Nedoplatek způsobený menšími zálohami

Od: Datum: 07.05.17 06:13 odpovědí: 20 změna: 08.05.17 01:13

Dobrý Den,

hradím nájemné za pronajmutý byt osm tisíc měsíčně a to na účet pronajímatele,při ročním zúčtování vznikl nedoplatek za energie kvůli nezvýšeným zálohám na energie při pronajímání bytu pronajímatelem který chtěl zřejmně co nejvíce prostředků použít ve svůj vlastní prospěch neboť si byl jistý tím že případný nedoplatek já jako hlupák bez jakých koli potíží uhradím.Kdybych nekontaktoval správcovou bytového komplexu tak bych se důvod nedoplatku samozřejmně nedozvěděl,bylo mne totiž divné že bych měl mít nedoplatek 16000,-kč když třináct hodin denně markuju nákupy a do bytu chodím pouze přespávat, ona mne sdělila že v bytě kde bydlím je naměřena zcela běžná spotřeba a že kdyby si pronajímatel zvýšil zálohy jak tomu bývá při pronajímání bytů běžně zvykem tak by nedoplatek žádný nebyl. Dle mého právního názoru bych neměl být povinný hradit nedoplatek vzniklý cizím zaviněním. Co mám v tomto případě dělat,mám uhradit 16000,kč s nájmem 8000,-kč abych neměl kvůli podobným chytrákům co jíst a nebo to lze právně napadnout? Nájmy mám hrazené úplně všechny bez jediného dluhu. Děkuji mnohokrát za odpověď. Chrástka


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 07.05.17 06:55
avatar

Dobrý den, obecně - pokud po Vás někdo chce peníze, tak musí doložit proč. V tomto případě musí pronajímatel předložit/ukázat (nebo předat kopii) vyúčtování za elektřinu, kde uvidíte číslo elektroměru, odebrané množství energie a částku (nedoplatek). Z dotazu není jasné, zda platíte elektřinu v nájmu nebo nájem + zálohy na elektřinu - to zjistíte v náj. smlouvě (je dobré si ji přečíst). Také není jasné, jestli jde o odběr pouze Váš nebo i pronajímatele či dalšího nájemce (zda je elektroměr pouze pro Váš pronajatý prostor). Požadujte to vyúčtování, požadujte vysvětlení, můžete se dohodnout a pronajímatel převede elektroměr na Vás - potom budete dostávat vyúčtování Vy. Zdravím!

P.S. Teď vidím, že jde asi o nedoplatek za více energií - opět musí být doloženo vyúčtováním.


doplněno 07.05.17 09:43:

chrastka - nenechte nás spekulovat či (se) hádat a doplňte informace. Nebo napište, že jste si chtěl jenom postěžovat "na poměry" a hledáte pochopení.


doplněno 07.05.17 21:04:

chrastka - po Vašem doplnění tomu rozumím tak, že nájem 5500,- je příjem pronajímatele. Částka 2200,-

je záloha na energie (to není příjem pronajímatele). Máte pravdu, že zálohu měl pronajímatel včas zvýšit -

ovšem, Vám (na 3400,-). Takto platil za Vás ze svého příjmu a nyní to chce zpět, což je pochopitelné (Vy jste platil měsíčně méně, než jste měl a pronajímatel to měsíčně doplácel za Vás). Pokud to bude prokázáno i vyúčtováním, tak je vše OK. Dohodněte se, že nedoplatek uhradíte v několika splátkách (a neokrádejte pronajímatele).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: satak
Datum: 07.05.17 07:10
Problém vidím spíše v nějaké divně sepsané nájemní smlouvě...asi jste se zapomněli dohodnout na úhradě záloh za energie...né jen nájem 8.tis...
Ohodnoceno: 1x
 
Od: chrastka
Datum: 07.05.17 20:50

Dobrý Den, mno zmiňovaných osm tisíc je míněno jako nájem se vším všudy,

ve smlouvě je uvedeno že nájem jako takový je 5500 a 2500,-kč je záloha na energie, správcová která vyhotovuje vyúčtování za služby sdělila že majitel z částky kterou mu hradím hradí údajně jen 3400,-kč což je hodně málo v a v této částce jsou zahrnuty veškeré zálohy, byt byl totiž dva roky neobyvatelný a tak majitel bytu měl snížené zálohy na minimum a v okamžiku kdy sem se do bytu nastěhoval já s matkou tak zálohy ponechal ve stejné výši jako předtím, když sem majiteli hradil nájemné tak mne neustále jedenkrát měsíčně obtěžoval telefonáty zda-li mohu peníze zasílat poste restante že by ty peníze potřeboval dříve. Dle méhho názoru ať už sem debil nebo nejsem,pokud je mne řečeno osobou oprávněnou že vznik nedoplatku je kvůli nízkým zálohám tak by to mělo jednoznačně dokazovat úmysl majitele se bezdůvodně obohatit na úkor nájemníka, v bytě bydlím již rok a půl a jim zmiňovaný nedoplatek je za loňský rok. Potřeboval bych znát postup jak písemmně tyto skutečnosti hodnověrně doložit. Dále potřebuji vědět zda je majitel oprávněn mne vystěhovat i přesto že nájem mám hrazený. Domluva s ním bohužel žádná nebude protože je neskutečně prolhaný a zisku chtivý,pokud mne někdo vyzve k tomu abych uhradil vyúčtování které správcová teprve vypracovává neprodleně i přesto že již osm tisíc sem mu poslal tak nebude mět smysl s nim o tomto mluvit,s největší pravděpodobností to stejně bude řešit soud. . Mnohokrát děkuji za odpověď. Chrástka

Datum: 07.05.17 21:16

Nevím, co řešíte. Nízko stanovené zálohy nejsou ničí vina. Prostě je vypočítali pro neobydlený byt a nechali tak. Zálohy taky mohly být nulové a mohl jste platit všechno až při vyúčtování jako nedoplatek. Není žádná povinnost stanovit "správnou výší" záloh. Záloha je jen obrana majitele, aby za Vás nemusel platit celý rok a potom z Vás páčit celou částku najednou.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.05.17 00:06

moc dotazu nerozumím a už vůbec mi není jasné, co byste chtěl řešit přes soud? zálohy jsou zálohami proto, že budou vyúčtovány se skutečným stavem. pokud se vám zálohy zdály nízké, měl jste požadovat jejich navýšení a místo 2.500 Kč platit majiteli třeba 4.000 Kč, pak byste se vyhnul velkému nedoplatku. každopádně pokud jste ty energie opravdu spotřeboval, tak přece není o co se soudit? navyšte si zálohy na další období, ať za rok nedopadnete stejně.

ale jestli jsou to zálohy za energie (nemáte energie psané na sebe?), tak je asi nevyúčtovává správcovská firma, ale přímo elektrárna a plynárna, ne? správcovská firma vyúčtovává úklid baráku, vodu, teplo, popelnice a podobné srandičky.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: bncx
Datum: 08.05.17 00:28
Pozadujte od majitele vyúčtování. Suma toho, co reálně stála spotřeba energií mínus to, co jste uhradil na zalohach (2500 Kč X 12), bude váš přeplatek nebo nedoplatek.
Co přišlo majiteli za nedoplatek vás nemusí zajímat. Pozadujte vyúčtování všech energií za celý rok.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.05.17 07:12
avatar

V záhlaví máte jasný dotaz. Platím menší zálohy, tudíž musím při vyúčtování doplatit větší doplatek. Jak velké jste měl zálohy?

Měla jsem v rodinném domku nastaveny zálohy na el. 400 Kč, tedy doplatek došel 6000. A nyní jsou zálohy zvednuty na 1050 korun.

Za plyn 900 a došel doplatek /tedy letos velký/ 15 000 Kč. A musím to zaplatit, protože jsem to v domku spotřebovala. Vy si myslíte, že doplatek zůstává pánovi? Podle rozpisu od dodaveteli to má poslat dodavateli energií! Musíte dostat vyúčtování, kde budete mít stavy a ty si dodatečně odsouhlasíte, s tím, co máte ve skutečnosti. Budete mít natočeno samozřejmě již více.

Doplatek musíte zaplatit, protože jste energii spotřeboval. Buďto službu zaplatíte v zálohách během celého roku, nebo při snížených zálohách zaplatíte vyúčtování jako doplatek větší.

Myslím, že jste nepochopil, co Vám správcová řekla.

Jinak vše je dražší /elektřina, teplo, plyn, teplá+studená voda/ a zima 2016/2017 letos byla také delší.

Na další zúčtovací období požádejte o zvýšení záloh, kde jste měl velký nedoplatek, stačí celkovou sumu na faktuře /vyúčtování/ vydělit 11 /u nás se měsíc zúčtování nepočítá/ a máte výši záloh, kterou byste měl respektovat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: adamtaborsky
Datum: 07.05.17 07:49

Hlavní problém vidím v tom, že si běžný člověk nemůže například jednou za měsíc zjistit, jestli má přeplatek nebo nedoplatek. Je prakticky nemožné vyhodnotit spotřebu každý měsíc a podle toho přizpůsobit zálohy a spotřebu. Po roce může vzniknout výrazný nedoplatek a člověk se to dozví až pří vyúčtování. Další věc je stanovení správné výše záloh. Vlastník bytu, který bydlí ve svém, platí zálohy sobě a vyúčtování nejde přes pronajímatele. V tomto případě nenastane problém, který má tazatel - záměrné snížení záloh pronajímatelem a požadování nedoplatku. Pokud pronajímatel nastaví nižší zálohy a požaduje vysoký nedoplatek, může to být sporné. Zálohy mohly být opravdu nízké, ale také mohla být vyšší spotřeba - nemyslím tím zrovna tazatele. Podle čeho rozpoznat, že např. záloha na elektřinu 700,- Kč je málo a 1100 akorát? To samé u vody, plynu... A po vyúčtování není snadné vyhodnotit, kdo má pravdu, jestli pronajímatel nebo nájemnce. Opačný problém může nastat, pokud by pronajímatel nastavil nepřiměřeně vysoké zálohy. Pak může přijít přeplatek za elektřinu, vodu plyn, topení v desetiticících. Možná je to extrém, to by zálohy musely být hodně vysoké. Ale pak by se nájemce dožadoval uhrazení přeplatku a pronajímatel má smůlu, neměl nastavovat tak vyské zálohy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.05.17 08:01
avatar

...Nájemce by se dožadoval přeplatku... pronajímatel má smůlu ...asi jsem naivní, ale proč dožadoval a ...má smůlu...

Nájemce si zaplatil vyšší zálohy, přeplatek je jeho, to je přece logické a dostává ho automaticky. Pronajímatel si nemůže nechávat přeplatek na úkor dotyčného. Peníze mu nepatří.

Předpoklad je, že byt má svoje vlastní měřidla /elektroměr, vodoměry, plynoměr/. Myslím, že to v dnešní době má každý byt, ale jistě se výjimky najdou.

Odhadem to nemůže být nikdy přesně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: adamtaborsky
Datum: 07.05.17 08:12

Máte pravdu je částečně. Je otázka, jak by dopadla situace, kdyby nájemník platil za 3+1 celkem 8000,-, ale pronajímatel by nastavil zálohy elektřina 2000, voda 2000, plyn 2000, vytápění 2000. Záměrně uvádím absurdní čísla, ale i tehdy (byť teoreticky) by měl nájemce na přeplatek nárok? Něco jiného by bylo, kdyby nájemce platil nájem třeba ve výši 5000,- a k tomu výše zmiňované zálohy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.05.17 08:30
avatar

Tak to děkuji za vysvětlení, tohle mě nenapadlo. Při tomto systému by byl pronajímatel sám proti sobě a ve vyúčtování by byl zmatek a dohady se současným obyvatelem.

A to nechci vidět ani situaci, kdy se mění nájemník.

V zájmu jasných vztahů by mělo být vyúčtování čitelné, výše záloh jasně daná a oddělená od čistého nájmu za podlahovou plochu. Potom nebude zbytečné nedorozumění. Proč si komplikovat život a hrotit situaci.


doplněno 07.05.17 08:36:

Ale když nad tím přemýšlím, tak je možná zmatek a chaos vyvolán úmyslně, profit pro toho, kdo v tom umí chodit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.05.17 09:12

Odpověď je úplně jednoduchá. Podívejte se do nájemní smlouvy, za co platíte těch 8000 Kč. Je ovšem klidně možné, že to je částka jen za nájem a ostatní zúčtovatelné platby jsou zvlášť a měl jste hned na počátku nájmu kontaktovat "správcovou bytového komplexu", aby zálohy vyměřila Vám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vanad1*
Datum: 07.05.17 09:56

Nezmínil jste, zda máte na svůj byt přidělený plynoměr a elektroměr nebo jak vlastně zjistíte, kolik jste spotřeboval té které energie? Máte tedy nebo ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.05.17 10:22
avatar

Pan Chrástka si to přečetl a uvědomil si, že je vlastně požadavek na doplacení energií oprávněný. Tudíž už se neobtěžuje něco vysvětlovat, nebo zdůvodňovat. 8 tisíc nájem je zřejmě jenom nájem za plochu, nejsou v tom započítány žádné energie. Možná ani voda ne. A i když teda sedí 13 hodin u pokladny, tak doma určitě topil a koupal se a jinak používal energie v tom čase, kdy u pokladny neseděl. Takže je vlastně to roční vyúčtování docela v pořádku. Tak jsem to pochopila já. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.05.17 11:15
avatar

Já bych to spíš viděla jako satak, nějaké zálohy v tom nájmu budou, ale nejsou specifikované a majitel je vyčůránek, který je snížil, aby neplatil moc, a pak vyžádal nedoplatek po nájemníkovi. A nájemník se neptal, nezjišťoval, neochránil se.

Doporučuji zaplatit, s majitelem vyřídit dodatek ke smlouvě ohledně rozumné výše záloh za energie a pokud se bude cukat, tak odejít.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fncs
Datum: 07.05.17 12:09
Napište, co máte ve smlouvě. Bez toho jsou všechny rady k ničemu.
Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 07.05.17 12:22
avatar

A jelikož na tuhle výzvu tazatel nereaguje a byla mu otázka položena už několikrát, tak mám výše uvedený názor.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.05.17 12:28

Třeba zase sedí u kasy. Ale zítra nebude ..

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.05.17 12:33

Záleží co máte ve smlouvě a kdy vám byly provedeny odečty a kde máte měřidla na vodu, plyn, topení, eletřinu? Pokud nedoberete k nějaké chybě, tak to asi budete muset zaplatit. Ale když opisují třeba vodu u nás, tak to musím osobně podepsat, podepisoval jste něco?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mnd®
Datum: 08.05.17 01:13

majka53: ...Ale když opisují třeba vodu u nás, tak to musím osobně podepsat, podepisoval jste něco?

Odečty studené/teplé vody , plynoměru nebo měřičů topení jsem nikde nikomu nepodepisoval už snad pět let.Stačí papír s odečty nalepit na dveře a on si to už pracovník opíše a podepíše to on,že má hotovo.Tak to aspoň dělají u nás v paneláku a pohoda.Ještě se nestalo,že bychom dopláceli.Nejvíce nám vraceli skoro šest tisích ( ale to byla manželka v D.D. ) teď když jsme oba doma,tak budou vracet jen nějakých 1700,-Kč.Ale nedoplatek nebo osobní podepisování jsem nikdy neřešil.

Navíc termín odečtu je oznámen + další náhradní termín + nebo si lze pracovníka objednat i potom,ale to je už za poplatek.Taky mohl pracovník/ci udělat odečet odhadem ( je na to nějaký § ).

U Vás to asi funguje jinak s tím osobním podepisováním odečtů.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.