejste jistý velmi pomůže vyskládáte-li si letošní polínka vedle kamen, jakmile začnete přitápět dřevo se rychleji dosuší a v době kdy na něj přijde řada bude již v podstatě suché.

U těchto kamen jež nemají sekundární přívod vzduchu lze k spalování dřeva využít přirozených netěsností horních dvířek s tím že zpočátku kamna roztopíte za plného otevření primárního spodního vzduchu a po čase stáhnete spodní přívod na min. jen tolik aby to hořelo a nehaslo a budete přikládat po menších dávkách = vyšší účinnost v podstatě systém "sporák" ( klasické "střihy sporáků" nemívaly v horních dvířkách sekund. vzduch.)


doplněno 04.08.17 12:54:

Pokud máte k dispozici pouze "vlhké dřevo" pak je lépe koupit si něco málo např. hn. uhelných briket , neboť ty po rozhoření dávají krásné "suché teplo" a po odhoření na žhavé můžete přívod vzduchu do kamen uzavřít = velmi dlouhá pasivní výhřevnost, nižší ale dlouhý výkon bez přikládání přičemž ze žhavého lze opět roztopit i bez užití dřeva na podpal, mezitím si vedle kamen vyskládejte (je-li místo) dřevo na dosušení, dá vám pak více tepla méně námahy s roztápěním a samotným udržováním ohně. Lze užít i brikety dřevěné ale pozor nemají takové vlastnosti jako brikety uhelné. Jen připomínám při zbavování kamen popele je nutno nechat obě dvířka a přívod vzduchu uzavřen, vyroštovat táhlem a kamna ihned neotevírat po odstátí (cca alespoň 5 minut) pak až opatrně vyjměte a vyneste popelník = čistota v domácnosti. (výhoda klasických kamen)

 


0x

Jejda, jako holka jsem na "nich vyrostla". Podle mě určitě můžete, pokud se samozřejmě pravidelně staráte o komín. Taky jsme občas měli vlhké dřevo, nebo uhlí, spálily vše v pohodě.

 


0x

Vlhké dřevo kondenzuje v komínu dřívějších koncepcí a časem vylezou, za vydatného zápachu, spáry v místnosti.

 


0x
avatar magdon

V první řadě tato kamna nejsou určena na topení dřívím, ale uhlím, či briketami. Dříví Vám v nich bude hořet tak rychle, že nestačíte přikládat a žádnou regulací tomu nezabráníte.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]