Zabradli balkonu - patří k bytu nebo domu

Od: ® odpovědí: 2 změna:
avatar axus

Zdravim.

Je zabradli balkonu v bytovem dome soucasti balkonu a tedy i bytu - majetek jednoho majitele nebo je soucasti fasady a tedy spada do spolecneho vlastnictvi?

Jak by to melo byt nejlepe s placenim za opravu zabradli? Kdo by mel platit? Majitel bytu, ke kteremu balkon patri, nebo vsichni spoluvlastnici? Nebo jeste jinak?

Diky za nazor.

2 odpovědi na otázku

 

 


2x
avatar jabraka

Odpověď zní,zábradlí na balkoně či lodžie není součástí bytu.Neplatí se z něj nájem.Patří k fasádě domu.Jak by to vypadalo,kdyby každý z vlastnků pečoval podle svého?

JABRAKA

 


0x

Zábradlí a údržba o něj je povinností majitele domu. Vám vzniká povinnost pouze bezodkladně oznámit vlastníku domu případné poškození a jiné nedostatky. Pokud poškození vznikne v důsledku nesprávného a neoprávněného používání pak opravu musí zajistit majitel domu, ale zaplatí to ten kdo poškození zavinil. To se nevztahuje na případ poškození nebo amortizace v důsledku působení povětrnostních vlivů. Zábradlí je nutno brát a vést jako položžku " Technické vybavení budov" a povinou součást bezpečnostního vybavení budov. Pokud platíte za balkon jako za metry čtverečné, musí být toto používání bezpečné a balkon musí být vybaven všemi bezpečnostními prvky, tedy hlavně zábradlím. Požadavky na konstrukci zábradlí jsou dány normou která sama o sobě není zákonem ale je směroplatná. Pokud je balkon bez zábradlí nebo je jinak nebezpečný, tak vy jej nesmíte a nemůžete používat atudíž vám musí být slevněno z nájmu, nebo musí být vada okamžitě odstraněna.

obecně bych to přirovnal k autu. Půjčíte si z půjčovny auto které nemá brzdy. Budete chtít jen takové auto které brzdy a nikdo po vás nemůžee chtít aby ste je tam dokoupil.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]