PRONAJEM BYTU - smlouva

Od: Datum: 04.02.17 20:26 odpovědí: 17 změna: 06.02.17 08:41

Dobrý den. Ctěl jsem se zeptat,jak pronájimat byt. Bydlím v malém městě,kde je dost naplatičů a chtěl bych se vyvarovat tomu,že mi někdo nebude později platit a já ho nebudu moct vystěhovat.Párkrát jsem slyšel,že to není tak jednoduché pak neplatiče vystěhovat. Nechci pak za někoho platit za teplo a vodu,ta nejde přepsat na nájemníka,na rozdíl od elektriky a plynu.I když elektryku přepíšete a on ji nebude platit a nechá tam dluh,tak vám stejně ČEZ odpojí elektroměr. A za poplatek pak zase Vám připojí? Je nějáká finta,kdy se dá nájemník vystěhovat,pokud přestane platit? Z vyprávění vím,když jednou nezaplatí,tak bývá pravidlem,že druhý,nebo další měsíc nebude mít dvoj nebo trojnásobek aby případně dolatil dluh. Budu mít sice akontaci,ale ta vydrží jen na dva měsíce a to případného dlužníka asi nestihnu dostat z bytu.Pak už to bude jen na mě platit za něj vše než ho dostanu z bytu. Slyšel jsem,že právo je více na straně pnájemce než pronajímatele.Já si platím hypotéku a taky mi nikdo nedělá ulevu.Platí nájemník i poplatek za dlouhodobou udržbu (na novou střechu,výtah,nebo zateplení paneláku?) nebo je to věc pronajímatele? Je někde na netu smlouva o podnájmu,která je dobře sestavená a výhodná pro mě jako pronajimatele? Byt je družstevní,takže já jsem asi nájemce a ten hoho tam nastěhuji bude pravděpodobně podnájemce,jestli se nepletu. Děkuji moc za radu. Hezký den. Jirka


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.02.17 21:18

Zajímavé stránky. Ale myslím,že bude přímo rozhodovat to,zda tento proces vystěhování bude na můj příkaz a jestli tato firma i ručí právně za to,že vznikl důvod k vystěhování nájemníka a je vše podle daných zákonů a smlouvy. V opačném případě bych taky dokázal vykopnout dveře a vyházet jim věci někam do nějáké garáže. Jen mi jde o to abych neporušil nějáké jeho práva a on to pak dal k soudu. Kolega pronajímal byt,a žena se 4 dětmi mu přestala platit a tak se ptal právníka,zda jim může odpojit elektriku nebo vysadit hlavní dveře - nemůže je to omezení osobní svobody sazba dva roky na tvrdo-)) Mohl to dát k soudu a pak teprve exekutor může vniknout do bytu vystěhovat a vyměnit vložku a předat majiteli klíče.A to může trvat rok i déle.Takže si nejsem jist zda by tato firma to provedla na můj pokyn v souladu se zákonem?

Datum: 05.02.17 08:34

To jirkajc: To já nevím, jak to úplně funguje, co na těch stránkách píší, ovšem energie neplatiči bych já osobně s klidem odstřihl.Já taky za ně musím platit každý měsíc, ČEZ ani plynárny mi s tím asi rok nepočkají...

Bohužel v tomhle státě jsou zákony víceméně k zb..tí,selským rozumem by to mělo fungovat tak - nezaplatíš - vypadni.

Neberte to jako návod,ale logický úsudek.Také pronajímám byty a víc než s neplatiči jsem musel bojovat s nájemníkovými exekucemi...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.17 01:13

Existuje pojištění proti neplacení nájmu. Kde to přesně lze sjednat nevím. Také se můžete obrátit na stránku jak pronajímat byty. Prodávají nějaké nahrané materiály, je tam veškerá problematika o pronájmu. Jsou ale velice drahé. Už tu byly porady o neplatičích. Jen na dokreslení. Organizace , která prodává materiály o pronajímání bytů zveřejnila, že nějaký nájemník měl smlouvu sestavenou na základě těch materiálů a chtěl udělat podraz. Šel za právníkem, aby mu poradil jak pronajímatele podvést. Dověděl se, že smlouva je nenapadnutelná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.17 21:36

Jakpronajimatbyty.cz je zajimavá firma,jen je trochu podezřelé,že by tam měli mít ze zákona uvedený kontakt,sídlo a IČO. Není tam nic jen formulář na objednávku nějáké ty smlouvy za peníze. Zvláštní.Takže posílate někomu peníze a ani nevíte kde sídlí a co je zač.Není ani možnost firmu navštívit.

Od: satak
Datum: 05.02.17 07:58
Pečlivě vybírejte,koho si tam nastěhujete...ženu se čtyřmi dětmi určitě NE.Pečlivost výběru,při prohlídce bytu,dotaz na zaměstnání,kauce tříměsíční...no prostě to musíte poznat kdo smrdí korunou...
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.02.17 09:00
avatar

Satak, moje řeč. Když jsem bydlela v předchozím bytě, na prohlídku přišla matka s dospělým synem v ošuntělém oblečení, syn bez práce, přiznali, že jim zbývá pár splátek do konce exekuce - a stejně jim na rovinu neřekli, že jim to nepronajmou a ani se tak realiťačka nevyjadřovala. Před nimi přišla normálně vypadající mamina od dvou dětí a realiťačka, když odcházela, povídá "tak uvidíme, kdo z nich bude mít po prohlídce ještě zájem". Nevěřila jsem vlastním očím *ee*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.17 09:02

Díky dostupnosti hypoték a nízkým úrokovým sazbám ,využívají nájemní(podnájemní) bydlení dlouhodobě hlavně problémoví jedinci.

Znám i několik lidí, kteří mají volný byt a vzdali pronájem. Když sečetli všechny příjmy a výdaje za pár let zpět, tak jim vyšlo zisku pár tisíc. A to jim za ty nervy prý nestojí.

Chce to důkladně vybírat. Najít dobrého nájemníka, je jako dnes najít dobrého zaměstnance.


doplněno 05.02.17 09:54:

Jestli tohle budeš chtít oficiálně doložit, tak aby jsi potom nestál u soudu za diskriminaci, kde Šabatová z tebe udělá hyenu.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 05.02.17 09:28

Myslel jsem si,že bych po nich chtěl doležit :

1) kde pracují.2) délka pracovního poměru. 3) výše platu.4) spětně za několik let platební výpis jak platili v předchozím bydlení..5) kontaktovat předchozího pronajimatele.

Nevím na co ještě bych se měl zeptat abych se ujistil. Vím,že pak vystěhovat takové lidi není podle zákona až tak jednoduché.

Známí jednou pronajal byt rodině se třeni dětmi a později tam bylo 8 dětí,ona některé zatajila.Přesto právnik mu řekl,že ji kuli tomu nemůže vystěhovat,prorože to je rodina. Jak se zjistí kolik doopravdy má ten dotyčný dětí. Je to v občance nebo na nějákém uřadě?

Datum: 05.02.17 10:54

Oficialně to nepotřebuji,budu chtít vidět výpis s banky kam jim chodí výplata a jak pravidelně odesílají platby nájemníkovy. Jestli s tím mají problém tak něco není vporádku. Případného minulého nájemníka se zeptám třeba kolik jich tam bydlelo,nebo jestli něco zničili.

Datum: 05.02.17 12:12
avatar

Jirko, zkoušet můžete, co chcete, ale na výpis z účtu nárok nemáte. Není Vám nic do toho, kdo co potenciálnímu nájemníkovi posílá na účet, ani za co z jeho účtu odcházejí platby.

Korektní není ani dotaz na jeho plat či mzdu. Moc bych se divila, kdybyste našel někoho, komu by Váš přístup nevadil.

Minulý nájemník Vám žádné informace nesdělí, snad jedině nekorektní pronajímatel. V internetu "neprůstřelnou" smlouvu nehledejte, byla by to ztráta času. Nechte si smlouvu sepsat právníkem.


doplněno 05.02.17 12:18:

Informace o počtu dětí by Vám žádný úřad sdělit neměl. A nezapomínejte, že dokud bude nájemník v bytě bydlet, může si k sobě vzít někoho dalšího → podle zákona stačí Vám to oznámit do tří měsíců...

Jestli se chcete nějak pojistit, žádejte jistotu (kauci) v maximální výši, kterou Vám zákon umožňuje.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.02.17 21:46

Jakou kauci mi zákon umožnuje vybrat,když měcíční nájem bude 5000 a za energie a poplatky taky kolem 5000,-

Datum: 05.02.17 15:10
avatar

Jak říká ivzez. Nehledejte dobrou smlouvu na internetu. Jedině právník vám zajistí neprůstřelnou smlouvu. A jeden z možných filtrů na budoucí neplatiče, je kauce v maximálně možné výši. Nemajetné to trochu odradí. Je to sice hnusné, takhle třídit lidi, ale vás se taky banka nebo dodavatel energií neptá, jestli na to máte, ale bude tvrdě vymáhat , co mu patří. Vítejte a zvykejte si na druhé straně barikády.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 05.02.17 21:43

To bych nesouhlasil,bral jsem si hypotéku a banka chtěla vidět přijmy za tři roky zpět a ještě jsem rušil jiným barákem. Nemusejí mi dávat nahlédnout na svoje přijmy a jakou měli platební morálku,ale když budou chtít bydlet a abych vybral je tak budou muset. přeci si tam nevezmu někoho kdo na to nedosáhne.nejsem zaopatřovací ustav,o takové by se měl spíše postarat stát né jedinec.

Datum: 06.02.17 07:18
avatar

Jirko, na internetu najdete i dobré smlouvy, které vypracoval právník. Jen je těžko poznáte v tom množství. Pokud pronajmete přes realitku, ta má dobré smlouvy. Ujištuji Vás, že nepoznáte dobrého a špatného nájemníka hned a přesně. I dobrý se stane časem neplatič.

Čez sice odpojí elektroměr, dlužník bude nájemník, Vám ho opět zapojí. Neplatiče, který se v tom vyzná lze vystěhovat po dlouhé době jen se soudem, nebo fyzickým násilím, které se může vymstít Vám.

Platí nájemník i poplatek za dlouhodobou udržbu (na novou střechu,výtah,nebo zateplení paneláku? Určitě ne.

Je někde na netu smlouva o podnájmu,která je dobře sestavená a výhodná pro mě jako pronajimatele, to netuším, nehledám to tam, mám jí od právníka. Ne každý právník souhlasí s jiným právníkem. ( https://www.poradte.cz/spolecnost/31533-podnajemni-smlouva.html#posledni)

Ohledně jistoty, je to vždy na dohodě a zájmu o pronájem. Pokud Vám dá někdo jistotu ve výši 8000Kč a za 6 měsíců, to je skoro 50 tisíc. To musí být bohatý člověk, aby Vám to složil, pak klidně může požadovat úrok z jistoty. Víte jaká to bude částka třeba po 3 letech, až se bude stěhovat pryč?


doplněno 06.02.17 13:04:

U "divných" lidí dávám smlouvu na 3 měsíce, pak opět tři mešíce, půl roku a pak jen rok a obnovit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alen
Datum: 06.02.17 08:27

Takovou smlouvu, kterou hledáte nenajdete, protože vždy je to riziko a pokud přestane platit a půjde to zákonnou právní cestou trvá to měsíce a jsou problémy.Můžete platit právníků kolik chcete, ale než se dožádáte svého práva, trvá to dlouho. Kdyby to bylo jednoduché a bezproblémové, tak by to dělalo více lidí.Musíte spolehnout pří výběru na vlastní intuici. Ale musela jsem se Jirko smát, jak jste naivní a mimo realitu, Ivzez má pravdu, vy se můžete maximálně zeptat na zaměstnání, ostatní dotazy a dokonce výpisy, které jste navrhoval, jsou úplně mimo mísu. Tak myslím, že byste nikoho rozumnýho nenašel, takové dotazy jsou opravdu nekorektní a normální člověk by utekl a šel by o byt dál. I když ho neznáte a nemůžete mu důvěřovat , nemůžete se k nájemníkovi chovat jako k odpadu, je to konec konců ten, kdo Vám bude posílat peníze.A navíc on má možnost vybrat z více bytů, ale vy s vaším přístupem budete mít minimum zájemců.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: karel75
Datum: 06.02.17 08:41

U žádného nájemníka není 100% záruka, že bude pravidelně platit. Částečně se tomu dá předejít tím, že si pečlivě vyberu a neuzavřu smlouvu hned s prvním zájemcem. Částku za nájem nesděluji předem do telefonu a počkám až na setkání. Pokud se dostaví člověk, u kterého může být větší pravděpodobnost neplacení, sdělím mu, že požaduji nájem na 6 měsíců dopředu nebo vypálím vysokou částku. Pro takového zájemce je to většinou hodně peněz a byt odmítne. Dále se to dá vyřešit nájemní smlouvou na 3 měsíce (nebo na půl roku) s obnovováním. Nikde v zákoně jsem nenašel, že musí být nájemní smlouva uzavřena minimálně na jeden rok. Nájemník zaplatí 3 nájmy, které má ve smlouvě. Pokud je vše v pořádku a platí dále, obnovím smlouvu na půl roku. Pokud se setkám se zájemcem, který vypadá slušně, (není to samozřejmě 100% jistota), pronajmu byt na půl roku a pak až na rok. Možná mám jen štěstí na nájemníky, ale prozatím jsem neplatiče neměl ani jednoho.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.