Souhlas vlastníka s trvalým pobytem nájemníka

Od: Datum: 15.02.17 16:04 odpovědí: 16 změna: 17.02.17 10:32

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně zřízení trvalého pobytu. Dcera vlastní chalupu na kterou vzala bydlet manželé. Dohodli se, že tam budou bydlet bez smlouvy. Že se budou o chalupu starat a platit náklady na elektřinu. Ti lidé mají trvalý pobyt v 70 km vzdáleném městě na MěÚ. Pracují tak, že vyhledávají příležitostné práce, za které si nechávají platit hotově.( Pán asi v dřívější době podnikal, zkrachoval. Zůstaly po něm velké dluhy, které se nedají prací rukou zaplatit. Proto se vyhýbali řádnému zaměstnání, protože by jim větší část peněz sebrali.) Teď je po 10 letech vyhledala matka paní a razantně na ně tlačí aby dali vše do pořádku. Potřebovali by se přihlásit k trvalému pobytu. Ptali se tady na MěÚ, tam je přihlásit nechtějí.

Serfovala jsem po netu a našla jsem radu tady na "poradně", ale je z roku 2014 a tak nevím jestli ještě platí, Jedná se o to, že by dcera jen dala souhlas k přihlášení k trvalému pobytu na adrese v té vesnici. Vyčetla jsem, že by připravila jen takovou neoficiální smlouvu, v níž by souhlasila s trvalým pobytem těch lidí v její nemovitosti. Podepsali by to na obecním úřadě před starostou. S tímto potvrzením by si mohli vyřídit nový OP, pak se zaregistrovat na ÚP.

Mám dvě otázky. 1) Jestli by to tak šlo?

2) Co by vyplývalo z takto uděleného souhlasu pro dceru? Když by se jich pak chtěla zbavit třeba proto, že nedodržují ujednané dohody a nebo, že neplatí energie. Jestli je může nechat vystěhovat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: klas
Datum: 15.02.17 16:25

1. Půjde s nimi na matrikua před matrikářkou podedíše dcera přihlašovací lístek pro manžele.

2. Nájemní smlouvu (nejlépe od právníka) bude mutno vyhotovit. Stěhování bez smlouvy by bylo dost problematické (každá strana si bude tvrdit jinou dohodnutou verzi).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.17 16:29

Mohou se přihlásit i bez souhlasu Vaší dcery. Dojdou pouze s nájemní smlouvou na OÚ.

Pro Vaši dceru se nic nemění. Je jedno, zda tam mají trvalý pobyt, či ne. Jedině kde může být problém, by byla návštěva exekutora na chalupě. Tuto možnost je třeba řádně ošetřit.


doplněno 15.02.17 17:44:

klas. Máš pravdu, myslela jsem, že mají nájemní smlouvu. Bez té se nepřihlásí.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: klas
Datum: 15.02.17 16:56

Dcera má s manželi dohodu - bydlení bez smlouvy, tudíž sami manželé nemohou jít se přihlásit k TP.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.17 17:43
avatar

To se mi nezdá. K přihlášení k TP je vždycky potřeba souhlas vlastníka nemovitosti. To by se jinak mohl přihlásit kdo chce kam chce. Představte si, že máte dům a najednou zjistíte, že se tam přihlásilo 100 lidí?


doplněno 15.02.17 17:52:

Omluva - samozřejmě nájemní smlouva je souhlas vlastníka - to jsem přehlédla

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.17 18:32
avatar

Souhlas majitele je potřebný pouze v případě, že někdo nemá jak doložit, že nemovitost užívá oprávněně.

Nájemní smlouva není a neznamená souhlas vlastníka. Nájemní smlouvou lze pouze doložit, že člověk nemovitost, do které si chce přihlásit trvalý pobyt, užívá oprávněně...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elles
Datum: 17.02.17 10:32

pokud má nájemní smlouvu, tak se může přihlásit každý, bez souhlasu majitele, na to vemte jed.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 15.02.17 17:58
avatar

Bez nájemní smlouvy mají smůlu, trvalý pobyt nezískají. S nájemní smlouvou pak může mít smůlu Vaše dcera. Pokud na ně vlítne exekutor, bude mít problém s dokazováním, co je její a co je nájemců. Já bych do toho nešel.


doplněno 15.02.17 20:27:

"...by musela převést platbu elektřiny na ně..."

Nemusela. Dodavatele nezajímá, jestli je odběratel nájemce, nebo majitel. Naopak, odběr nelze převést na někoho, kdo není nájemce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.17 18:34
avatar

Souhlasím, já bych do toho také nešla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.17 19:04
avatar

ještě může být problém s jednou věcí. Dřív platilo, že se nelze přihlásit do rekreační chalupy. Ta chalupa musela mít normální popisné číslo. Nikoliv evidenční číslo, jak to mají některé chalupy. Nevím, jak je to dnes, snad někdo doplní.


doplněno 15.02.17 19:37:

Ivzez dík za opravu. Je dobře, že už to dnes neplatí.

Ale abych se přiznal, nechápu, k čemu jim bude trvalý pobyt. Jestli doteď měli šanci se schovat před exekutorem, a dožít v klidu, tak jakmile se přihlásí, mají ho stoprocentně za krkem.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.02.17 19:12
avatar

K trvalému pobytu se lze přihlásit i do objektu označeného evidenčním číslem nebo do objektu určeného k individuální rekreaci (viz zákon o evidenci obyvatel, § 10, odst. 1).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.17 20:00

Děkuji za odpovědi. Ještě k vysvětlení. Chalupa je starý rodinný dům s číslem popisným. Puvodně v něm byl nábytek z 50let minulého století. Čili nic cenného. Vše co tam bylo a mělo nějakou cenu bylo po nájezdech zlodějů vykradeno. To byl jeden z důvodů proč jsme je tam nechali bydlet, že tam někdo je a nešmejdí tam pořád zloději. Nyní co tam mají je všechno jejich. Při návštěvě exekutora by se také neuspokojil, protože co oni mají nemá žádnou velkou cenu.

Dcera nechce sepisovat smlouvu na pronájem, protože do ni by musela uvést nějakou částku, za kterou by jim dům pronajímala. Pak by musela udat do daňového přiznání příjem z pronájmu a zaplatit z toho daň. Ale oni by jí neplatili, jsou rádi, že zaplatí elektřinu. Jestli se nepletu, když by s nimi uzavřela nájemní smlouvu, tak by musela převést platbu elektřiny na ně. Museli by řádně platit zálohy, když by 2x nezaplatili, přijeli by z Čezu a elektroměr odpojili. Bez elektřiny by tam žít nemohli, museli by se odstěhovat. Když by pak chtěla dcera znovu připojit elektroměr, zaplatila by za to několik tisíc. Takhle oni platí podle toho jak mají peníze, nepravidelně.

Mám pravdu s tím přepisem elektřina na nájemce? Alespoň tak jsem se to dočetla tady na poradně.

Od: klas
Datum: 15.02.17 20:21

S elektřinou pravdu nemáte. Máte na výběr z obou možností:

1. přepsat el na nájemce (to vy nechcete)

2. ponechat si el napsanou na sebe

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.17 20:39
avatar

Dcera by to měla mít po právní stránce ošetřené. Já bych na místě Vaší dcery souhlas k přihlášení trvalého pobytu nedala.

S elektřinou pravdu nemáte. Majitel může nechat energie psané na sebe, nebo je převést na nájemníky. Nechá-li je psány na sebe, musí každý rok energie nájemníkům vyúčtovat a vrátit jim případný přeplatek.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.02.17 21:05

Děkuji za vysvětlení jak je to s tou elektřinou. Tu si nechá dcera určitě na sebe. Jednou za rok nahlásí na Čez stav elektroměru, ten pošle fakturu. Tu jim okopíruje a dohodnou se na vyrovnání. Oni sami si hlídají stav elektroměru, tak vidí jakou mají spotřebu. Hlídají si i splátky, kolik již zaplatili.

Se smlouvou o pronájmu, by měli zajít tady ve městě za právníkem pro sociálně slabé. Ten by jim měl poradit jak to udělat aby se dostali k novým dokladům a mohli se přihlásit na ÚP.


doplněno 15.02.17 21:20:

Doteď se skrývají před exekutory, ale nejde to do nekonečna. Práce se shání čím dál hůř. Přes zimu je to velmi těžké. Také si musí sami platit zdravotní pojištění. Sociální neplatí. Nebudou mít žádný důchod. Z čeho budou pak na starý kolena žít, to nevím.

Datum: 17.02.17 01:25
avatar

Zdravím,
reaguji sice pozdě, ale třeba to trochu pomůže.
Samozřejmě, že existuje řešení celého problému, které bude (předpokládám) schůdné jak pro Vás, tak pro dotyčné, kterým chcete pomoci. Předpokládá to sice určitou solidnost v jednání z obou stran, ale pokud by se vyskytl problém v té solidnosti (jedno z které strany - ať už z Vaší či ze strany nájemníků), vše lze takřka okamžitě bez výraznějších problémů ukončit. To vše proto, že vše je legální (počínaje nájemní smouvou přes trvalé bydliště dotyčných až např. po daňové přiznání majitele za pronájem). Bohužel (jako ve všem, pokud chcete v tomto státě něčeho dosáhnout) to znamená doslova kličkování mezi zákony s využitím všech možných mezer a nedomyšleností. Cokoli tady rozepisovat nemá smysl (navíc tady je a vždy bude velmi málo informací), každý takový případ je originál a je potřeba ho doslova "ušít na míru" podle příslušných okolností.
Pokud chcete, ozvěte se mi SZ (vnitřní poštou), v rámci svých časových možností (kterých bohužel poslední dobou nějak ubývá) bych se Vás pokusil nějak navést správným (nebo lépe - co nejsnesitelnějším) směrem.
P.S. nejsem právník ani omylem, ale ono někdy stačí chodit s očima otevřenýma a taky poslouchat lidi, všechny smlouvy a pod. jsou na internetu a tak jde jen o to to všechno vhodně poskládat k touženému výsledku

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pp
Datum: 17.02.17 09:27

Lado, varuji Tě - řítíš se do prů.eru !

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.