Studna na hranici pozemku

Od: Datum: 19.06.17 08:38 odpovědí: 8 změna: 28.06.17 10:46

Dobrý den,

mám dotaz ohledně studny. Máme vlastní studnu cca 80 let, část studny zasahuje do pozemku sousedovi. Nový soused si kolem naší studny, ketrá zasahuje 1/3 do jeho pozemku a je 30 cm nad úrovní povrchu. V těsné blízkosti si vysázel keře a dal velkou vrstvu mulčovací kůry. Začal zalévat vodou z potoka a nám se zakalila voda nedá se již používat k pití, vaření ani k praní bílého prádla.

Je někde stanoveno zda může v blízkosti studny dávat mulčovací kůru, vysazovat keře atd.? Studna je jediný náš zdroj pitné vody.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.06.17 08:50

Každý vodní zdroj, tedy i studna, má svoje ochranné pásmo. Nejem si ale jistá, jestli je to vymahatelné po sousedovi, asi je to spíš o dohodě.

http://www.stavimesen.cz/clanek/Ochranne-pasmo-studny

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 19.06.17 09:56

Nejlépe, když si se sousedem části pozemku vyměníte, aby neměl vaši studnu u sebe.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ilona
Datum: 19.06.17 12:24

Bohužel to nejde.

Datum: 19.06.17 12:33

Sice ten článek není nejmladší, ale vodní zákon platí pořád.

Další údaje o ochraně vodních zdrojů uvádí již zmíněný vodní zákon (zák. č. 254/2001 Sb.), který v § 30 stanoví, že ochranné pásmo I. stupně u studní individuálního zásobování vodou je deset metrů. jen vodoprávní úřad může stanovit vzdálenost menší.

http://www.zahradkarum.cz/clanek/ochranne-pasmo-studny/9

Ohodnoceno: 3x
 
Od: neon®
Datum: 23.06.17 11:35
avatar

A jak se vlastně stalo, že je studna vybudovaná na pozemku souseda? Není to třeba díky digitalizaci hranic, kdy došlo k jejich posunu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.06.17 11:40

Omlouvám se, že nepomůžu, ale znala jsem podobný případ, kdy dvě příbuzné rodiny si udělaly studnu přesně uprostřed mezi pozemky a dlouhá léta to fungovalo - bylo to vidět z ulice, jak to bylo přesně uprostřed. Pak ti jedni se odstěhovali, začalo dohadování a v současné době v studni není voda kvůli suchu. Zkuste se obrátit na obecní úřad, snad pomohou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mnd®
Datum: 24.06.17 00:11

Proč za 80 let jěště nemáte studnu na svém pozemku a omezujete souseda v jeho majetku? Platíte mu aspoň něco za zábor a omezení v řádném užívání jeho celého majetku,nebo mu neplatíte nic a jen tam má nějakou věc,kterou on tam mít nechce? Pokud se s ním nedomluvíte,tak jedině soudní cesta a to bude zdlouhavé a výsledek taky může být,že studnu budete muset zrušit a vybudovat si ji jinde na svém pozemku a ne na pozemku někoho jiného.Nevím jestli by se Vám líbilo,kdyby on začal například parkovat jednou třetinou svého auta na vašem vjezdu a vy neměli potom kde zaparkovat.Tohle jsou ty sousedské vztahy a někdy je to opravdu těžké.Tohle ale musíte řešit napřed se sousedem potom s obecním úřadem a potom jedině ten soud.

Ale když to vezmu logicky,tak krom sloupu napětí nemusím na svém pozemku trpět cokoliv co není moje.Nevím například co byste dělali,kdyby si on dal do té jedné třetiny čerpadlo a zalíval si zahradu.Nic - je to na jeho pozemku a ta jedna třetiny vody je jeho.

Máte stavbu na cizím a jak se tady někteří ohání - stavba může být dva metry od hranice pozemku.Studna stavba je takže si ji posuňte a máte klid.Jestli bude znovu i čistá voda k praní bílého prádla je věc jiná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.06.17 10:46
avatar
Pokud soused koupil pozemek tak jak je a věděl že studna patří druhému majiteli, ten ji užívá v dobré víře, že byla na jeho pozemku a až dodatečné vyměření ukázalo že ne, má původní majitel právo vydržené a není pravda co píšeš že by mohl nový soused studnu využívat jako vlastní. Škoda že při změně majitele sousedního pozemku nebyla studna zanesena jako věcné břemeno což by záležitost zjednodušilo. Každopádně se soused musí zdržet zásahu do pokojného stavu a to jak funguje teď naplňuje podstatu "poškozování cizí věci ".
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.