Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vytopená garáž

Od: mag* odpovědí: 5 změna:

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, zda by nám někdo neporadil, jak postupovat v naší situaci. Jsme majitelé garáže, kterou jsme koupili s nově udělanou střechou, zatěsněnou, nově vymalovanou. Bohužel ze sousední garáže nám do naší garáže zatéká, takže máme promočené rohy stropu. Garáž pojištěnou nemáme. Jak máme postupovat? Je nám jasné, že musíme kontaktovat majitele sousední garáže. Ale co dál? Žádat o to, aby nám uhradil škodu, která nám vznikla, ale jestliže majitelé svou střechu neopraví, tak se situace bude stále opakovat. Co když s námi nebudou chtít nijak spolupracovat - máme to nahlásit na policii jako poškozování cizího majetku?

Děkuji za rady. Magda

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

behorew
hodnocení

1x

Kontaktovat majitele a požadovat nápravu. Když nebudou spolupracovat, tak žaloba k soudu. Jaký trestný čin by to dle tebe měl být a kolik let by za to měl majitel vedlejší garáže dostat? 10let?

Policie tu není od toho, aby řešila zatékání do garáže. *frajer*

 

hodnocení

1x
avatar hejkal
Doplním příspěvek od @vykuk
Než dojde k soudu a trestu...
Občanský zákoník říká v
§ 1012
Vlastník má právo se svým vlastnictvím v mezích právního řádu libovolně nakládat a jiné osoby z toho vyloučit. Vlastníku se zakazuje nad míru přiměřenou poměrům ZÁVAŽNĚ RUŠIT PRÁVA jiných osob, jakož i vykonávat takové činy, jejichž hlavním účelem je jiné osoby obtěžovat nebo poškodit.
Omezení vlastnického práva
§ 1013
(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, VODA , kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a PODSTATNĚ OMEZUJÍ OBVYKLÉ UŽÍVÁNÍ POZEMKU;...
§ 1019
(1) Vlastník pozemku má právo požadovat, aby soused upravil stavbu na sousedním pozemku tak, aby ze stavby nestékala voda nebo nepadal sníh nebo led na jeho pozemek...
.
Upozorněte souseda na zatékání. Možná tom ani neví.
V rámci dobrých susedských vztahů mu nabídněte pomoc a spolupráci při opravě. Možná to neumí.
Předejděte větším škodám v budoucnosti. Třeba i finančním přispěním. Možná na kvalitnější opravu soused nemá.

 

lll*
hodnocení

0x

Jestli by jste neměli rovnou udělat znalecký odhad škod a podat trestní oznámení, znáte to, soused se bude cukat, žádná rozumná řeč s ním nebude, tak ať to dostane soudně nařízené!

 

vykuk*
hodnocení

0x

Zdravím, tohle jsem našel:

Trestní zákoník 40/2009 Sb. (Poslední změna zákona: 17. 9. 2015)

§ 228Poškození cizí věci

(1) Kdo zničí, poškodí nebo učiní neupotřebitelnou cizí věc, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.

Nejprve bych kontaktoval dotyčného a kolik po něm chcete a aby udělal opatření proti opakování zatékání. Následně, při jeho neochotě zajít na policii a tam se dozvědět o dalších krocích.

behorew

Tento trestný čin by se dal použít pouze v případě, že by majitel vedlejší garáže úmyslně poškodil střechu, aby tam zatékalo. To ale není tento případ.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]