Jak si poradit se sousedem

Od: Datum: 14.05.17 20:16 odpovědí: 20 změna: 24.05.17 22:44

Dobrý den , chtěl bych se zeptat , jestli musím souseda pustit na můj pozemek , ptám se proto žě jsem si postavil dům vedle něj , od té doby co jsem začal stavět mi dělá neustále problémi , třeba že se kamínek na mím pozemku se opřel o jeho dům ne bo že tráva roste u jeho domu , a spoustu takovích hloupostí , tak by mě zajímalo jestli je vyhlaška nebo zákon ho na můj pozemek pustit , a nebo jestli já se můžu pro ti němu nějak bránit aby to skončilo , já si ho vůbec nevšímám a non má neustálé problémi , děkuji za odpovědí Kamil .


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.05.17 23:07
avatar

Váš pozemek je Váš pozemek a nejste povinen na něj pouštět nikoho, bez vážného důvodu. V případě souseda jste povinen mu umožnit vstup na Váš pozemek jen do místa, kde by si ev. potřeboval natřít vlastní plot z Vaší strany, případně opravit nějakou vl. stavbu v blízkosti hranice pozemku, ke které by se na svém pozemku nedostal, nebo sebrat popadané ovoce na Vaší straně. Vy jste povinen se řádně starat o svůj pozemek včasným sekáním, abyste létajícími semeny nezapleveloval cizí zahradu. Soused by Vás měl z výše uvedených důvodů, požádat o vstup na Váš pozemek, případně se domluvit, kdy by Vám to vyhovovalo a rozhodně by si neměl bezdůvodně Váš pozemek procházet, mimo konkrétní část, kterou potřebuje k obstarání vzniklé potřeby. Pokud máte plot, tak ho pouštět nemusíte, pokud plot není, upozorněte jej, že jeho návštěvy nejsou vítané, pokud nepotřebuje výše uvedené. Zůstává to na Vás, jak to vyřešíte. Ještě ho můžete vyzvat písemně, s dodejkou, abyste měl případně doklad o zaslané výzvě, pokud byste to dál chtěl řešit např. Občanskoprávním sporem, pokud by Vás nerespektoval.


doplněno 14.05.17 23:13:

Ještě by mohl potřeboivat ořezat větve, to mu taky musíte umožnit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.05.17 04:39
avatar
Ptáte se na zákon...
Pomůže Vám Občanský zákoník.. Přečtěte si např.
http://business.center.cz/bus…cansky-zakonik/cast3h2d3.aspx
V této části jsou upraveny některé sousedské vztahy.
.
Stačí dobře přečíst, dobře pochopit, a zamyslet se, co se dá použít z jedné i druhé strany účastníků "sporu"
.
Ničit si sousedské vztahy třeba malichernou trávou? Pokoste...
.
Vy si ho vůbec nevšímáte...
Potom proč máte problémy? Nedejte mu důvod, nebudou problémy!
.
Příklad: Jablka, která spadnou z jeho stromů na Váš pozemek, podle §1016 patří Vám. Ovšem v rámci dobrých susedských vztahů je dobré umožnit sousedovi jejich sběr. Nebo třeba i sebrat a sousedovi je odnést. Třeba vytáhne flašku a vztahy se zlepší.
.
Co když je soused v pořádku a Vy jste příčinou nedorozumění? Zamyslete se...
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 15.05.17 07:06
avatar

Komunikujte, Vámi nastíněné ,,problémy,, nepovažuji vůbec ze nějaký horor. Bavte se, navažte dobré vztahy. Vezměte flašku a připijte si navečer přes plot, pokecejte. Je dobré mít vedle sebe souseda, na kterého se můžete spolehnout, vezme Vám balík, poštu, pohlídá dům, od koho si půjčíte nějaké nářadí, žena od sousedky něco do kuchyně.

Kde se stala chyba, že již od začátku nejsou vztahy fajn? Pokud budete mít děti, je dobré mít vedle sebe v ulici strejdu a tetu a ne cizí, nepříjemné lidi. Zamyslete se. Pokud mezi Vámi něco víc, z minulosti.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kamilnecas
Datum: 15.05.17 09:05
Zdravim a dekuji za odpovedi , ale ja jsem s nim chtel vychazet i tu flasku bych koupil , ale treba ta trava , ja ji secu kazdy tyden ale pojizdna sekacka to nevezme až ke zdi tak tam zbyva nepatrny kousek travy a strunovou to vzit nemuzu protože podle nej bych mu zboural barak , dalsi problém byl kdyz mi vyrostli okurky a jeden listek se mu dotkl plotu uz na me zvonil ze mu nicim plot , kdyz jsem mel postaveny leseni na fasadu cca 1,5 mertu od jeho domu tak futr chodil ze mu ohrozuji jeho dum kdyz to bylo bez duvodne , byli se na leseni podívat z úřadu a nenasli pochybeni , a takovich veci proc me neustale obtezuje je spousta , a nebere to konce , pro ve me vybudoval silnou nenavist a musim to nejak resit jinak mi pokoj neda . Dik Kamil
Od: jofa®
Datum: 15.05.17 09:40

Tady asi není nápravy. Je to v něm a bude hledat ve všem důvod Vás peskovat za každou prkotinu. Normálně pozdravte a jinak ho ignorujte. Udělejte si svoje věci v rámci slušnosti a snažte se vyvarovat věcí, které by mohl někde hlásit, že poškozjete jeho majetek a pod. Vyprd bych se na něj. Možná i ten pozdrav bych vypustil. Jinak se z toho "zblázníte".

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kamilnecaa
Datum: 15.05.17 11:20
Zdravim asi mate pravdu bude lepsi ho ignorovat po vsech možnosti jak se ho zbavit a tim myslim slusne i sproste to stejne nekonci , zrovna v cera si neco fotil na mim pozemku , tak cekam co bude dik za odpoved Kamil
Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 16.05.17 09:21

Pokud soused vymýšlí neustálé opruzy, nepomůže mám ani demižon 20 leté Whisky. Asi jste mu zatarasil výhled postavením domu a problém je na světě. Nejlépe je dělat, že tam není a nesdružovat se. Máme podobného souseda, kterému v zimě shrnuji sníh z chodníku a stejně má pořád nějaké připomínky. Že např. v neděli použili ultratichou sekačku na trávu, která z 5 metrů nejde téměř slyšet, ale ho to ruší. Že on v tu samou dobu brousí flexou celé hodiny, je v pohodě. A perlička: zavolal Policii ČR, že jsem údajně proboural společnou zeď na půdě, pak jsem po jeho půdě večer chodil a dupal, čímž jsem ho měl vyděsit a pak jsem za sebou zase zeď zazdil tak, ža nejde poznat její probourání. Ani z jeho strany...

Pak chtějte vyjít sousedům vstříc. Nic.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jancina
Datum: 17.05.17 11:54

Zdravím, já to vidím ze strany Vašeho nepříjemného souseda jako závist a nepřejícnost proto se asi tak k Vám chová.

Také mám takové sousedy takže cítím s Vámi a vím jak Vám je hlavně se nenechte bezdůvodně buzerovat. Přeji Vám hodně sil a držte se.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.05.17 13:46

Čecháčkové si vysvětlují demokracii různě, ale pravděpodobně mají Rakušáci pravdu, Češi jsou švejkové, podvraťáci, udavačí, zloději a patolízalové.

Můj soused má názor, čecháčkům chybí diktatůra, poněvadž si neumějí vládnout a po sametu se velká část národa začala chovat jak z otevřené ZOO.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 18.05.17 08:28

Cechactu, to píšete mega nesmysly. Rakušáci mají právo být zticha a ne hodnotit jiný národ. Co se týká diktatůry, tak tu potřebujete vy sám, aby jste tak nevyskakoval.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: kamilnecas
Datum: 17.05.17 17:08
Mate vsichni pravdu , ten muj soused se chova jak mega hovado , uz jsem opet byl na urade ze mu nicim dum , vyforil si na me zahrade kaminek tak do ruky , který se mu oprel o zed asi kdyz jsem sekal travu tak jsem do neho drcl , skratka jsem poslech co me rada zvas radila a zacal jsem toho vola ignorovat a na urade jsem jim rekl ze k vuli nemu jsem tady byl naposledy , dnes na me zvonil ze si chce natrit plot , vim ze ho tam pustit musim ale smoji podminkou bude dlouho cekat az si na neho udelam cas abych tam byl osovne a hlidalho aby nikam jinam nelezl a so si kamarad pocka , htel boj tak ted zacnu bojovat ja , ale on nevihraje , dekuji vam vsem za nazory pratele , hodně jsem si z nich vzal a pochopil ze na hajzla jedine bic dekuji vsem co jste se ke me pridali Kamil
Od: jedubaba*
Datum: 18.05.17 07:36

Jen doplnění - jestli se mu nebude chtít čekat, může vás zažalovat. Tak abyste se nedivil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 18.05.17 08:25

Tak důvod žaloby bych tedy rád od vás četl... Soused bude muset počkat .

§ 1021

Vlastník umožní sousedovi vstup na svůj pozemek v době, rozsahu a způsobem, které jsou nezbytné k údržbě sousedního pozemku nebo k hospodaření na něm, nelze-li tohoto účelu dosáhnout jinak; soused však nahradí vlastníku pozemku škodu tím způsobenou.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jedubaba*
Datum: 19.05.17 07:12

Ten důvod je právě ona nezbytná údržba, což je velmi pravděpodobně i nátěr plotu z obou stran. Viz

"Vzhledem k tomu, že potřebuji provést nezbytnou údržbu fasády domu a ke zdi sousedící s pozemkem žalovaného je přístup možný výhradně z jeho pozemku, požádal jsem dne ... žalovaného, aby mi umožnil vstup na jeho pozemek za účelem popsané údržby. Žalovaný mi však bez jakéhokoliv vysvětlení tento vstup odmítá umožnit. O povolení ke vstupu jsem žalovaného poté žádal ještě několikrát, na moje žádosti však nereaguje a nemohu tak zahájit práce, přičemž mám již nakoupený potřebný materiál."

Celý vzor žaloby zde http://www.katalog-pravniku.c…-o-umozneni-vstupu-na-pozemek

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 20.05.17 03:25

A ta citace je jako k čemu? Snad odpovídáte k příspěvku o sousedovi potížistovi. Nikde není ustanoveno, že soused něco chce a hned všichni letí. Tak to určitě ne. A pokud je to takový jeliman, ať si počká. Měsíc. Klidně. Žádná žaloba se takto nemůže uplatnit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.17 09:18
avatar
Vanad, Ta citace je zřejmě odpověď na:Tak důvod žaloby bych tedy rád od vás četl...
Od:vanad1 18.05.17 08:25
.
...umožnit vstup na svůj pozemek v době, rozsahu a způsobem, které jsou nezbytné k údržbě sousedního pozemku... Ať si počká. Měsíc. Klidně...
Opět Vaše slova.
Chcete tvrdit, že byste nechal souseda čekat třeba až do doby, kdy už se údržba nedá vykonávat?! Potom by tu citaci žaloby bylo vhodné doplnit o úmyslné zdržování a povolení až v době na údržbu nevhodné.
Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: jedubaba*
Datum: 20.05.17 18:43

Děkuji, hejkale. Nechcete mi dělat tiskového mluvčího? :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.17 19:14

Jak to tak čtu, Kamile, od takového souseda nebudete mít klid NIKDY. Doporučuji, než ho pustíte na svůj pozemek, abyste s ním sepsal dohodu, kdy mu VY stanovíte dny a čas, po který se může na vašem pozemku zdržovat. Trochu ale nadsaďte, aby se nemohl vymlouvat, že je čas na nátěr nedostatečný, nevyšlo počasí apod. Zároveň byste si v té dohodě/smlouvě měl vymínit, že se u vás bude zrdžovat výhradně za účelem nátěru plotu, a to ve vzdálenosti nezbytné pro provedení tohoto úkonu, maximálně však 150 cm. Nezapomeňte tam také dát větu, že pokud způsobí jakoukoliv škodu na vašem majetku, zavazuje se ji bez námitek uhradit nebo uvést do původního stavu. Pokud budete chtít být důsledný, zkuste tam dát třeba i to, že si vyhrazujete právo jeho nezbytné aktivity na vašem pozemku, vyplývající z §1021 OZ, audiovizuálně dokumentovat. Tento typ člověka podle mě bude tak dlouho řešit tuto smlouvu a hledat kličky a hádat se o jednotlivá slovíčka, že na nátěr plotu třeba ani nedojde

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp®
Datum: 21.05.17 02:55
avatar

A máte tam dodrženy ty dva metry od jeho pozemku jak radí tady jiní přisluhovači v jiných příspěvvích?


doplněno 28.05.17 01:47:

sys hejkal: asi to bylo na mně,ale já jen chtěl vědět,jestli dodržel ty dva metry mezi pozemky co se může stavět.Protože v jiném příspěvku jsem byl sestřelen za to,že si soused dovolil postavit přístřešek u hranice pozemku.

Možná jsem to špatně napsal(se omlouvám)ale tu odpověď bych rád znal.

Jde o to kdy můžu stavět i na té hranici pozemků a kdy nemůžu.Takže barák můžu a kůlnu ne? Tak jak to tedy je?

avatar
Upozornění od sys hejkal 21. 05. 2017 04:43:11
Zkuste volit slova...
Diky za rádce, kteří se snaží pomocí.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.05.17 22:44
avatar
Eště mě napadla jedna věc, jestli máte obavu, že vám pošlape, nebo pokecá okurky, mohl byste mu nabídnout, ať vam da barvu, že plot natřete sám.?
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.