Uzavření plynu ze strany správce plynovodu

Od: Datum: 14.07.17 17:24 odpovědí: 8 změna: 15.07.17 15:32

Dobrý den,

v naší ulici probíhala rekonstrukce plynovodu. Po ukončení rekonstrukce a znovunapojení celého domu nám přišli znovu připojit byt. Při tom bohužel shledali závady na plynoinstalaci. Jedná se o plynovod vč. plynoměru obložený sádrokartonem bez větracích mřížek, špatné napojení komínu od karmy, nedostatečné odvětrání koupelny. Toto mělo za následek, že nám nechali plynoměr uzavřený s tím, že sami rozhodně nesmíme plyn pustit.

V bytě jsme v nájmu, bohužel majitel nemůže momentálně z osobních důvodů zařídit nápravu všech nedostatků. Potřebuji poradit firmu (v Praze), která mi dokáže říct, co vše přesně je špatně, co konkrétně je potřeba udělat, a která je v ideálním případě rovnou schopná napravit všechny nedostatky a nakonec vše zrevidovat, vystavit potvrzení a plyn pustit.

Prosím o radu, kdo jste se s podobným případem setkal, jak postupovat, koho oslovit...

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.07.17 17:42

Než budete shánět firmu, potřebujete opravit ten komín včetně revize - bez té plynovou revizi nedostanete. A nesmí být starší než půl roku.

Máte nějakou zprávu od plynařů, kde jsou uvedeny konkrétní závady?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ml
Datum: 14.07.17 17:53

Bohužel nemám, v ten moment mi to nedošlo, byl jsem dost šokovaný... Ale zkusím od nich ještě vyžádat. Technik si to dokonce fotil a něco zapisoval. Každopádně mi z toho co říkal plyne, že je potřeba udělat díry do sádrokartonu, osadit mřížky. V koupelně uřezat dole dveře a spravit to napojení trubek nad karmou.

Tuším, že firmu, která by to udělala vše komplet včetně revize asi nenajdu a budu potřebat

1) někoho kdo řekne, co konkrétně (rozměry mřížek apod) je potřeba

2) provede tyto "stavební" úpravy + nekdo další na úpravu komínu a jeho revizi

3) provede revizi celé plynové instalace

Každopádně by se mi hodil nějaký seznam kontrol a revizí, co je potřeba mít. V bytě je plynoměr, dále 2x wafky a 1 karma. Můžete poradit? Kontrolu těch wafek a karmy jsem nechával dělat na podzim - ke každému spotřebiči mám jakýsi papír od plynaře.

Datum: 14.07.17 19:01

Každopádně mi z toho co říkal plyne, že je potřeba udělat díry do sádrokartonu, osadit mřížky. V koupelně uřezat dole dveře a spravit to napojení trubek nad karmou.
Vyžádejte si písemný doklad o konkrétních zjištěných závadách včetně kontaktu na technika či jinou odpovědnou osobu. Plynoměr nesmí být nepřístupný vůbec - když se budou osazovat mřížky, mohla by rovnou i dvířka (tak velká, aby byl plynoměr přístupný nejen pro odečet, ale i pro případné opravy, výměnu a pod.)

Mřížka v koupelnových dveřích má mít 200 cm2.

Pokud tam máte spotřebič do komína - což ta karma asi je - bude možná potřeba 4Pa měření (ověření možnosti vzniku nepřípustného podtlaku v prostorech, ve kterých se vyskytuje potenciální zdroj CO) a zřejmě i detektor.

Ten sádrokarton a mřížku do dveří si můžete udělat sám, v první řadě potřebujete kominíka - teď je léto, celkem volno, mohlo by to jít rychle. Co se plynu týče, záleží, zda nejsou další závady - což teď nevíte.

Kontrolu těch wafek a karmy jsem nechával dělat na podzim - ke každému spotřebiči mám jakýsi papír od plynaře.
Mohl byste definovat "jakýsi papír"?

Každopádně by se mi hodil nějaký seznam kontrol a revizí, co je potřeba mít.
Revize elektro 1x za pět let, revize plyn (plynoměr, rozvod, spotřebiče) 1x za tři roky - ve 2 letech mezi roční kontrola (ale na tu lidé moc neslyší), 1x ročně revize komínu + vyčištění (ale to se většinou dělá kompletně pro dům); před topnou sezónou se doporučuje vyčištění topidel, případně i té karmy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ml
Datum: 14.07.17 19:35

Díky moc!

Vyžádejte si písemný doklad o konkrétních zjištěných závadách včetně kontaktu na technika či jinou odpovědnou osobu. Plynoměr nesmí být nepřístupný vůbec - když se budou osazovat mřížky, mohla by rovnou i dvířka (tak velká, aby byl plynoměr přístupný nejen pro odečet, ale i pro případné opravy, výměnu a pod.)

Vyžádám. Napsal jsem to neúplně, plynoměr přístupný je, dvířka tam jsou, tak by možná stačilo je vysadit, vznikne tak díra cca 35x25 cm. Dále v tom sádrokartonovém "sloupu" jsou i jističe, ke kterým jsou další identická dvířka, ty můžu také vyndat.

Mohl byste definovat "jakýsi papír"?

Pardon. Jedná se o "Servisní protokol (plynového) zařízení".

revize plyn (plynoměr, rozvod, spotřebiče) 1x za tři roky

To je tedy to co pak potřebuji, aby mohl plyn znovu být zapojen?

ve 2 letech mezi roční kontrola

Tomuto nerozumím, jak je to myšleno..? Můžete upřesnit prosím?

Datum: 14.07.17 19:53

Dvířka vysadit nevím, zda pomůže - rozhodující je přístupnost. Musíte se podívat, jestli by případná demontáž/montáž byla proveditelná. Ale jestli je to v závadách, tak asi ano - technik to viděl "naživo".

Servisní protokol je ta prohlídka a vyčištění - ne revize nebo kontrola.

Budete potřebovat výchozí revizi včetně tlakové zkoušky na celý byt. Jenže ta závisí právě na odstranění závad, které zatím neznáte.

Revize - kontrola - kontrola- revize...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ml
Datum: 14.07.17 20:02

Děkuji mnohokrát za pomoc!

Nějaký tip na slušnou firmu/technika provádějící revize a další potřebné zkoušky (tlak, 4Pa, jak jste zmiňoval..) v Praze náhodou nemáte?

Díky a hezký večer.

Datum: 15.07.17 08:27
avatar

Toho revizáka si nejspíše stejně nemůžete přivolat, protože nejste majitel bytu. Nám chodí revize vedení a všech plynových spotřebičů revizní pracovník a také kominík, protože je objednalo a zaplatilo družstvo, které je majitelem domu. A ti když příjdou, tak přesně zjišťují, do jakého bytu vstupují. Kdo je majitelem. Nevím přesně jak často, ale nejméně jednou za rok.


doplněno 15.07.17 16:50:

Jeduško, myslíš že i ten, který nemá vůbec žádné právo v bytě být, si může nechat zapojit plyn?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.17 15:32

Toho revizáka si nejspíše stejně nemůžete přivolat, protože nejste majitel bytu.
To není pravda. Samozřejmě může - dokonce musí, pokud chce zapojit znovu plyn.


doplněno 15.07.17 17:00:

Nerozumím, babko - koho myslíš tím "který nemá vůbec žádné právo v bytě být"?
Do žádosti o připojení se uvádí trvalé bydliště, dokládá občanským průkazem, případně předkládá plná moc.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.