Dříve položit obklady nebo dlažbu?

Od: Datum: 21.04.17 07:43 odpovědí: 12 změna: 24.04.17 07:28
Ahoj. Co se pokládá při stavbě nebo rekonstrukce koupelny nebo jiných místností s obklady a dlažbou jako první, dlažba nebo obklady?
doplněno 23.04.17 13:19: Ještě poprosím o odpověď , na co se nanáší lepidlo při
1) obkládání
2)pokládce dlažby
Jestli se nanáší na dlaždice/ obkladačky nebo se nanáší lepidlo na stěny/podlahu. Literatury na toto téma je sice dost, ale někdy se různí.
Děkuju

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: krtek6*
Datum: 21.04.17 07:51

Nejdřív se jede obklad. Pokud je v koupelně vana začíná se jejím osazením a řadou, která je rovnoběžná s horní hranou vany, aby to lícovalo. Pak se jede po strop a poté k zemi, kde se vynechá poslední řada. Poté se položí dlažba a po dlažbě se dodělá poslední řada, která většinou je dořezávaná. Tím se docílí jednotného vzhledu a dalších aspektů

Ohodnoceno: 7x
 
Datum: 21.04.17 08:17
avatar

Když už děláte koupelnu z gruntu, pak je postup tento : nejdříve přesně udělaná a vyspádovaná podlaha, pak vana, pak dozdívka kolem vany, obklady a nakonec dlažba. Dobře měřte, aby se vám nestalo, že v některém rohu obkladačky skončí nad dlažbou.

V místnostech s úplně vodorovnou podlahou je celkem jedno čím začnete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: danan
Datum: 21.04.17 08:57
takže postup krtka je dobrý...? Já bych řekl, že ano
Datum: 21.04.17 09:06
avatar

"...je celkem jedno čím začnete".

Není to jedno. Při obkládání stěn nezabráníte tomu, aby Vám nejrůznější bordel nepadal na podlahu. Tenhle nepořádek bývá dost ostrý a při každém šlápnutí Vám dlažbu na podlaze nenapravitelně odírá. Takže souhlas s Krtkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.04.17 11:38
avatar

No jistě. Jestli vám při práci padá bordel z ruky na podlahu, pak to pochopitelně jedno není. Problém je v tom případě ve vašich schopnostech.

*

No ale protože jsme na poradně, přidám doušku pro tazatele: Na rozdíl od některých vím o čem mluvím. Obkládat stěny a pokládat dlažbu není práce pro kutily. Kdo ji nezná, ten ať se do ní raději nepouští. Vezměte v potas, že se na ty obklady budete dívat hodně let. Všechny nerovnosti, nepřesnosti, nespojené rohy a nesrovnané hrany časem vylezou a vy si jich všimnete pokaždé, když půjdete kolem. Jako amatér s krtkův postup nezopakujete. A dost. Howgh.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krtek6*
Datum: 21.04.17 12:19

jsem stavební technik a vím co melu...co nevím to se přiučím..tohle je jeden ze standardních technologických postupů...pokud to někdo dělá postupem opačným, který jste uvedl vy, tak je to blázen nebo dobrodruh...až nalepí celou koupelnu a u podlahy mu zbyde 1cm pruh tak se bude divit..obkládání je hlavně o počtech a představivosti

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 23.04.17 17:00
Můžu mít dotaz?
Jakým způsobem se dá nějak rozumně řešit problém s úzkým proužkem například u té podlahy?
Nejsou v nabídce třeba nějaké zakrývací lišty, jako jsou na rohy? Vždyť to se může lehce stát, nepravoúhlé místnosti, vana víc zapuštěná do podlahy, obklad soklu...
Ptám se ze zvědavosti, nikdy nevíte, kdy se co bude hodit.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.04.17 10:39
avatar

Krtek postupuje správně.Ještě doplním proč,je důležité,aby dlažba podlahy končila až u stěny.Jednak se obtížně dořezávají dlaždice k obkladu,a pak těsnost spáry u takového zakončení je horší.Dořezávání poslední řady obkladů je jednoduché a dá se zabroušením docílit perfektního vzhledu spáry.Ta se nakonec zaspáruje silikonem,podle barvy spárovačky

JABRAKA.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.04.17 17:06
avatar

Souhlas s Krtkem a Jabrakou!

Nejsem stavební technik jenc vyučen jako zedník-obkladač (+ maturita) a byť obklady nedělám,jen klasickou zedničinu.Ale vždy se dělali obklady a pak dlažba jak v 70 letech (kdy jsem se učil) tak i nyní!


doplněno 23.04.17 13:51:

Lepidlo nanést zubovým hladítkem na stěnu a do toho "klepat obklady. Stejné i na podlaze-na podkladní beton natáhnot zubovým lepidlo a do toh klást dlažbu!

Jinak pro lepší pocit někdy obkladači máznou i obkladačku-dlaždici lepidlem .V dobách minulých-bezllepidlových se obkladačky pomazali jen štukem s cementem a na omítlou stěnu.Dlažba se pokládala do živého betonu poprášeného cementem (na to jsme používali menší sítka do kuchyně)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krtek6*
Datum: 23.04.17 16:20

ono záleží jak velká je dlaždice nebo okladačka...pokud je to např. jeden ze stadartdních formátů 20x30 tak stačí jen stěna a kachličku připlesknout..pokud jsou to nějaké velké tak mažou i kachličku..stejně tak je to s terčema..od formátu 40cm a víc se používají klínky

Ohodnoceno: 1x
 
Od: danan
Datum: 23.04.17 17:13
A můžeš prosím říct, proč se u velkých dlaždic mažou obě plochy?(stěna a obkládačka)
Od: krtek6*
Datum: 24.04.17 07:28

tohle nebude zrovna profesionální odpověď z mé strany...kdysi jsem měl uloženou pro tyto případy pěknou stránku kde byly popsány a vysvětleny všechny metody pokladačské práce, ale teď musím napsat, že si nevzpomínám..dneska už to beru jako běžnou věc nad kterou nepřemýšlím...prosím někoho, aby mě doplnil.. :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.