Bazén brní

Od: Datum: 10.06.17 14:13 odpovědí: 10 změna: 12.06.17 20:27

Dokázal někdo odstranit jemné brnění venkovního nadzemního bazénu, slaná voda? Proti zemi má hladina napětí řádu mV, což citliví jedninci nebo např se škrábancem dost cítí. Upozorňuju, že mám 40 let praxe, bazény jsme dělali, byl tam revizák, vše OK. Přizemnění PE přímo u bazénu. Bezpečnostní požadavky plně splněny. Pomůže jedíně úpné odpojení od sítě, všetně PEN. Stav pouze bez napětí to neodstraní. Takže to malé napětí se tam zavleče z distribuční sítě. Impedance OK, pospojovat není co, vše plast. Z hledání na netu jsme usoudili, že je to neřešitelné, jako spousta lidí před námi. Třeba někdo zde na to přišel. dík


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: lll
Datum: 10.06.17 14:41

"Brní" to i bez kontaktu s okrajem bazénu, nebo jeho vybavením? Má PEN v místě rozdělení TNC/TNS napětí proti zemi? Proti vodě? Nezní mi to vůbec tajemně, má-li voda napětí proti zemi, a pomůže odpojení od rozvodné sítě, je řešení vodu (PEN) dostatečně uzemnit a vše kovové pospojit s PE. Průbojná povaha by mohla tlačit na rozvodné závody, ať si PEN řádně uzemní ještě před domem. Možná by stálo za to i změřit unikající proud na elektrovýstroji.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.06.17 15:00

Pouze při kontaktu s vodou. Psal jsem, že to dělá i při odpojení síťového napájení z chatky vedle. Žádný unikající proud. A napětí vody proti zemi do 10 mV AC. Citlivci to vnímají. To by se ČEZ asi vysmál. Bezpečné napětí AC v nejhorších podmínkách je 12V! Vše prostě naprosto vyhovuje. Slaná voda má ale mnohem vyšší vodivost, takže taky lépe kope) Zkuste se namočit a odřít kůži. Člověk cítí pak 0,5V přímo do těla, bez kůže. Brácha byl pokopán mockrát, jednou jsem ho musel i vytáhnout z dosahu proudu. Ale s odřenýma rukama od práce, nějaké malé říznutí a odskakuje od toho jak od pekla. Naopak nohy má nepoškrábané a necítí pak nic. Prostě tito lidé se asi nebudou koupat, nebo do vody skákat a z ní vyskakovat.

Datum: 10.06.17 15:19

Obávám se, že tam někde bude větší spád jak pár mV. Pokud to brnění je opravdu elektrického původu, je potřeba změřit AC napětí v různých místech. Někde to může v půdě probíjet, nebo se indukovat a ve vodě pak vzniká něco jako "krokové napětí". Takže nejlépe COM svorku multimetru na nějaký zvolený uzemněný bod (čerpadlo, zábradlí..) a Hi svorku s prodlouženým kabelem několik metrů obejít celý obvod bazénu, případně připojit na smetákovou tyč a změřit i uprostřed.

A pochopitelně opatrně, protože pokud to na metru brní, na něklika metrech už vás to může pěkně nakopat.


doplněno 10.06.17 16:14:

Tak bych udělal jeden pokus: Navodit stav, kdy to někoho brní a do série mezi ruku, kterou se plánuje dotkonut kamene, mu do ruky dát AC ampérmetr, jedním banánkem do dlaně, druhý banánek na mokrý kámen a změřit skutečný proud, který to brnění vyvolává.


doplněno 10.06.17 21:13:

Pokud jsou to opravdu jen milivolty, pak to bude pochopitelně vlivem vstupního odporu ampérmetru ukazovat různý proud na různých rozsazích (ale také ten různý proud tělem poteče), tedy např. na rozsahu 2 mA to bude ukazovat 100uA a na rozsahu 200uA brnění zeslábne a ukazovat to bude třeba jen 30 uA. To jen aby vás to nezmátlo. Napište sem pak, jak to dopadlo.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.06.17 15:51

Ve vodě nebrní vůbec nic. Pouze okolí bazén/voda. Navíc okolí bazénu musí být mokré. Pokud opřeme ruku o umělý kámen-olemování bazénu a dokneme se vody, necítí nikdo nic. Až po jeho namočení-toho olemování. Napětí bylo měřeno proti sondě-uzemnění vzdálená cca 5m. Samozřejmě se lišilo-od 2 do 10mV. Jde prostě o nepatrné napětí, které ovšem dokáže člověka s nějakým "vstupem" do těla brnět. Není to nebezpečné, pouze otravující. Navíc jen pro někoho. Ona ta slaná voda štípe nějakou odřeninu sama o sobě.


doplněno 10.06.17 19:52:

Ten nápad s změřením proudu je dobrý, to zkusíme.

Datum: 10.06.17 21:17

Jo,a změřil bych pro jistotu i DC složku (napětí o proudu).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 10.06.17 20:24

Asi bych se na to podíval s osciloskopem. Když to cítí osoba, musí být něco vidět - a musí to být vyšší než mV.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.06.17 15:56
avatar

Jaký to má příkon, nešlo by použít oddělovací trafo 230V/230V?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.17 11:48

To nás napadlo též, ale protiproud má 3kW elmotor

Od: jl
Datum: 12.06.17 13:27

Problém je v ochranném vodiči PE, má jiný potenciál než zem. To může být způsobeno přechodovým odporem na vodiči PEN, potom část proudu tekoucí přes spotřebiče teče zemí a to dělá ten rozdílný potenciál. Pokud problém nejde odstranit přímo, jsou další řešení, a to je buď zmíněné oddělovací trafo, nebo oddělená zemnící soustava kombinovaná ochranou proudovým chráničem. S tím bude mít ovšem problém drtivá většina revizáků. Nejprve bych zkusil prolézt a dotáhnout všechny svorky PEN včetně těch v zaplombované části u elměru, ale problém nemusí být u Vás. Kdyby to bylo jako dříve, pozinkované vodovodní potrubí a uzemněná litinová vana, tak byste problém řešili i doma a né jen u bazénu. Ty časy si pamatuju, za mlada jsem měl vytipované asi tři domácnosti u kamarádů, kde mě v umyvadle brněla voda na oděrkách. Dnes už se na ten problém jen tak nenarazí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.17 20:27

Takže po dalším měření. PEN/PE/voda má proti vzdálené sondě v zemi od 0,2 do 1,5V. Voda brní i pouze při připojeném PE motoru protiproudu, čerpadlo je ale plastové. Po zapnutí solanizace je napětí vody proti zemi vyšší. Napětí je stoprocentně zavlečené po PEN, po odpojení OK... Proud procházející citlivou osobou je kolem 20 mikroampér. Navíc se tam už asi může projevit nějaká parazitní kapacita... Takže budou kopat a kopat uzemnění kolem bazénu, dokud se nedostaneme na nějakou únosnou úroveň. Jo, a vypnutí/zapnutí hlv. jističe v domě, odkud běží bazén, nemá vůbec vliv. Napětí PEN proti zemi se courá i podle toho, co zapnou v okolních domech. Všechny spoje PEN jsou kontrolovány a dotaženy, naprosto beze změny. Bezpečnost to splňuje 100x, bohužel citliví jedinci mají smůlu-doufám, že jen prozatím.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.