Kolik ušetří zateplení

Od: Datum: 14.06.17 11:20 odpovědí: 40 změna: 23.06.17 09:15

Dobrý den, už několik let se pídím, kolik peněz na topení ušetří to, že si dal člověk zateplení na fasádu. Opravdu nejsem schopna to od někoho zjistit, buďto mi to nechtějí říct nebo se jim to nechce počítat. Nějaké propočty mě nezajímají, chtěla bych vědět přesnou odpověď typu - zateplili jsme tím a tím, za rok jsme oproti původnímu stavu ušetřili tolik a tolik. Děkuji za odpověď.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: rv
Datum: 14.06.17 11:46

Ale to dostanete třeba odpověď: zateplili jsme 20cm EPS + okna + stropy a protopíme skoro stejně, akorát že předtím jsme klepali kosu, ale teď chodíme v trenýrkách. Zateplení je základ, jak snížit náklady a zvýšit komfort - a to podstatně. Těžko najdete vhodnější způsob, jak investovat své peníze.

Ohodnoceno: 0x

Od: lobkowicz
Datum: 14.06.17 12:22

V rodinném domku platíme 50k za plyn ročně. Řekněme, že bychom ušetřili 10k ročně. Zateplení cca 270 000Kč. Takže se investice vrátí za 30 let. Kdybych ty peníze investoval na kapitálový trh, tak neušetřím ani korunu. V zimě je moc fajn ale v létě nemůžeš otevřít okno, protože když otevřeš napustíš teplo které už zdmi neodchází, takže je v interiéru na zadušení. Má to prostě výhody i nevýhody... Ale rozhodně to není takové terno, jakože nic neprotopíš a tak podobně...

Ohodnoceno: 3x

Od: krtek66
Datum: 14.06.17 12:49

bez výpočtu zjistíte tak prd! Ten výpočet není sranda a takové odpovědi typu co chcete vy jsou zavádějící, protože nevíte dalších X proměných, které to ovlivňují

Datum: 14.06.17 12:54

To byste musela zajistit dvě identické zimy.

Datum: 14.06.17 12:57

chtěla bych vědět přesnou odpověď typu - zateplili jsme tím a tím, za rok jsme oproti původnímu stavu ušetřili tolik a tolik
Tohle jsou ty "nejlepší dotazy". Člověk v dobré víře odpoví a úak se dozví, že je xxx, protože tazatel zdaleka tolik neušetřil, nebo je žžž, protože tazatel měl náklady nižší.

Od: vilik
Datum: 14.06.17 13:51
Já vám klidně řeknu naše zkušenosti.
Před zateplením jsme vytápěli polovinu spodního patra domu(1 třetinu celkové plochy) a včetně vody na mytí jsme měli spotřebu plynu 18-18,5 mWh při celkové tepelné ztrátě z internetové kalkulačky 34kW.
Zateplení pláště 10 cm polystyrenu, výměna oken část za plastová dvojskla a později zbytek za trojskla, vata strop 24cm, podlahy 5-12cm dle doby výměny (rekonstrukci jsme dělali postupně a víc let).
Nyní se spotřebuje víc TUV, vytápíme o 1 stupeň víc a v celém domě, neřešíme snížení teploty po dobu, kdy jsme pryč jako dřív a spotřeba letos 16mWh a spočtená ztráta necelých 11kW. Což je v penězích necelých asi 20 tisíc u běžného dodavatele s možností ušetřit u nejnižších nabídek na trhu.
Zateplení včetně oken a nové fasády vyšlo s velkou částí svépomocné práce na necelých 200 tisíc.
Sice to na první pohled nevypadá moc jako úspora, ale spotřeba klesla přes značné navýšení obytné plochy, zvýšení teploty v domě a za předpokladu, že to je investice do budoucna v délce možná několika desetiletí.
doplněno 15.06.17 00:43: Jendad, zkuste si to přečíst ještě jednou. Vytápím skoro trojnásobek původní plochy na vyšší teplotu.
Přesto mám o 11% nižší spotřebu. Nemyslím si, že je to k ničemu.
Kdybych zateplil a vytápěl jen původní prostory, nejspíš bych měl vyšší úsporu za teplo než současné 2000 ročně.
Bez zateplení bych ale v současně užívaném prostoru platil násobně víc, protože ve vaťáku chodit doma nechci.
Já už se v podobných tématech opakuji, ale investice do obnovy fasády a podlah by bez zateplení vyšla jen o málo levněji. Těch 25 tisíc, co stál polystyren z přibližně 100 tisíc vynaložených na rekonstrukci podlahy a fasádu, mám zpátky už určitě, například. A i kdybych nedělal rekonstrukci, ten vyšší komfort bydlení, který nyní mám, mi za vynaložené peníze stojí.
Pokud někdo zateplením výhody nezíská nebo se mu zateplení celkově nevyplatí, za to už nemohu.
doplněno 15.06.17 00:51: Omluva, ne jendad, ale jenda2.
Ještě na závěr. Pokud si uložím 200 tisíc na účet, bude mi generovat 1 tisíc úrok a vlivem inflace ztrácí v čase na hodnotě. Zateplení za 200 tisíc mi zvýší hodnotu nemovitosti, po dobu jejího obývaní zlepší uživatelský komfort a navíc mi i šetří víc.

Od: jenda2
Datum: 14.06.17 23:23

Vaše odpověď je velice nepřehledná. Pochopil jsem z ní, že na plynoměru jste téměř nepoznali žádnou úsporu, protože topíte více. Teoretická tepelná ztráta je údaj k ničemu. Pokud by bylo na termostatu stejně jako před zateplením a na plynoměru o 1000 m3 plynu méně, tak super. Pokud je to ale téměř stejné, tak je tak rozsáhlé zateplení naprosto k ničemu.

Od: mkat®
Datum: 14.06.17 13:56

Tá uspora je viac menej relatívna.Čím viac sa ľudia snažia ušetriť na plyne ,elektrine a inom, tým viac prichádzajú elektrárne ,plynárne a iné podniky o zisky.Čím viac prichádzajú rôzne firmy o zisk ,tým viac sú nútený aby zdvihli ceny svojích produktov.A spotrebiteľ je znovu cenove na tom istom .A tak sa to krúti do nekonečna.

To je síce môj názor ,ale je to tak.

Tak s toho mi vychádza len to- že prvé roky niečo ušetríte, ale potom to už bude menej a menej.

Jediná výhoda je že v zime budete mať teplejšie ,pri menšej spotrebe energii.Ale cenove sa to za určitý čas vyrovná ,ak sa aj nezvýši.

Od: krtek66
Datum: 14.06.17 14:24

ten názor je správný...hlavně se to týká bytových domů s dálkovým teplem...čím méně se topí, tím více se platí..proto se taky dělají ty machynace s tím rozúčotáváním a procentama...a pak vysvětlujte důchodcům, kteří ten barák ochlazují tím, že netopí, že aby ušetřili tak musí topit ...

Datum: 14.06.17 18:58

mkat, záleží jak porovnáváte čísla, jaký chcete výsledek.

Příklad,

loni byla spotřeba 3000kWh, zateplení letos a spotřeba klesla na 2000kWh. Je jasné, že příští rok již neušetříte tolik, jak správně píšete. Protože spotřeba příští rok bude stejná jako letos, ale žádné opatření jste neudělalil

Datum: 14.06.17 19:06

Vážená Dajko, na Vaší otázku nejde odpovědět, bez pracného výpočtu, který provádí odborné firmy. Těm ale musíte dodat spoustu informací, třeba o topení, větrání, oknech, síly zateplení, počet osob v bytě a spoustu dalších informací.

Aby Vám sdělil někdo, že zateplením jsme ušetřili 8000Kč za rok je Vám k ničemu, páč nevíte jakou měli spotřebu v teplé zimě, či studené zimě.

Je určitě jasné, že pokud se zateplí správně, klesně spotřeba energií určitě. O kolik Vám zase nikdo neřekně, páč u každého obydlí je to jinak.

Jestliže se pídíte několik let a nic nevíte, pídíte se špatně a na špatných místech.

Doporučil bych Vám domluvit si bezplatnou schůzku, dle Vašeho bydliště zde:

http://www.mpo-efekt.cz/cz./ekis/strediska-EKIS

(nebo se jim to nechce počítat. Nějaké propočty mě nezajímají*** toto nechápu, nechtějí Vám to spočítat, ale vy nechcete výpočet?)

Od: jendad
Datum: 14.06.17 23:02

Nebylo zde zmíněno také jakým palivem topíte . Jednoduše řečeno někdo topí dřevem z vlastního lesa a někdo elektřinou . Asi když topíte dřevem , tak se vám nepodaří snížit utratu , ale dost duležité je zvýšení komfortu - teplejší zdi a stálá teplota v domě. Naopak kdo topí elektřinou ve špatně zatepleném domě , tak bude mít velké uspory v platbě za energie při zateplení.

Datum: 14.06.17 23:33

Každá firma, která provádí zateplování budov by vám už ze zkušenosti mohla od pasu s odchylkou 5% prozradit, že ekonomicky se vám to bude vracet desítky let. Tedy že to je z ekonomického hlediska vyhození peněz. Kvalitní plastová okna samozřejmě ano. Tam je největší úspora tepla. Výpočty o nutnosti investic do větších a větších tloušťek izolace je ale trestuhodná bouda na zákazníky. Desítky cm silná izolace na zdech je šílenost., Prostup tepla u desek nad 12cm a 20 cm deskou je téměř beze změn. Takovou izolaci nemá ani mražák a tam je to jo zapotřebí !

Datum: 15.06.17 01:28

Dnes bych pod 20 cm nešel. Tepla projde polovina oproti 10 cm. Cena EPS dvojnásobná, ale cena fasády stejná, cena práce stejná, i za pronájem lešení, takže dvojnásobná tloušťka izolace není o tolik dražší.

Datum: 15.06.17 10:06

To je právě ten omyl. Viz odkaz níže. Úspora je asi 4% a cena 2x vyšší. To nemá vůbec žádný smysl.

V práci jsme zkoušeli kapalný dusík na polystyrenové desky různých tlouštěk. Termoteploměr ukazuje podobné rozdíly.

Datum: 15.06.17 10:56

Snad nechcete polemizovat se základními principy vedení tepla - dvojnásobná izolace = poloviční množství odvedeného tepla? JInak teplo utíká zdmi, střechou, okny, podlahou, větráním. A toto musí být vyvážené. Proto od určité tloušťky izolace je vhodné zaměřit se na řízené větrání.

Datum: 16.06.17 12:02

No to tedy polemizovat chci, protože si prostup tepla pěnovým polystyrenem vymýšlíte.

Jak jsem jinde uvedl odkaz, provedená měření ukázala, že rozdíl v úspoře u 12 a 25cm izolace je 4,7%. Ne 47 % !

http://ekolist.cz/cz/publicis…renu-se-jiz-uspora-nezvetsuje

Datum: 16.06.17 13:42

prosím o jiný článek, nebo existuje jen jeden?

Datum: 16.06.17 14:19

Pokud si sám nechcete dosazovat do jednoduchého vzorečku, tak si aspoň pohrajte s předpřipraveným vzorečkem a zkuste si dosadit několik tloušťěk EPS a uvidíte, co to dělá se součinitelem prostupu tepla. A ten součinitel vám říká, kolik Wattů utíká 1m2 stěny, když bude rozdíl uvnitř a venku 1 st.C.

http://stavba.tzb-info.cz/tab…-a-prubeh-teplot-v-konstrukci

Datum: 15.06.17 05:54

Výměna oken vede k výrazným úsporám za předpokladu zrušení větrání. Při větrání dle normy to už není taková sláva.

Datum: 15.06.17 06:10

Jendo, to máte svůj názor, nebo podloženo nějakým výpočtem? Zkuste mě, prosím, přesvědčit výpočtem. Píšete, že:

Prostup tepla u desek nad 12cm a 20 cm deskou je téměř beze změn
Při stěně z plných cihel o síle 45cm, spáry mezi cihlami jsou i 1,5cm, betonové překlady nad stavebními otvory a železobetonový věnec. Stěna bez venkovní omítky.

Já se domnívám, že je to jen Váš ničím nepodložený názor, ale velice rád se nechám poučit.

Děkuji Vám.

Datum: 15.06.17 10:04

Datum: 15.06.17 11:21

Nevím co tím chcete sdělit, ale v článku se píše, že "úspora příliš nezvětšuje. Poměr by se však změni". Takže se zvětšuje úspora, jen je třeba definovat slovo příliš. Kolik to pro každého je.

Udělám Vám radost a sdělím, že máte pravdu, že se nevyplatí silnější vrstva polyše, pokud je ostatní izolace v domku zanedbaná. Dům je jako síto, čím více děr ucpete, tím méně uteče vody (tepla).

V tomto výpočtu se vycházelo (asi) z konkrétního příkladu jednoho domku, v různých variantách síly izolace. Když budu počítat úsporu energie mezi 12cm a 14 cm, tak moc se neušetří. To máte pravdu. Je ale jisté, že rozdíl musí být, když dáte 10cm nebo 20cm EPS.

doplněno 16.06.17 11:21:

Jendo, asi si necháme každý svůj názor, páč věta "Což je hlavní důvod obchodních zástupců" je jen vycucaná z prstů. Obchodní zastupce myslíte které? Výrobci, prodejci, projektanti, firmy co montují, nebo kdo převědčuje..

Hezký víkend

Datum: 15.06.17 23:49

Ano, je rozdíl, ale jen v procentech, cena ale v desítkách procent. Což je hlavní důvod obchodních zástupců v tlaku na silnější izolaci, která ale už nic rozumného nenese. Právě na uvedeném příkladu to jde vidět naprosto jasně. A u jiného domku to bude pořád stejné. Rozumějte prostup tepla jako smysl izolace. Nic jiného tady neřeším.

Od: paw®
Datum: 16.06.17 10:03
Mate i nemate pravdu. Ta uspora se nezvysuje linerne. Priklad. 10 cm zatepleni snizi ztraty na polovinu. 20cm na polovinu z tech 10, tj na 1/4 celkove.
Cena za material naroste dvojnasobne. Ale v celkove praci za fasadu (pokud dela firma) se to skoro neprojevi. Pri cene 1000kc/m2 fasady nsou naklady na zateplovak bud 140 nebo 280Kc(nasel jsem nejakou cenu, muze to byt i mene). Narust ceny o 140Kc na 1140 za m/2 fasady je pouhych 14% pri uspore 25% k dobru.

Datum: 16.06.17 11:45

Váš optimismus je hezký, nicméně jde mimo skutečnost. Ztráta v obvodovém zdivu díky prostupu tepla se uvádí cca 30 %. Asi panelák, u cihlového domu se 40 cm zdí z dutých cihel to může být 20% max.

20 cm nesníží ztrátu na polovinu z 10cm ale jen o nějakých +- 5%.

Cena fasády 1000 kč za metr ( plácnutí ceny) by mohla přinést úsporu když dobře, tak 50 % ale ze ztrát obvodového zdiva. Tedy částka několik set tisíc.

Spotřebovaný plyn je 40000,-

Ztráta zdivem=30%=12000 ze 40000,-.

Celková úspora zateplením=50% = 6000,-

Vše jen při zateplení fasády. Vaše výpoičty jsou tedy jen zbožné přání, nikoli realita.

Datum: 16.06.17 11:35

Zástupců těch, co prodávají izolaci. Koho jiného.

Datum: 15.06.17 11:16

Děkuji všem za různorodé odpovědi, ale opět jsem se nedozvěděla něco konkrétního, tedy kolik peněz někdo ušetřil za topnou sezonu oproti původnímu stavu bez zateplení, tak snad se ještě někdo ozve.

Datum: 15.06.17 11:53

Asi jsem pochopil co chcete vědět, ale asi Vám to bude k ničemu.

Sousedovi jsem pomáhal se zateplením, a oproti roku 2014 platil v roce 2015 o 8500Kč méně za plyn.

Takto stačí?

doplněno 15.06.17 18:01:

Tak to se omlouvám, páč to jsem netušil, že Vás zajímá nic neříkající informace. Přidám další, po zateplení domku platím plyn jen 620 korun měsíčně. Je pravda že letos jsem musel doplatit 1500Kč, páč jsem platil ještě méně. Před zateplením 20cm polyšem jsem platil daleko více, ale již nedohledám kolik to bylo. Je to delší čas.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 15.06.17 17:19

Ano, tohle jsem chtěla vědět, konkrétní příklad. Děkuji.

Datum: 15.06.17 17:28
Ovšem třeba o dům dál ušetřil po zateplení 15 000,- Kč a naproti přes silnici jen 4 000,- Kč. A vlastně nevíš zase vůbec nic.

Datum: 15.06.17 18:10
Tak..i dezinformace je druh informace.
Zde by u každé otázky měl být dodatek ve stylu "Neodpovídejte mi na co se ptám, ale odpovězte mi tak, aby mi to k něčemu bylo".

Datum: 15.06.17 18:59

Prostě paní si dělá statistiku kolik kdo zaplatil před a po zateplení, protože má ráda matematiku a zvláště statistické metody. A lidi si myslí, že paní váhá, jestli má nebo nemá zateplit.

Datum: 15.06.17 19:03

Co když jí stačí představa té kulaté ušetřené sumičky? :)

Datum: 15.06.17 19:24
Z údajů co paní chce, nelze žádnou rozumnou statistiku či nějaký závěr udělat. Chybí mnoho a mnoho dalších informací, na které se vůbec neptá.

Datum: 15.06.17 19:46

Pane Cakle, ale tazatelka nechce relevantní iformace, jen chce vědět blábol, že takten ušetřil několik tisíc korun. Ale již nechce vědět proč a zač.

Datum: 15.06.17 23:43

A nebo se paní bojí, že ji firma sedře z kůže a nakonec bude platit za plyn v případě stejné ceny plynu a podobné zimy ( která je pokaždé jiná ! ) třeba jen o 10 % méně, což by se ekonomikcky dalo nazvat finanční sebevraždou. A protože žádná firma neřekne, kolik je realita úspory v daném domě, tak je vše jen na teoretické úrovni. Což mi připomíná kolegu, kterému topenářská firma nainstalovala kondenzační kotel s prací za nějakých 60000 Kč a on protopil opět +- 3000 m3 plynu. Kam se poděla úspora neví, vše si nechal dělat na klíč. To jen tak pro zasmání. Ale i stavební firmy to tak někdy mají obdobně. Jejich peníze to jsou. Tedy až pak.

Datum: 16.06.17 00:04

Jenže neuvádíte počet dnů mrazu v r. 2014 a pak 2015 a spoustu dalších údajů, takže sdělení, že soused má izolaci a platil za plyn méně může také znamenat to, že soused snížil vytápění o 1 °C, aby se mu investice vrátila dřív, než vnučka doroste. Např. A nebo nechal udělat seřízení kotle a zjistilo se, že má příliš bohaté nastavení a servisák to upravil na správné hodnoty. Z běžných cca 40000 Kč za rok není 8500 nijak závratná úspora.

Zkušený stavebník řekne, že polystyren přilepený na zeď udělá takovou a takovou úsporu za srovnatelných podmínek. Nic jiného paní vědět nechce. Žádné výpočty a teorie. A když někdo už něco takového dělal, tak to asi vědět bude.

Datum: 16.06.17 06:29

Jendo, máte pravdu, je to údaj, který paní nic nemůže sdělit, ale jak jste si určitě přečetl, tak paní se právě toto nicneříkající sdělení líbilo více, nežli odborné rady, jak se to musí spočítat.

Hezký víkend

Od: neon®
Datum: 23.06.17 09:15

Tak to by mě zajímalo z čeho vychází náš projektant pro Zelené úsporám, který používá nějaký software, který mu vyhazuje jednotlivé kategorie dotací podle síly zateplení a už v té prostřední se počítá, že namísto nějakých fiktivních 70 tis. protopených plynem bez zateplení se dostáváme na 20 tis. za plyn za rok. Tzn. úspora jak blázen. V nejvyšší kategorii, kde se dává 30 cm polyš, celé to vyjde na 1,5 mega je snad 10 tis. za plyn na rok (oproti oněm 70 tis.). Tzn. návratnost tam papírově vychází nejlepší u té nejvyšší varianty, na kterou jsou dotace 50%. Je to zajímavé pak číst, jak tady nikdo neušetřil ani 50% nákladů. Kdoví, jestli ty propočtové software jsou tak mimo a nebo těch 20 cm a více na zateplení udělá opravdu ty velké úspory.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.