Fotovoltalické panely ANO ČI NE?

Od: Datum: 21.04.17 14:41 odpovědí: 5 změna: 21.04.17 16:14
Zdravím všechny na této skvělé poradně.
.
.
Rozhodujeme se jestli pořídit pár foto-panelů na střechu, kvůli PENB, orientace střechy jižní, sklon 37 stupňů, (sedlová). Požadovaný výkon 3 kWp. Máte také panely, nebo je mají vaši známí, nebo jejich známí? Jaké jsou zkušenosti?
Hodily by se nám informace, jaké všechny komponenty jsou třeba? Elektřinu plánujeme prodávat Čezu a využít v případě výpadku proudu.
Dále bychom chtěli vědět, kolik takový systém může zhruba stát?
Jaké další komponenty mohou odejít, krom panelů? Je jasné, že všechny, ptám se ale na zkušenosti, dle zdravého rozumu... Které nejčastěji odchází a po jaké době?
Úplně nejideálnější by byl nějaký hrubý odhad ceny a seznam použitých komponent...
Děkuji a přeji hezký den

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 21.04.17 14:59
avatar

švagr před cca 9ti lety pořídil za 700tis (na úvěr) řadu fotovoltajek - s ohledem na úvěr tedy zaplatí dejme tomu 1300.000,-. Výdělek z elektřiny mu stát daní, má s tím jen potíže. Jednou mu jedna plotna prdla z neznámého důvodu - pnutí? Servis desítky tisíc.

Po zdanění a odpočtu nákladů s vypočtením teoretických příjmů bude mít zpět za cca 12 let, garantovaná trvanlivost měla být 10 let.

Za mne - ne, nevyplatí se. - jedině na firmu, na střechu velké továrny...


doplněno 21.04.17 15:59:

@mnd - ano - sestra neměla nárok na podporu po mateřské (nevzali ji zpět do práce), protože byla "podnikatelka" - že tam není výdělek nikoho nezajímá... info je stará cca 7 měsíců.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: rv
Datum: 21.04.17 15:10
Vyplatí se jedině jako koníček. Na rozdíl od jiných při něm netvrdnou játra. Sám mám 10 kW na střeše.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.04.17 15:35
avatar

Pro vlastní potřebu, minimálně 5kWp, svépomocí, nákup panelů za výhodnou cenu. Jinak se rozhodně nevyplatí. Mám udělaný rozpočet od NWT na 7kWp na 250k, návratnost v nedohlednu. Dokud nespadnou ceny superkondenzátorů, je to opravdu jen hobby. Ale to příjde, už teď je to na pováženou, kdyby měl jeden dost prostředků :(

Obr. Nabíjení 12V/25A nabitý za 30 min.(při 16V za 15 min) špičkový proud 1800A! Nabíjí se i když sem tam vykoukne sluníčko. Cena? 900 USD

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mnd®
Datum: 21.04.17 15:55

Nevím,jestli to platí ještě i dneska,ale někdy v roce 2010 kdo měl solární panely na baráku,tak neměl nárok na různé dávky od státu.Bylo to tenkrát vysvětlováno tím,že když prodáváte elektřinu,tak jste vlastě podnikatel ( i když třeba ztrátový ).Možná by se to dalo někde na netu najít. Na tohle se raději taky zeptejte dopředu,protože nevíte co a kdy budete od státu potřebovat.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.04.17 16:14
avatar

Bohužel můj zeť už je exzeť, projektant foto. panelů a tak už mohu napsat jen to co vím a moc toho není. Panely máme na chalupě na střeše, dělal si to sám za pomoci obou dědů, panely+ vše k tomu měl prý velmi levně a i tak to stálo asi 400 000,-. Pokud vím tak el. neplatíme ale spotřebováváme a on má za rok za to co Eonu prodá cca 60 000,-. Funguje to pátý rok a zatím nebyl žádný problém, nutil nám jakési drahé baterie kde by se nějaká el. uchovávala ale to jsem nepovolila.

Byla jsem tehdy proti a byla bych i dnes, myslím, že je to velká investice s dlouhou návratností a že než se to splatí, bude třeba opravy. Takle je mi to jedno, protože mu tu střech v podstatě za spotřebu pronájímám a vše ostatní je jeho starost.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.