Zápis v katastru nemovitostí - každý zvlášť

Od: odpovědí: 6 změna:

Dobrý den,mám dotaz při koupi domku a následném zápisu v katastru nemovitostí,jsem si všiml,že dům je psaný zvlášť na manželku 1/2 a na mě druhá polovina,máme každý jiné příjmení,návrh na vklad podávala real.kancelář,na katastru není uvedeno,že jde o společné jmění manželů,má to nějaký vliv např. při úmrtí jednoho z nás,nebo to skýtá ještě jiné problémy?Děkuji

6 odpovědí na otázku

 

 


3x
avatar jabraka

V katastru je určitě uvedeno,že dům je spoluvlastnictvím vás dvou.Dům většinou nejde rozdělit na faktické dvě poloviny.Každý z vás je majitelem ideální poloviny domku.Kromě toho,pořízení majetku v době trvání manželství je automaticky podle zákona společným jměním obou.

JABRAKA


Děkuji za odpověď

 


2x

Mohlo dojít k chybě při zápisu, pokud jste manželé a nemáte zúžené SJM, mělo by být uvedeno SJM. Jinak se dědí při SJM a jinak, má-li každý svoji polovinu.


 


2x

Dům jste nabyli do SJM a zápis v katastru tomu neodpovídá. Pokud to máte správně alespoň ve smlouvě, tak není celkem vůbec čeho se bát. Pak je to jednoznačně chyba realitky, že udělala návrh v rozporu s kupní smlouvou. Śel bych za nimi, ať to na katastru vyřídí.

Případně, pokud jsou to šmejdi, tak si to vyřiďte sám a požádejte o opravu na katastru.

V každém případě bych doporučoval to uvést v katastru rychle do souladu se skutečností. Nikdy nevíte, kdy to budete potřebovat, a hlavně potom to budete potřebovat hodně rychle, a to nepůjde. Typicky, kdyby to bylo potřeba prodat, tak bude muset čekat dlouho napřed na to, než vůbec budete moci začít, protože nikdo se s Vámi nebude bavit, když budete tvrdit, že to máte v SJM, a přitom v katastru jinak.

Stejně tak velice doporučuju změnit po přestěhování v katastru i správnou adresu trvalého bydliště (pokud to teda už dneska nedělají automaticky. Až budete mít novou občanku po přestěhování, koukněte se na nahlizenidokn.cuzk.cz/... ).


Moc děkuji!

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]