Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Topivo do krbovych kamen

Od: ilonkaa* odpovědí: 5 změna:

Dobry vecer chtela jsem vas poprosit mate nekdo zkusenost s hnedouhelnymi briketami nebo lisivane pelety do krb.kamen klasicke peletky mela znama a prasklo ji sklo Dekuji vam za rady a zkusenosti Preji hezky vecer Ilona

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

2x
avatar clayman
Mám pár kil hnedouhelnych briket kdyby v noci krutě mrzlo. Jinak topím výhradně dřevem. Je zajímavé že tyhle brikety z Obi sice vycházejí dráž než dřevo, ale levněji než plyn.
U každých kamen je přiložen návod čím v nich lze topit. Pokud výrobce uhelné brikety povoluje, musí je kamna vydržet jinak je to na reklamaci. Ovšem musíte dodržet i dávku, která se uvádí jako kg spáleného paliva za hodinu.

 

kepler*
hodnocení

2x

S hnědouhelnými briketami mám nepříjemnou zkušenost. Měli jsme je v uhelně skladované ve vrstvě až 2 m. Část briket byla vlivem otěru a vlka rozpadlá na prach, došlo k záparu a následně k doutnavému vznícení. To vše nepozorovaně přes noc. Ráno už kouř pronikl až do bytu a měli jsme ho hodně zakouřený. Museli přijet hasiči a celý obsah uhelny vyhrabali na prostranství před domem.

janm*

Zdravím

Hn. uhelné brikety musí být pochopitelně vhodně skladovány, vyšší vrstva ač se to zapovídá by ani tak nevadila důležité je ale sucho, a pokud možno přebytečný prach dát pryč. Dobře uskladněné brikety mi vydržely bez problému cca 10 let jsou stále jako nové, troufl bych si je skladovat i mnohem déle, je to vše o vhodných podmínkách.

Hn. uhelná briketa je na rozdíl od uhlí vhodná k přímému přikládání protože tak nekouří nezanáší sklo a dává krásný žár, samozřejmě i zde jako např. u dřeva platí že je třeba mít kamna dobře zregulovaná (vzduch) tzn. po roztopení kamen dřevem naložíme cca ze čtyři nebo víc briket (dle formátu větších stačí méně) za dostatečného přívodu primárního vzduchu necháme řádně rozhořet pak postupně stáhneme primární vzduch tak aby brikety hořely ale nehasly přičemž sekundární vzduch můžeme z otevřené pozice mírně přivřít (vždy ale tak aby se stačili dopalovat plyny a kamna nekouřila) Postupně dle nároku na teplo můžeme přiložit vždy po jedné až dvou briketách doporučuji ještě do plamenů. Po odhoření briket na žhavé kdy již nehoří plamenem ale krásně celé červeně žhnou můžeme přívody vzduchu do kamen téměř úplně uzavřít nejsou-li kamna 100% těsná pak místo milililiškvíry můžeme primár (spodní vzduch pod rošt) zavřít úplně, sekundární vzduch v každém případě také. Nastává velmi dlouhá stáložárná fáze kdy se do kamen nepřikládá kamna budou hřát mnoho hodin bez nutnosti obsluhy.

PODSTATNÉ: Abychom využili plně kvalit uhelných briket je záhodno aby měla kamna pohyblivý rošt jež je ovladatelný zvenku bez nutnosti otvírat dvířka. To má dvě zásadní výhody, chceme-li např. druhý den kamna "restartovat" pak stačí přiložit trochu dřeva . ze dvě brikety (nebo jen brikety) dvířka uzavřít pak roštem provzdušnit ale tak aby vše žhavé neskončilo v popelníku nastavit přívod prim. vzduchu na maximum a kamna se nám za pár minut opět rozhoří. Druhou výhodou je zbavování se popela. Brikety mají velmi jemný popel, pokud kamna uzavřeme řádně vyroštujeme necháme odstát a až následně vyneseme opatrně popelník (ideální jsou kamna s větším popelníkem, popele je více než ze dřeva ) zachováme si doma téměř naprostou čistotu tzn. nikde pak nebude jemný popílek a briketami tak lze topit celou sezonu. Nicméně i v krbovkách bez pohyblivého zevně ovládaného roštu lze brikety užít v tomto případě většinou jako doplňkové palivo pro udržení kamen v chodu zejména přez noc.

 

hodnocení

0x

SA peletkami máme zkušenost dobrou, s briketami žádnou. Asi vada skla, to musí vydržet. Topit se dá i dřevem, ale musí být vyschlé, jinak černá sklo.

 

hodnocení

0x

Dodrý den, Nevím, jaká krbová kamna máte, ale fór je v tom, že Vy ta kamna můžete živit, čím chcete, třeba i směsí dřeva a uhlí nebo těch uhelných briket, akorát musíte dávat si pozor na to, že každé palivo má jinou výhřevnost a každé potřebuje jinačí regulaci vzduchů (primární a sekundární), abyste ta kamna "nepřetáhla", jak se říká. Dobrý takový návod napsal rádce přede mnou. Jinak je to ale také o konstrukci těch kamen, kterou neznáme, jestli mají rošt a popelník nebo jsou jiné konstrukce, to je těžko poradit. Do krbovek nebo jakýchkoliv kamen bych se třeba nebál hodit pár kousků černého uhlí (ale hodit pod vrstvu žhavých polen dřevěných, aby to zbytečně nedýmilo), je to také hodně o zkušenostech s kamny a umění topit (nastavit optimálně vzduchy pro uhlí nebo po dřevo může být u daných kamen a komína jiné než u těch stejných a větším tahu komína). Je to zkrátka o zkušenostech, už jsem topil v ledasčem, mám tu dva takové systémy na topení - jeden na dřevo a jeden na uhlí - a v podstatě umím obojí, to, co jsem napsal, je jen teorie, to nelze brát doslova, ale lze to, je to jen o zkušenostech s tím. Topení tuhými palivy není jen tak, to se musí umět, aby to smysl mělo, dva tři měsíce se to budete učit, za rok povíte, že už o tom možná něco víte. Za dvě zimy na to přijdete úplně. Ale třeba i dříve, to strašit nechci. S pozdravem Ondra

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:
Otázky na téma uhelne brikety

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]