Netěsnost potrubí

Od: odpovědí: 13 změna:
Dobrý den, včera jsem si zapsal stav vodoměr na stavbě a dnes jsem zjistil odběr 0,1 litrů (za cca 20 ) hodin. V domě však k žádnému odběru nedošlo. Znamená to, že mi někde teče potrubí? Mám mít obavy?
13 odpovědí na otázku

 

 


3x

Pokud není v potrubí za vodoměrem vzduch nebo není místo potrubí používaná pružná hadice, tak nemůže voda přes vodoměr proudit tam a zpět - i kdyby tam zětná klapka nebyla.

Voda je totiž kapalina, která při běžném talaku ve vodovodním řádu nemůže měnit svůj objem - stalčovat se a měnit objem může jen plyn.

V potrubí nemusí být vyloženě vzduch, ani se nemusí používat pružná hadice, na to bohatě stačí plastové potrubí používané pro rozvody vody z ulice do domů, to už je dostatečně pružné, aby se to kolísání tlaku projevilo pootáčením vodoměru.

A s tou stlačitelností vody bych taky byl opatrný, voda je nestlačitelná, ale pouze teoreticky, obsahuje molekuly kyslíku a ten už stlačitelný je, i když je to minimální změna objemu, ale je to změna.

 


1x

Vem si židli a koukej se na vodoměr, pokud nemáš v pořádku vodoměrnou soustavu, což znamená že na ní musíš mít mimo jiných částí i funkční zpětnou klapku, tak kvůli různým změnám tlaku v potrubí dochází i k občasnému mírnému otáčení vodoměru, pootáčí se střídavě na obě strany a je možné, že zrovna ukazoval víc, ale 1 deci za 20 hodin nic neznamená.

 


0x
avatar mara21

Zdravím,není špatné těsnení mezi vodoměrem?Zkus na vodoměr dotáhnout ty dvě matky,Muže být někde špatný spoj v potrubí.Nebo může byt špatná zpětná klapka ve vodoměru. ;)

Pokud by bylo špatné těsnění u vodoměru, tak by viděl kapat vodu ze šroubení. Matku múže dotáhnout jenom jednu, na druhé je plomba.

 


0x
Víte jistě, že se jedná o 0,1L? Záleží jaký typ vodoměru máte zda zobrazuje na číselníku celé m3 a 4malé ciferníky ukazuji stovky, desítky jednotky a desetiny litru nebo máte na číselníku desetinou čárku se třemi místy na litry a malý ciferník na 0,1l nebo digitální buď jste špatné odečetl a zapsal první hodnotu nebo dochází k malému prolínání nebo odkapu. Některé vodoměry bez zpětné klapky také reagují na změnu tlaku v řadu kdy při vysokém tlaku se voda přetlačí za vodoměr a při poklesu tlaku zpět ale díky rohatce neumožnůjicí zpětné odečítání už zůstane spotřeba na číselníku načtená i když voda nebyla odebrána. Chtělo by to delší interval měření a ujistit se že odečítáte správně.

 


Děkuji všem za reakci. Teď mne nepadl další možný důvod... Mám bojler 160l. Voda v něm byla v okamžiku, kdy jsem se díval na vodoměr ohřátá na nějakou teplotu. Po 20ti hodinách teplota vody klesla a tudíž voda zmenšila svůj objem (o těch 0,1l) a tak se voda v domovních rozvodech doplnila. Co myslíte? Je to možné?

Sam

Pokud je v pořádku zpětná klapka u bojleru, tak to možné není.

Vodu do boileru doplníte otočením ventilu, nikoliv samostatně. Kontrolujte denně stav vodoměru, zdali se změna stává stále, nebo jen nějaká anomalie. Třeba překouknutí čísel. Nevěřím na ztrátu 1 dcl vody za 20 hodin.


Zkusím popsat znovu situaci, o které si myslím, že nastala:

1) je plně napuštěný bojler a domovní rozvody;

2) voda v bojleru je ohřátá na 50 stupňů Celsia;

3) během 20 hodin dojde k poklesu teploty vody a tím i k zmenšení jejího objemu;

4) to se projeví tím, že tlakem ve vodovodním řádu dojde k doplnění vody v bojleru / domovním řádu.

Nechápu, jaký význam má zpětná klapka u tohoto případu. Nic zpět nejde.

Co na to říkáte?

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]