Pojisteni bytoveho domu

Od: ® odpovědí: 7 změna:

Dobry den prosim o Vasi radu . Jsme SVJ skladajici ze ctyr vchodu s celkem 80 byty . Projednavame pojisteni celeho bytoveho domu . Je nam nabizena pojistna castka kolem 40 milonu kc . Zda se nam to malo , protoze trzni cena bytu je celkem o hodne vysi . Muzete mi prosim poradit , zda si myslime , ze se ma vychazet z trzni hodnoty jednotek nebo z jineho hlediska . Moc dekuji .

7 odpovědí na otázku

 

 


3x

Při pojištění celého bytového domu se vychází z nové hodnoty domu (znovupořízení), při pojištění jednotlivých bytů z nové nebo tržní hodnoty (záleží na pojišťovně). 40 mil. na 80 bytový dům mi připadá ale málo.

 


3x

Vy jako SVJ nemůžete vycházet z tržní ceny bytů, protože součástí pojištění bytového domu není pojištění bytů. To si musí zjednat každý majitel bytu sám. Vy pojišťujete pouze dům a jeho stavební součásti. V tomto kontextu je pojistná částka naprosto přiměřená.

 


0x
avatar ben

Dobrý den, ta pojistná částka je výchozí a stejně ji budete muset, resp. pojistnou smlouvu v průběhu let aktualizovat - takže, budete pojišťovně platit stále více. Zdravím!


doplněno 28.07.17 15:45:

Nedokončil jsem pořádně větu. Takže, budete pojišťovně platit stále více a z jiné (vyšší) i aktuální pojistné částky.


doplněno 28.07.17 15:55:

dance - pojištění bytu není povinnost (předpokládám, že to ani nemáte ve stanovách SVJ). Přesně to nevím, ale kdo není pojištěn, tak by měl škodu uhradit. A co pojištěno bylo, by mělo jít z pojistky (pokud tam pojiťovna nenajde důvod, proč poj. smlouvu neplnit).


A co kdyz ne vsichni vlastnici nemaji sjednane pojisteni bytu . Co kdyz nekomu kdo neni pojisteny vyhori byt a ostatni byty jsou tim zasazeny . Plati se pak vse z pojistky domu nebo bytu?

Primárně se bude platit z pojištění odpovědnosti majitele "vyhořelého"bytu. Když ho nemá, budou se škody na součástech domu platit z pojistky domu, škody na dalších bytech z jejich vlastních pojistek. Pokud vznikne škoda na dalším nepojištěném bytě, měl by jeho majitel škodu vymáhat na viníkovi.

Co patří k bytu a co patří k domu je možné nalézt třeba tady lifeprofit.cz/...


doplněno 28.07.17 17:26:

@pckop: Víceméně máte pravdu, takže jen doplním. Ke každému pojištění domácnosti i k pojištění domu lze sjednat pojištění odpovědnosti za způsobené škody, takže odpovědnost není nutná extra. Dále pokud je viník znám, řeší se rovnou z odpovědnosti viníka a netahá se to zdlouhavě nadvakrát přes vlastní pojistku. Je to stejné, jako u povinného ručení u automobilu.


doplněno 28.07.17 17:41:

@pckop: Ani bych neřekl. Už dvakrát u dvou různých pojišťoven šly z mé odpovědnosti škody, které jsem provozem mé domácnosti způsobil, oba poškození předložili faktury za nápravu škod včetně pořízení nových věcí za zničené a obě pojišťovny vše obratem proplatily. Takže to není tak horké, jak uvádíte.


Ve stanovach opravdu nemame povinnost pojisteni bytu , ale take prave proto mame strach a chceme najit nejakou vhodnou formu , aby byl v pripade nejake udalosti dum financne ( pojistkou) zajisten.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]