Sousedova nová stavba u hranice s pozemkem

Od: Datum: 13.05.17 21:01 odpovědí: 26 změna: 18.05.17 20:36

Přijel jsem po pár měsících na chatu a koukám jako puk, soused si téměř u hranice s mým pozemkem postavil jakousi stavbu. Zahradní domek to asi není, spíš nějaký zahradní altán asi, nebo něco takového. Má to střechu, očividně to má i nějaký spodek s izolací jako základ. Má v tom dokonce zavedenou i elektřinu, protože mi jiný soused říkal, že se tam v tom i svítilo, čili nějaká dočasná letní stavba to taky nebude. Je tam asi gril, jelikož tam má i komín, ze kterého, když tam budou grilovat mi půjde kouř skoro přímo na pozemek. Celou tuhle opičárnu postavil bez mého vědomí, bez mého souhlasu, ve vzdálenosti tak cca 3/4 metru, určitě to není ani jeden metr od hranice mého pozemku. Je to vysoké asi tak 3 metry, takže to navíc vrhá nežádoucí stín. Nevím, jestli je na toto potřeba stavební povolení od úřadu, každopádně na katastru žádná stavba v mapě zanesená není. I kdyby na to povolení od úřadu nepotřeboval, tak se mi zdá, že určitě nedodržel min. vzdálenost od hranice pozemku. Co se s tím dá teď dělat?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.05.17 21:18

Nezbyde ti, než ho "nabonzovat", protože na to potřebuje minimálně Územní souhlas od Stavebního úřadu, který zaručeně nemá. Takže je to černá stavba.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.05.17 22:25
avatar

Není nejjednodušší se domluvit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.05.17 22:30

Je. A ty myslíš, že soused řekne "Ano, máš pravdu, jdu to zbourat"? *haha*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paxo
Datum: 13.05.17 23:56

No, to by dozajista nejlepší bylo, ale řekl bych, že nejspíš by měl být postup ve fázích. "Hele sousede, chtěl bych si postavit záhradní altán/cosi, pojďte se domluvit ." A až po domluvě stavět. Pokud je to učiněno tak, že mi prskne altán/cosi přímo na hranici pozemku a až pak by se chtěl domluvit, tak mi pak ta domluva přijde poněkud zbytečná. Jelikož už se není na čem domlouvat.

Od: mot
Datum: 13.05.17 22:42
aby ste se kvuli takove blbosti nezblaznil. kdyz by si to postavil o 5m dal, tak by pri grilovani ten kour k vam snad nesel? vitr vzdycky jde smerem k od nej k vam? nereste kraviny...
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.05.17 23:39
Mot: vy mi jste rozum! A co kdyby se třeba soused,nez nějakou opicarnu postaví, zeptal?! Mel by to mít min.2 metry od společného plotu
Ohodnoceno: 0x
 
Od: paxo
Datum: 13.05.17 23:47

Tak nevím, domnívám se, že snad neřeším "kraviny", jelikož si dovolím konstatovat, že černá stavba cca. 75 cm od hranice pozemku mi nepřijde jako "kravina". Kdyby si to postavil o těch 5 metrů dál, tak zde v podstatě téměř není co řešit. Jinak předmětem otázky není gril, ale celá stavba, nalepená na hranici pozemku. Gril mě v podstatě nezajímá, to berte jen jako doušku navíc, že se nejedná o nějaký altánek, který na konci léta rozebere, ale patrně o trvalou stavbu.

Od: mot
Datum: 14.05.17 00:01
a jaky je rozdil mezi 75 cm a 2m co tu nekdo psal ze by to melo byt? vpodstate zadny...
to mate ten pozemek tak miniaturni ze hrajete na metry?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: paxo
Datum: 14.05.17 00:12

Velikost pozemku není stejně jako gril předmětem otázky. Děkuji Vám za snahu, ale vaše teze, abych se smířil s černou stavbou, nalepenou na hranici pozemku mi bohužel není příliš nápomocna. Stejně jako teze, že 75cm nebo 2m je v postatě jedno. Kdyby to bylo jedno a každý si mohl stavět u hranice jak chce, asi by tam to ochranné území nebylo stanoveno.

Od: xaver
Datum: 14.05.17 00:17

Tak se přímo zeptejte na úřadu jak to soused má a oni pak v případě černé stavby nebo porušení nějakého paragrafu budou jednat.S těmi metry od hranice pozemnku bych si nebyl zase až tak jistý.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.05.17 00:27
Tak nám řekni kolik metrů/cm to je když si nejseš tak jistý?! :-D
doplněno 14.05.17 10:14: Díky za pádný argument,ale myslím, ze by to byl ztracený čas podle toho jak se tady prezentujes a jediný co vis jsou tvoje domněnky :-D
Ohodnoceno: 0x
 
Od: xaver
Datum: 14.05.17 01:10

Tak přijď a řeknu Ti to.Dokonce i ukážu ty nové stavby názorně na zahradách.Čekám Tě dnes do 1.10 hod až zazvoníš.Pak odcházím.Ta vzdálenost od hranice pozemku se dá totiž legálně ,,obejít,,.Kdyby to nešlo,tak si v dnešní době už skoro nikdo nic nikde nepostaví.Taky stavím a legálně na hranici pozemku a nemám problém.Soused měl,ale stavební úřad dal razítko a hotovo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.05.17 00:48
avatar

... přeci si to nepostaví uprostřed placu, todle se dycky staví u plotu, si myslíš, že když si udělá ohníček na drukej straně, že to k tobě nepůjde? ... postav si z druhý strany to stejný, a podle větru si pak můžete čmoudit navzájem ... do určitejch metrů nepotřebuješ nic ... s tebou bych chtěl mít dvojdomek ... stěžovat si můžeš, ale já osbně bych se s nim domluvil, a občas přišel na společnou grilovačku>>> nejni nad dobrý sousedský vztahy ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paxo
Datum: 14.05.17 01:56

Tak znovu, nejde tu o gril. Prosím abstrahuj od slov gril a kouř, jako by to tam nebylo. Už jsem to tu psal jednou, gril není předmětem otázky. Schválně, jak se s ním mám domluvit, když mi ta stavba vadí, on se mě dopředu na nic nezeptal, přilepil to k plotu a o společnou grilovačku s ním nemám zájem? Co by jako mělo být výsledkem té domluvy, když už má tu opičárnu postavenou, to nějak nechápu? Je tam plno lidí, kteří tam mají chaty, nikdo takové stavby nestaví nikomu u hranice pozemku. Rada postavit si obdobnou černou stavbu je sice zajímává, ale nějak nemám tu potřebu, navíc současný problém to bohužel nijak neřeší.

Datum: 14.05.17 07:28

Je třeba to vystupňovat až kam to půjde. Dobré sousedské vztahy jsou stejně k ničemu, je to nuda.

Zde jsou názorné ukázky, jak to potom může i funguvat.Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.05.17 06:34
Když tam máte takové "dobré" vztahy tak si založ z druhé strany kvalitní výživný kompost.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: janys79
Datum: 14.05.17 07:25

Něco podobného mě také napadlo. Nebo bych počkal až bude ten správný vítr na jeho dům a u plotu začal opékat špekáčky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.05.17 07:40
avatar

Ono to není tak jednoznačné. Záleží na tom, jestli je to stavba s pevnými základy. Na takovou musí být stavební povolení, jinak je to černá stavba. Pro stavební povolení musí mít souhlas vlastníka sousedního pozamku. Pokud je to "lehká stavba" bez základů, stavební povolení nepotřebuje, souhlas souseda taky ne, ale bylo by slušné se domluvit. Co se týká vzdáleností, zákony sice neznám, ale když před pár lety stavěl můj soused chatu ve vzdálenosti cca 25 metrů od mého pozemku, podepisoval jsem mu úřední lejstro pro stavební úřad, že proti tomu nic nenamítám (a to měl na stejném místě léta maringotku, takže se v podstatě nic neměnilo). Totéž, když jiný soused přikoupil kus pozemku vedle mého a chtěl si tam vybudovat travnaté parkoviště pro jedno auto.

Takže pokud jde o černou stavbu, nahlásit na SÚ, který může donutit souseda stavbu odstranit. Ovšem dobře rozvážit, pravděpodobně to definitivně pohřbí sousedské vztahy, budou následovat schválnosti, což může vyústit v lepším případě prodejem Vaší chaty, v horším i hrubým násilím.


doplněno 14.05.17 07:49:

Janys79, mot a někteří další - *zed*umíte číst? Tazatel už několikrát zdůraznil, že mu nejde o grilování a kouř, ale o omezení užívání jeho pozemku stavbou v těsné blízkosti jeho pozemku. Vy ale furt melete svou a "radíte" nesmysly (pokud se to radami vůbec dá nazvat).


doplněno 14.05.17 15:02:

mot - "opet, nevim jak velke mate ty pozemky..."

Já zas nevím, co do toho pořád pletete velikost pozemků. To jako když budu mít zahradu 10 arů, tak mi bude sousedova černá stavba u plotu překážet víc, než když budu mít 10 hektarů? *sok*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: paw®
Datum: 14.05.17 08:12
S tim se da delat to, ze zajdete n stavebni urad a poptate se tam, pripadne souseda udate ze ma cernou stavbu. A urad rozhodne. Toto je jedina legalni cesta pres urady. Preji mnoho uspechu a sil v tomto jednani.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.05.17 11:51

V případě, že je soused Hogo fogo, nebo neobyčejný člověk v právně-neprávním státě, tak pravděpodobně po napráskání vydá stavební úřad nařízení k odstranění stavby, a bude dělat bubu, později dodatečně vydá povolení k úžívání.

Pakliže je to obyčejný člověk, tak s ním zamotáte.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.05.17 14:44

Toto je pravda, ale z vlastních zkušeností vím, že takovou stavbu musí člověk se sousedem domluvit, pokud vás obešel, jděte na úřad a to jsem fakt zvědavá, jak se to bude řešit. Naši sousedé - místní podivíni - jednou cosi dělali u plotu a tak jsem se zeptala, co tam dělají, prý - tady bude altán. Soused je totiž ňouma. kterého ovládá psychicky nemocná manželka a udělá všechno, co chce. Zkrátím to, oni si mysleli, že na svém pozemku si můžou stavět, co chtějí, my jsme jim řekli - 2 m od plotu, oni na úřad, pak teda sklapli a mají to 2 m - no stejně nám to stíní na záhony, ale s tím se asi nedá nic dělat. Ale jeden pán v naší ulici, dovolil sousedům vše 1 m od plotu - posezení, bazén atd. Je to takový vlezdoprdelka, nedovedu si představit, že to jednou bude prodávat a co by tomu říkali eventuální kupci. Jo a představte si, že ti sousedé mají od něho dovoleno vypouštět vodu z bazénu přes plot do jeho zahrady, aby si tu svoji vykastrovanou zahradu nezničili.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mot
Datum: 14.05.17 14:56
opet, nevim jak velke mate ty pozemky, ale jaky je proboha rozdil kdyz ma soused altan 1m a 2m od meho pozemku, ze si na tom tak zakladate? nebo tim ze je to o 1m bliz to nikdo nebude chtit koupit?
Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 14.05.17 15:02

Teď jsem to psala, my chceme na té zahradě také něco pěstovat, tudíž potřebujeme, aby bylo co nejmenší zastínění, navíc pokud chci třeba okopávat brambory, tak nejsem zvědavá na nějaké blbé žvásty. Když o něčem nemáte páru, tak radši nikam nepište.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mot
Datum: 14.05.17 15:07
kdyz je budete okopavat a soused bude sedet v altanu ve vzdalenosti 1m,tak to bude strasne oproti tomu kdyz bude v altanu ve vzdalenosti 2m? to bude uplne v pohode?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.17 13:00

Slušní lidé se chovají slušně. Když chci někde něco postavit, slušně se sousedů zeptám, co oni na to. Když se budu chovat jako sebestředný hlupák, může se stát, že se to někomu líbit nebude. A tomu pánovi, co si cosi postavil hned vedle plotu souseda opravdu přeji, aby to musel zbourat. Nezachoval se jako slušný člověk. *cert*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.17 20:36

Pokud je stavba 2m od hranice pozemku a mensi plocha jak 25m2,neni treba zadne oznameni ani st.povoleni.Pokud nejsou dodrzeny ony 2m od hranice,bude mit soused bez vaseho souhlasu problem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.