Šedé omítky za socialismu

Od: Datum: 13.07.17 21:55 odpovědí: 41 změna: 18.07.17 08:30
Proč za socialismu bývaly takřka všude bez výjimky na domech šedé omítky? Ať už paneláky, státní instituce, jzd atd. To všichni brali od jedné firmy nebo nebylo nic jiného? Ted uz ten hnus skoro nevidím ale zajímá mě to.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.07.17 22:01
avatar

Ne, nebyly jenom šedivé.

Byly i béžové, někde růžová, zelená, bílá. případně kombinace, někde s vyškrabanými, černými pruhy, které oddělovaly již zmíněnou šedou a béžovou. Taková omítka byla dražší.

Většinou to byl stříkaný, levnější břizolit, anebo dražší, ale nepřekonaný a nepřekonatelný, kvalitní škrábaný břizolit. Kam se hrabou dnešní moderní omítky. Za pár let /u levnějších a neošetřených/ vidíte pruhy, závoje šedivé plísně, nebo zeleného mechu. nazatracujte, všechno v minlisti nebylo tak špatné.

Jiné druhy omítek také byly, hlazené a nabílené, nebo nahrubo naflákané a tvořily takové pahorky, atd.

Na paneláky a státní budovy se bralo co bylo nejlevnější a nejdostupnější. Panel tak již byl upraven z výroby.


doplněno 13.07.17 22:37:

Tak Blesiku ono i oblečení bylo tmavé, šedé. Možná, že to bylo mnohdy točené a focené černobíle.

A ta hrůza, silnice bez reklam *ee*.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ben®
Datum: 13.07.17 22:04
avatar

Dobrý den, protože nebyl ani požadavek na barevnost, resp. nebyla to tehdy ani móda. A navíc, nebylo ani vhodné, aby byl nějaký rozdíl, když bylo záměrem nevyčuhovat a zůstat v průměru. No, a výběr dodavatele materiálů byl nicotný (dovoz ze Západu skoro nemožný). Zdravím!


doplněno 14.07.17 07:28:

babkazov - možná špinavé nebudou, protože dnes jsou jiné materiály a omyvatelné. A to dříve nebylo.


doplněno 15.07.17 20:26:

Zkrátka se stavělo z toho, co bylo dostupné za socialismu. Už i architekt věděl, že musí namalovat projekt tak, aby mohl být postaven z dostupného materiálu na tehdejším trhu (např panelák "ze stavebnice"). A občas se našla odvážná výjimka - např. Kotva, Máj nebo Ještěd (pokud to strana a vláda schválila a našly se devizové prostředky).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.07.17 22:31
avatar

Vzpomínám, jak po revoluci města i vesnice rozkvetla hezkými barvami, ale jaká hrůza to byla za totality, jsem si plně uvědomila, až když jsem viděla video našeho města z té doby. Uvědomila jsem si, že nám to přišlo normální, protože nic jiného jsme neviděli, zvykli jsme si. Dokonce i nato, že domy byly oprýskané, spadané fláky omítek, okna často nenatřená, dveře taky. Padla z toho na mě úplně tíseň.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.07.17 06:42
avatar

za několik let se bude říkat, co to bylo za hnus v té době (2017). stačilo jen domy a paneláky opláštit fasádou, skoro povinně zateplit a pod nimi jsou stále ty staré domy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.17 06:51
avatar

Já si myslím, že všechny stavby i před socializmem mívaly velice decentní barvu. Většinou šedavou, béžovou. Až po revoluci, přišly barvy velikonočních vajíček. *co*Jestli to je rozvojem chemického a vlastně celého lehkého průmyslu nebo díky otevření hranic, to si netroufnu odhadnout. Ale celá dlouhá staletí se barvy na fasády nepoužívaly.


doplněno 14.07.17 07:23:

lll, snad i máte pravdu. Jen si musíte uvědomit, že ty šedé omítky sloužily nekolik i století. Myslíte, že za pár desetiletí ty barevné nebudou špinavé? Nejen domky, ale i velké obytné domy, hrady, zámky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.17 20:02
avatar

Několik staletí určitě ne. Tradiční barvy domů v naší kultuře jsou šmolkově modrá (hlavně na venkově), bílá, žlutá a růžová. Ale máte pravdu, že ty extrémně křiklavé barvy, kromě šmolky, se nepoužívaly, protože ani nebyly. Přírodní hlinky jsou jemnější. I když někdy od 19. stol. už se objevovaly i ty zářivější...

http://zena-in.cz/media/2012/08/29/patrovkalplicka.jpg

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lll*
Datum: 14.07.17 07:05

Ja myslím, že ty omítky měly vlastnost se rychle a hodně ušpinit, proto byly šedé. Nebo to byla prevence ušpinění, když je to ošklivé rovnou, špíny si nikdo nevšimne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.17 20:44

III. Šedé byly i jako nové. Už to tady někdo psal - byl v nich cement. Šedý ;). Později se začal používat dražší bílý. Omítka pak byla vcelku hezká - bílá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dylin
Datum: 14.07.17 07:48
Protoze to byla doba, kdy se rvaly tuny cementu do vseho. Tak je vsechno sede. To byla fakt doba humusne architektury... Kdyz jeste dnes nekde jdu po verejne budove nebo panelaku a maji tam na chodbe fo vysky prsou ten nechutnej syntetickej email, tak bych blil. Je az neuveritelne jak dokaze rezim potlacit vkus... domy z prvni republiky a Rakouska Uherska jsou krasne i dnes. O zadnem domu z dob komunismu se to rict neda.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.17 08:06
avatar

říkáte, že už ten hnus skoro nevidíte? Ale vidíte. Ten typ omítky se jmenuje břizolit a používá se dodnes. Míchal se a míchá normálně v míchačce, z písku, vápna, cementu a šupinek slídy.

Má několik pozitivních vlastností. Je laciný, dobře se s ním dělá, celkem dobře vypadá, není na něm vidět prach z ulice a pokud ho neošidíte, vydrží celé věky.

Mrkněte se na obrázek. Ta omítka musí být stará snad padesát let. Chtěl bych vidět, jak budou za padesát let vypadat ty dnešní, prudce moderně zateplené fasády.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.07.17 09:49
avatar

břizolit stačí opla´áchnout a klidně namalovat. jak je psáno, vydrží i věky. dneska se opře žebřík o zateplenou fasádu a je tam díra jak do...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.07.17 09:24
avatar

"To všichni brali od jedné firmy nebo nebylo nic jiného?"

Ano, i tak by se to dalo říct. Stavebních firem bylo pár, navíc všechny měly jednoho vlastníka - Československou socialistickou republiku. Stát se snažil ušetřit za každou cenu, proto považoval jakékoliv barvení omýtek za zbytečný luxus. Omýtky se míchali většinou z písku a vápna přímo na stavbě (jiná možnost nebyla). Barev na fasády tehdy moc nebylo, za moc nestály, často se smývaly deštěm a roztékaly se po celé fasádě, takže se moc nepoužívaly. Ty lepší omýtky se pak nazývaly "břizolitové", pokud byly stříkané, moc se od klasických nelišily. "Škrábaná" břizolitová omítka mohla být byla lehce pastelově probarvená už v materiálu (zelená, oranžová, črvená), byla velmi kvalitní a vydržela desítky let, ale byla velmi drahá. Dodnes se dají vidět na některých menších domech. Panelové domy se neomýtaly, povrchová cementová šedá vrstva byla na panel nanesena už při výrobě panelů. A protože si socialistický stát, coby majitel většiny domů myslel, že postaví (nebo vyvlastní) barák a dál s ním nemusí dělat nic, omítky se postupem času umazaly, ještě víc zešedly, případně začaly praskat a opadávat. Domy pak po pár desetiletích vypadaly tak, jak vypadaly. Před padající omýtkou v 60 letech chodce "chránily" cedulky "pozor, padá omýtka", později (když už cedulky nestačily) tak zvaná "podchozí lešení". To byla prkená zastřešení chodníků, která byla u domů často mnoho let (občas na nich rostla i bujná vegetace).

Pamatuju že když se v sídlišti v 80 letech objevil fialový panelák, jak na to všichni s otevřenými ústy zírali a kroutili hlavami, co to je za potrhlý nápad :-D.


doplněno 14.07.17 09:41:

Obrázek podchozího lešení z té doby jsem nenašel, ale vypadalo takhle. Jak je vidět, staví se i v dnešní době. Snad jen s tím rozdílem, že jen na dobu nezbytně nutnou na opravu fasády a ne na několik desítek let.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.17 09:32

cedulky "pozor, padá omýtka"

Dokonce i pohádky o tom byly - asi aby si dítka zvykala od malička ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: angre
Datum: 14.07.17 10:09

Při vší úctě, na žádné cedulce nevidím/nečtu "pozor, padá omýtka".

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.07.17 10:44
avatar

ech... *hi* chybička se vloudila... ...a hned několikrát... :( Se stane, né? ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sisi®
Datum: 14.07.17 09:50

Tohle mi připomnělo, jak jsem někdy v osmdesátých letech byla na výletě v Praze a na Malostranském náměstí bylo u nějakého paláce podobné dřevěné lešení, evidentně letité, všude špína, překáželo tam... a asi za 3 roky jsme tudy šli znovu a to lešení tam bylo stále! Snad už i začínalo uhnívat a ten binec na zemi - vždy si na to vzpomenu, když tudy jdeme. Prostě tenkrát byl na vše čas, nebyli lidi, nikdo se neodvážil stěžovat si...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.17 10:38

Asi si vzali v Praze tu vaši otázku k srdci: http://praha.idnes.cz/promena…0714_2338665_praha-zpravy_nub

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.17 18:18
avatar

Naštěstí žádné barvy z velikonočních vajíček. *palec2*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.17 19:16

Tak ten hnus byl proto, aby si lidé navzájem nezáviděli. Dnes, kdo má fasádu jak papoušek kakadu, je podezřelý minimálně ze dvou trestních skutků. Mnoho lidí, kteří tu šedivou dobu nezažili, by se rádi za zdmi těchto paneláku skrylo před totuto demokracii.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.17 19:18

Tak ten hnus byl proto, aby si lidé navzájem nezáviděli.
A že to pomáhalo, co? *smich*

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.07.17 19:28
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.17 15:55

ten hnus mě jednu obrovskou výhodu,která už dneska není,obsahoval vápno a to spolehlivě zabíjí všechny plísně kterých je na dnešních barevných omítkách šíené množství a pomalu zelenají.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: misa®
Datum: 15.07.17 17:25

Myslím, že je to ještě pozůstatek války. Města měla být neviditelná ze vzduchu. Dokonce v domě z padesátých let, kde bydlela babička, bylo ještě součástí vybavení zatemnění oken. Panoval velký strach z další války.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.17 18:08

*smich*,že to nemysíš vážně

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.17 19:30
avatar

misa - No jistě, v roce 1980 jsme se všichni třásli hrůzou z možných nočních náletů spojeneckých vojsk. *smich*

Mimochodem - pozůstatky válečného zatemění máme v domě dodnes (okna sklepa natřená na modro, konzolky na zatemňovací rolety na oknech chodby...).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.17 18:16

Ta dnešní paráda se ovšem musí tak za tři až pět let natírat znovu.

Takhle vypadá po šesti až osmi letech:

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.07.17 19:12

přesně,plísně a zase plísně.bez vápna to prostě nefunguje.culdabulda to docela trefil,komanči měli jiné starosti než vymýšlet barevné fasády a kdyby byl někdo přece jen aktívní tak mu uměli vysvětlit co je v zájmu strany.omítky to určitě nebyly.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.17 19:37
avatar

Až na to, že to, co roste na zateplených domech, není plíseň, ale mech. Jinak dobrý.


doplněno 16.07.17 19:48:

Tak mně napadlo, už dlouho jsem neviděl jeden z pozůstatků války, a to bílé šipky s napisem LSR, značící na fasádě směr k nejbližšímu krytu. Existuje to ještě někde? Nebo už to zatřeli všude?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.17 18:55
avatar

- třeba se komouši tenkrát starali spíše o to, aby bylo co omítat, nežli o barvu omítek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anker
Datum: 15.07.17 19:39

...jasně, a proto bylo bytů habaděj *bzum*.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.17 20:05

Ješte v roce 89 se stavělo 50 000 bytů ročně. Potom totéž za 20 let ..

Ohodnoceno: 1x
 
Od: anker
Datum: 16.07.17 10:52

Potom si nedovedu vysvětlit, proč jsem nikdy nedostal/nezískal byt (učitel, zdravotnice, dítě) a proč jsme se museli potloukat po podnájmech.

Odkud tento údaj máte?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kralis
Datum: 16.07.17 16:17

Svatá pravda. Bytů byl nedostatek. Bohužel lidskou paměť deformuje vzpomínkový optimismus nebo se vyjadřují lidé, kteří tu dobu nezažili.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.17 17:37

Tu dobu jsem zažil a nejde o optimismus, ale o údaje ČSÚ. A bydlel jsem v Praze v garsonce za 43 Kčs měsíčně v době, kdy byl průměrný plat 3000. Pokud by nájemné panelákového 3+1 stál půlku platu jako dnes a ne desetinu, jako tenkrát, zbylo by i na omalovánky. Jenže přednost měla výstavba pro další zájemce ..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.17 09:22

Muzzin, nejsem pamětník, ale starý hospodský má názor, vše bylo šedivé trochu se kradlo, nýní je vše barevné a bude ještě barevnější, hodně se krade, stavějí se padací mosty jako ve Studénce, sklápěcí střechy jako v České Třebové poněvadž některé firmy přes Brusel jsou kvalitně Pelťácima, neb Karlovarskou losovačkou a.p. dotováni, takže na př. most na D8 za 500 milionů vyšel jenom na 250 milionovou marži pro firmu pod vedením odborníka z firmy spasitele národa, dále krásné barevné supermarkety s kvalitním papů a.t.d.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: fero®
Datum: 16.07.17 19:29

Naváži na poslední odpověď kolega cechacek není pamětník ,naopak já ano.Mimo jiné pomatuji když US letadla

letěla bombardovat Drážďany A hlavně úprk Němců ke konci války před Rusi,kdy nechali veškerý mjetek u silnice a prchali

do zajetí Američanů..Při převratě v r.1948 ,25.2. si dokonce pomatuji jaké bylo počasí.Takže k Vaší otázce,

barvy,které máte tak rád na fasádách domů,totiž za socialismu nebyly,proto nebyly ani válečky-natíralo se štětkou

a barvou na bázi vápna.Později pak březolit. O jeho výhodách zde byla již řeč.Pokuď se Vám líbí ony barevné fasády,které tak postrádáte v době socilismu,tak věřte tomu,že se jedná jen o modní záíležitost(musím mít jinou fasádu než soused).

Totéž se týká vnitřních barev-samá chemie.Pak se nelze divit,že děti jsou na vše alergické,my jsme se koupali v rybníce

společně s husami,kachnamí,občas se koupali koně,nebo psi a nikdy se nikoho z nás žádná infekce nechytla.Dokonce

se s námí koupali děti z ozdravovny.Umíte si to dneska představit?.

Fasády,které se Vám tak líbí jsou již po 10-ti letech poškozeny(viz jiné příspěvky),a dlou již nevydrží.

Komunisté(technici,ne ideologové) měli jiné starosti,než jaká bude barva,všechna ta sídliště kolem Prahy byla vystavěna

pro "naplaveniny" proto se zdo,že bytu je stále málo-byla to pravda.Kolega cechácek má pravdu,dalo by se pokračovat,

ale na to jste se neptal.Závěrem není důležité jaká je barva fasády,ale to co se za ní děje.(Asi to nebude nic moc

50%rozvodů manželů atd).

Doporučuji Vám,abyste v této době, kdy se jede c.závod Tour de Franc a přenáší jej ČT sport podívat se na

tento přenos a zpočítal jste si kolik uvidíte barevných fasád,mimo těch které kritizujete,že byly u nás za

socializmu.(Bude dobré když Váš výsledek zde uvedete),Pokuď televzor nemáte,jeďte se podívat do

New Yorku(npř.Ital.Čínská ,atd čtvrť atd) a podělte se s námi jaký tam mají podle Vás "socialismus"

Ono je vždy všechno jinak.

S pozdravem fero

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 16.07.17 20:56

myslím,že to fero schopně ukončil.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: fero®
Datum: 16.07.17 22:14

hanis,děkuji za souhlas,ale dalo by se dál pokračovat,ale není k tomu prostor.

fero

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.17 23:01
avatar

fero-

*palec*​ holt antikomunistickým fanatikům jsou i ty fasády dobré k tomu, aby všemu "socialistickému" psí hlavu nasadily !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.07.17 07:11
avatar

Objevila jsem fotku. Asi bude hodně stará, to snad ani socializmus ještě nebyl. Domy byly šedivé a volaly po opravě prostě vždycky. Nebylo to jen o barvách, bylo to o kvalitě fasády, na kterou stavebník měl. *alene*​ Jak jsme už odvykli na takové pohledy, které nebyly až tak nezvyklé.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 18.07.17 08:30

Kdybych vám sem dal fotku z dnešních dnů některých ulic našeho 12 tis. městečka, tak si budete myslet, že je po válce. Ten obrázek od babkazov je ještě solidní stavba. Mnoho lidí na opravy "kašle" a čeká až to spadne. Důvody tady nebudu vypisovat, to si každý odvodí sám.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.