Svislé kouřovody s funkcí komínu

Od: Datum: 15.07.17 22:42 odpovědí: 13 změna: 16.07.17 15:11

Zdravím vás,
máte někdo zkušenosti s tímto provedením? Pokud ano, rád bych doporučení na firmu, kterou jste pro montáž zvolili.
Případně pokud jste jej stavěli svépomocí, tak prosím o rady.
Potřebuji takto vyřešit odvod zplodin z chaty, hřeben střechy je od přízemní podlahy 6,5 metru.
Krbová kamna HS Flamingo KUALA s vrchním odvodem mám v přízemí a rád bych kouřovod vedl z kamen skrz patro rovnou do střechy.
Kouřovody mám zatím dva (120mm x 1000mm) -1.5mm ocel, jaké další komponenty mám dokoupit, pokud bych se komín rozhodl sestavit svépomocí? Střecha je pod úhlem 50°.
Bude mi stačit dokoupit další metrové kusy kouřovodu co už mám + komínový střešní přechod 50°, na přechod nerez roura a na rouru stříšku?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 15.07.17 23:51
Je dobre, aby kourovod byl nad stropem izolovany. Hlavne z duvodu mozneho vzplanuti pudy. Je na to norma, jakou muze mit komin teplotu.
No a az kamna doslouzi, tak jak? Demontaz kourovodu?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm®
Datum: 16.07.17 00:03

Zdravím

Až kamna doslouží mohou použít jiná s horním vývodem o průměru 120 ale jelikož má většina současných krbových kamen průměr spíše 150 bylo by možná lépe udělat již nyní kouřovod ve funkci komína o větším průměru a kamna připojit přez redukci. Otázkou ale je, zda by nebylo jednodušší udělat komín klasický tzv. "po fasádě" tzn. např. zděný zvenku chaty jež bude přiléhat k její stěně, výhodou tohoto řešení by možná bylo vyhnutí se průchodu přez strop a krov. (nemusí se řešit zaplechování /riziko zatékání/ tepelné odizolování při průchodu hořlavými konstrukcemi ) Nebylo by to jednodušší? Zásah do chaty by byl jen jeden odizolovaný průchod skrz stěnu , pokud je chata zděná pak by to bylo ještě jednodušší, navíc by nebylo v budoucnu tolik omezení ohledně výběru kamen, tzn. šlo by užít i kamna se zadním vývodem...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.07.17 07:20

Děkuji moc za odpovědi.
případná výměna kamen by přece nebyla nijak složitá.
Ano, i má kamna mají vývod 150mm, mám na nich ale redukci pro 120 mm kouřovod, protože předchozí majitel měl kouřovod vyveden pouze skrz nosnou zeď vena a díra je právě 130 mm. Já měnil pouze kamna, samozřejmě bude lepší potom koupit vše na 150mm.
Chata má pouze dvě místností - přízemí a patro, kde je jeden vstup do patra - otevřené schodiště. První týdny jsem zaboha nemohl dostat teplo nahoru a tak mě napadlo, udělat cirkulaci vzduchu. V protějším rohu, úhlopříčně naproti schodišti, jsem do stropu udělal díru 20 x 20 cm. Nyní vzduch cirkuluje - otvorem jde nahoru vzduch teplý a po schodech dolu studený. Takže otvor skrz strop už mám.
Tento typ komína chci právě proto, aby délka kouřovodu byla co nejdelší a zároveň mi posloužila co nejvíce jako topné těleso i ve vrchním patře. Připadá mi strašná škoda teplo ihned po metru vyvést ven skrz chatu. Přízemí je pouze 2 metry nízké. Takže, díru skrz strop do vrchního patra mám, teď jen udělat díru do střechy, což by neměl být žádný problém, je tu pouze sádrokarton, 10 cm izolace a za ní už jsou střešní latě.

Od: janm®
Datum: 16.07.17 08:56

Zdravím

Rozhodnutí je samozřejmě na vás obě možnosti jsou realizovatelné. Většinou je ale kouřovod od místa průchodu stropem už izolovaný což znamená že toho tepla z něj nahoře mnoho nebude. Předpokládám že chata není velká tam by to měla jedna kamna zvládnout hravě i pokud by byla řešená do klasického komínu, otázka je, zda-li jsou tato kamna pro tamní podmínky dostačující.


doplněno 16.07.17 09:17:

P.S.

Pokud totiž máte kamna napojena "provizorně" tzn. pouze přez zeď bez komínu pak sice fungovat budou ale je možné že nemají dostatečný tah ten právě generuje komín na základě teploty spalin, kamna mají psanou účinnost 78,1 % čím vyšší účinnost tím více tepla předají do místnosti a tím méně do komína ovšem vyšší účinnost také znamená vyšší nároky na tah komína a pokud nyní komín "není" kamna nemusí dosáhnout běžného provozního výkonu = nestačí...Další věcí je délka samostatné činnosti kamen, pokud jde o kamna s krátkým spal. cyklem pak po vychladnutí bude chatka vychladat a ráno zima, proto jsou na trhu i kamna na dřevo jež vydrží déle ovšem jsou dražší některé výrazně, další cestou jak prodloužit výkon jsou stáložárná paliva uh. brikety či uhlí (šachtová kamna odhořívání shora např.) ty zajistí ve stáložárné fázi nižší zato ale trvalý výkon a tím pádem bezpečně pokryjí tepelné ztráty čímž jednak nedochází k vychladání a zároveň např. "nedotopení" další místnosti či toho podkroví...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.07.17 10:48

Omlouvám se, že jsem se nerozepsal hned napoprvé, nechtěl jsem psát dlouhý příspěvek.
Jednu zimu jsem si zde už zkusil, kamna jsem kupoval v listopadu a celou zimu s nimi topil.
Chatka má spodní patro 4x4 a vrchní 6x4. Potom, co jsem udělal otvor do stropu/podlahy, tak jsem vršek zhruba po hodině a půl vyhřál na přijemných 22°C.
Kouřovod byl skutečně jentak provizorně - nad kamny teplovzdušný výměník svisle, koleno 90°, metr a půl kouřovod vodorovně skrz zeď, venku další koleno 90° a metrový kouřovod svisle.
Když jsem se vracel po celém dni mimo, bylo tam opravdu nepříjemné chladno, v největších mrazech zde bylo večer po celodenním netopení pouhých 8°C, to jsem samozřejmě ani nestihl za večer vytopit celou chatku nad 16°C.
Když tolik nemrzlo, bylo zde po příchodu 14-16°C.
Ano, po čase jsem na toto všechno přišel, co mi zde píšete. Jenže kamna jsou už koupená, dřevo z loňského léta se mi zde také suší, takže momentálně přecházet na jiné topidlo se mi nechce.
Teď bych měl na Vás dotaz, spodní patro s kamny je kuchyň, vršek je obývací místnost / ložnice. Ten otvor na cirkulaci kudy bych rád vedl kouřovod jsem udělal 20 cm od zdiva. Proč se musí kouřovod izolovat až ke komínu, pokud jde skrz strop do další místnosti? Chápu izolaci přímo v otvoru (která je nejspíše kvůli složení vrstev podlahy) a ve střeše, který bych vyplnil speciální minerální vatou ale kouřovod který by se táhl místností, bych právě rád nechal odizolovaný aby topil. Proč jej nemohu nechat odizolovaný?

Od: janm®
Datum: 16.07.17 10:59

Pokud si to necháte udělat pak to takto většinou dělají. Kde kouřovod vysloveně "musí" být zaizolován je minimálně těsně v podstřeší a nad střechou, jinak se izoluje kvůli teplotě spalin tedy kvůli tahu, ale myslím že pokud by v podkroví izolován nebyl nebude to mít na tah zásadní vliv neboť kouřovod bude "uvnitř".(tedy v teple) V místě průchodu skrz strop by vlastně nemusela být žádná vata, velmi bezpečné by to bylo i tak, že by kolem kouřovodu zůstal neuzavřený prostor, jednak by kolem toho mohl volně proudit vzduch jednak by nemohlo dojít k přehřátí dřevěné konstrukce a jednak by to bylo neustále na očích. Otvor by se udělal o něco větší aby mezi horkým kouřovodem a dřevem byla dostatečná vzdálenost, případně kolem kouřovodu v místě průchodu ještě jeden plechový prstenec tak aby mezi ním a kouřovodem a ním a dřevěným průchodem byl volný prostor kde by mohl volně proudit vzduch, kouřovod by musel být zajištěn vůči samovolnému posouvání do stran.


doplněno 16.07.17 11:08:

Nahoře v místě od podlahy kde kouřovod pokračuje ke střeše bych dal kolem kouřovodu nějakou ochranu, např. z drátů či tenkých pásovinek svařený ochranný prstenec aby nemohlo dojít k náhodnému dotyku s horkým kouřovodem nebo k němu někdo bez rozmyslu nepřistavil např. skříň apod. ,byť tam tedy bude i ten volný otvor takže to každého asi napadne.

K těm kamnům, díval jsem se na cenu nejsou drahá takže by šla např. za pět sedum tisíc střelit a zakoupit jiná, záleží jen na vás. Co se týká dřeva, dřevo se dá užít na přítop i jako nezbytný podpal na stáložárná paliva, leda že by jste měl "peleťáky" tam pochopitelně nee, také by to byla možnost ovšem peleťáky mají jednu velkou nevýhodu a to u nás v ČR drahé palivo jako = plyn a myslím že už to není takové "kouzlo".


doplněno 16.07.17 11:13:

Je ale třeba mít stále na paměti že pokud máte kouřovod ve funkci komína pak "oficiálně" k němu nemůžete připojit jiná kamna než s horním odtahovým hrdlem jež správně umožňuje vybírat saze zevnitř topidla čímž je výběr případných dalších kamen omezen.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.07.17 11:11

Výborně, děkuji moc za pěknou odpověď.
Chatka je zděná, podlaha je tedy z několika vrstev - duté tvarovky, polystyren, ipa, slabší vrstva betonu atd.
Taky bych to ale nechal raději otevřené kvuli proudění vzduchu. Kouřovod bych zajistil proti posunu uchycením o krokve.
Vyřeším to tedy takto, ještě jednou děkuji.
PS:
Až kamna časem odejdou, koupím nejspíš Petry a půjdu do uhlí. Uvidím časem.

Od: janm®
Datum: 16.07.17 11:18

Ano myslím že je to nejbezpečnější řešení, protože i nehořlavá izolace může zároveň bránit odvětrání a do jisté míry místo průchodu skrz hořlavý strop zahřívat. Pouze je nutné dbát na dostatečnou vzdálenost kouřovodu od hořlavých materiálů a pro jistotu bych tam dal ještě ten prstenec (např. z kouřovou většího průměru) tak aby mezi prstencem a kouřovodem a prstencem a hořlavým stropem nebo materiály byl volný prostor, kde bude volně proudit vzduch, tím prstencem se většina tepla odrazí od kouřovodu zpět čímž to nebude tak sálat směrem k průchodu + nahoře kouřovod chránit X popálení např. náhodným dotykem.


doplněno 16.07.17 11:20:

Dnes už jsou "petry" i prosklené např. Vulkan nebo Calor A (už se nevyrábí) při nárazovém topení by mělo jít užít i Kamino 8 nostalgia (také sklo) jsou to vlastně uhelná násypná kamna a krbová "v jednom" lze užít tak i tak, pouze nevím zda by výkonem nepřetápěla ovšem při nárazovém vytápění by nemusel být problém a také ve stáložárné fázi kdy uhlí nebo brikety jen žhnou je výkon podstatně nižší zato ale trvalý = tepelný komfort.


doplněno 16.07.17 11:24:

Aha zapomněl jsem že kamna musí mít horní vývod čili co jsem uvedl neplatí musel by jste volit např. Kamino 8 mátra,(také sklo) ostatní možnosti padají byť "neoficiálně" by to také fungovalo jen by jste měl problém s kominíkem. Omlouvám se

Ohodnoceno: 2x
 
Od: janm®
Datum: 16.07.17 11:28

Jinak u peter "bez skla" tedy u neprosklené "klasiky"vzhledem k hornímu vývodu lze volit např. kamna minor nebo major od La Nordiky anebo kamna nera 10 apod...


doplněno 16.07.17 11:36:

A ještě jsem zapomněl v místě kde kouřovod půjde přez průchod podlahy směrem nahoru by ten průchod měl být shora zakryt horizontálně např. jemnějším kovovým pletivem aby nemohlo docházet k náhodnému "pádu" malých předmětů směrem dolů na plotnu kamen, např. různé papírky, tužky, apod., anebo od země otvor uzavřít druhým kouřovodem většího průměru který by končil např. až metr od podlahy, pak by odpadla nutnost chránit horký kouřovod před náhodným dotykem tím "drátěným" prstencem, volný průchod by byl zachován ale zboku by se k horkému kouřovodu nic nedostalo ani nespadlo průduchem kolem kouřovodu dolů...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.17 11:30

Neomlouvejte se, já si toho všiml, zrovna jsem se na ně díval.
Děkuji Vám za všechny informace.
Ještě bych se rád zeptal - kouřovod se tedy napojuje přímo do komínového střešního přechodu a na něj přijde už jen další například metrová část se stříškou?

Od: janm®
Datum: 16.07.17 11:42

Průchodky přez stěnu z hořlavého materiálu jsem kdysi viděl na netu zkuste pohled, tam naleznete i detaily.


doplněno 16.07.17 11:46:

http://www.kominy-prodej.cz/ukonceni-komina/

například...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.17 13:45

Myslíte, že je blbost nyní dokoupit zbylé dílce 150mm kouřovodu včetně přechodky ze 120mm?
Jak jsem psal, kamna jsou 150 mm, bohužel mám redukci na 120 mm + teplovzdušný výměník a zbytek kouřovodu také 120 mm, takže abych nemusel kupovat vše znovu ve 150 mm, rád bych to v horní polovině rozšířil.
Bude to tedy takto - kamna 150 mm s redukcí na 120 - teplovzdušný výměník 120 mm, 2 metry 120 mm - přechodka opět na 150 mm a zbytek kouřovodu včetně střešní průchodky bude150 mm.

Od: janm®
Datum: 16.07.17 15:11

Obecně ale platí zásada, že odkouření by mělo být stejné anebo může být větší než odtahové hrdlo kamen zužovat by se ale nemělo, čili tak jak to máte bych to nerealizoval, s funkcí být problém nemusí ale s kominíkem by asi byl, čili máte-li chatičku např. pojištěnou bude také třeba to mít tak jak to "má být". Nehledě k tomu že kamna s odtahov. hrdlem 150 by měla mít celou spalinovou cestu min. 150 nebo více např. 160, nikoli však méně. Redukovat menší odtah. hrdlo kamen na větší ničemu nevadí. Tzn. uděláte-li to celé např. 150mm pak si klidně můžete pořídit kamna i 120 mm (např. kamino mátra 8) a za kouřovým hrdlem zredukovat na větší kouřovod, nemělo by to být ale obráceně tzn. kamna např. 150 a kouřovod 120, snad na 140 ano, ale když už to budete dělat tak máte-li teď kamna 150 udělejte vše 150 později můžete dát i kamna 120 ne ale naopak.


doplněno 16.07.17 15:35:

P.S. U kouřovodů s funkcí komína si nejsem jistý s redukcí z menšího odtah. hrdla kamen na větší průměr odkouření ačkoli jinak u klas. komínu je to tak jak jsem to popsal. Před zhotovením doporučuji konzultovat s kominíkem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.